Pondelok 06.12.2021
Dnes má meniny 
Mikuláš
°C
06.10.2021 01:10

Sprístupnia unikátny trenažér aj novú motorovú drezinu


Ilustračný výrez plagátu


Košická detská historická železnica v Košiciach si v sobotu 9. októbra pripomenie 65 rokov od dokončenia trate Dňom železničky. Pri tejto príležitosti návštevníkom predstavia veľké novinky.


 Na konečnej stanici Alpinka to bude jediný slovenský trenažér pre rušňovodičov umiestnený v reálnej kabíne a povozia sa na novej 10-miestnej motorovej drezine, ktorá obohatí ponuku detskej železnice o tzv. Rodinné vláčiky či mimoriadne jazdy.

Čermeľské údolie ožije v sobotu vlakmi, ktoré sa vo väčšom počte vykrižujú vo výhybni Vpred. Prevádzka na železničke síce pokračuje až do konca novembra, no túto sobotu cestujúci naposledy ocenia častejšie odchody. Počas Dňa železničky cestujú všetci za mimoriadne jednotné cestovné 4 €. Prvý vláčik z Čermeľa odchádza už o 9: 40, ďalšie o 10:20, 11:20, 12:00, 13:40, 14:20, 15:20 a 16.00.

Vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu budú vlaky premávať bez obmedzenia, vo vlaku bude potrebný respirátor a dezinfekcia rúk. Program na Alpinke však už bude v režime OTP do 50 osôb. „Na konečnej stanici Alpinka o 12:30 verejnosti sprístupníme prvý trenažér pre rušňovodičov, ktorý je dielom našich šikovných dobrovoľníkov a mladých železničiarov. O pár minút neskôr tiež uvedieme do života novú motorovú drezinu, ktorá dokáže odviezť 10 cestujúcich,“ informuje o zaujímavej ponuke na najbližšiu sobotu Ľubomír Lehotský, riaditeľ Detskej železnice v Košiciach

Skonštruovanie motorovej dreziny podporila oblastná organizácia cestovného ruchu Visit Košice s finančnou podporou Ministerstva dopravy SR. Realizáciu unikátneho rušňovodičského trenažéra podporila spoločnosť U. S. Steel Košice, s. r. o., prostredníctvom Karpatskej nadácie.

Na záver sezóny už tradične vedenie občianskeho združenia ocení dobrovoľníkov, ktorí sa zaslúžili o chod jedinej zachovanej detskej železnice na Slovensku. „Mladých ľudí chceme neustále podporovať a motivovať k dobrovoľníctvu. Vďaka nim sme aj v náročných podmienkach a covidových opatreniach mohli urobiť radosť štyrom desiatkam tisícov návštevníkom nielen z Košíc, ale z celého Slovenska ba i zahraničia,“ dodal Ľ. Lehotský, ktorý je hrdý na to, že v tejto sezóne pribudli noví rušňovodiči, kuriči a ďalší kvalifikovaní pracovníci z vlastných radov.

Vďaka novým posilám je železnička schopná ponúknuť už túto jeseň nový produkt vhodný pre rodiny a menšie skupiny pod názvom Rodinný vláčik. „Pri sprísňujúcich sa obmedzeniach to bude ideálny prostriedok, ako si užiť jazdu bezpečne, iba s vlastnou rodinou či bývajúcimi v jednej domácnosti. Vďaka drezine bude oveľa dostupnejšia možnosť objednať si súkromnú jazdu a prežiť nezabudnuteľné chvíle v Čermeľskom údolí. Stačí vyplniť formulár s presným dátumom a časom a môžete povoziť celú rodinu vtedy, kedy to vyhovuje vám. Rodinný vláčik je určený pre tých, ktorí nechcú sedieť doma, ale túžia vychutnať si jeseň a zimu netradične,“ približuje Ľ. Lehotský.

Návštevníci si počas celého Dňa železničky môžu vyskúšať simuláciu jazdy v reálnej kabíne rušňovodiča, povoziť sa na novej motorovej drezine, cyklo a pákovej drezine, či zažiť vyhliadku z ramena žeriava. V zábavnej aukcii strát a nálezov môžu zabojovať napríklad o bundy rôznych veľkostí, dioptrické okuliare či bábiky, ktoré našli dobrovoľníci vo vozňoch a ku ktorým sa doposiaľ nikto neprihlásil. Výťažok z aukcie bude použitý na ďalší rozvoj železničky. Novinkou bude aj reprezentatívny nástenný kalendár na roky 2022 – 2023 s historickými fotografiami zo života a minulosti detskej železnice.

Organizátori po konzultácii s hygieničkami vyzývajú návštevníkov k noseniu FFP2 respirátora, rozostupom a dezinfekcii rúk. Do vlaku je možné nastúpiť bez kontroly. Kapacita areálu na Alpinke bude limitovaná na 50 osôb v režime OTP. Pred vstupom do areálu sa návštevník preukáže platným certifikátom o očkovaní, prekonaní Covid-19 alebo testom a nechá kontaktné údaje. Viac sa o programe dozviete na www.detskazeleznica.sk Kapacita vlaku nie je obmedzená, limitovaný bude iba vstup na program na stanici Alpinka.

Autor: (ts-Zuzana Lehotská, Detská železnica Košice, o. z.)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.05.2019
Deň detí, nábor mladých i veľký vlakový výlet do praveku
Košická detská historická železnica pripravila pre svojich najmladších a najvernejších cestujúcich malú odmenu pri príležitosti ich sviatku.
viac
24.08.2019
Deň železničky
Košická detská historická železnica si 29. augusta pripomenie 64 rokov od slávnostného otvorenia prvého úseku Čermeľ - Vpred. Návštevníci Dňa železničky sa môžu tešiť na bohatý sprievodný program, bezplatné atrakcie pre deti a častejšie odchody vlakov spojené s križovaním.
viac
22.04.2021
Prvá na Slovensku otvorí sezónu Košická detská historická železnica
Zo všetkých historických úzkorozchodných železníc na Slovensku práve tá v Košiciach začne sezónu v tomto roku ako prvá. Kolesá historického vláčika sa po koľajniciach v Čermeľskom údolí rozbehnú v sobotu 24. apríla.
viac
25.05.2021
Deti oslávia svoj deň vo vlaku a v kaštieli
O tom, či mali deti hračky aj v minulosti, čo robili, keď nebol televízor či počítač a ako sa im žilo kedysi v kaštieli sa môžete dozvedieť na prvom Veľkom vlakovom výlete z Košíc do Betliara a Dobšinej už túto sobotu 29. mája.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.68 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %