Streda 19.01.2022
Dnes má meniny 
Drahomíra, Mário
°C
30.05.2019 07:35

Deň detí, nábor mladých i veľký vlakový výlet do praveku


Ilustračná snímka: Marián Dujnič


Košická detská historická železnica pripravila pre svojich najmladších a najvernejších cestujúcich malú odmenu pri príležitosti ich sviatku.


1. jún DEŇ DETÍ               

Pre všetky deti, ktoré sa v sobotu 1. júna prevezú vlakmi detskej železnice je pripravené sladké prekvapenie i bezplatná jazda drezinou po stanici Čermeľ. V tento deň si budú môcť zároveň rodičia, sprevádzajúci svoje ratolesti, navyše zabezpečiť za mimoriadne výhodných podmienok rodinný vlakový výlet „do praveku“ s parnou lokomotívou, ktorý sa uskutoční 22. júna 2019. CESTOVNÝ PORIADOK

8. jún NÁBOR

Deň detí má byť zároveň pozvánkou pre všetkých nadšencov od 8 rokov, ktorým železnica prirástla k srdcu a chcú sa stať členmi jediného Klubu mladých železničiarov na Slovensku. Takto budú môcť pôsobiť a pomáhať v Košiciach ako malí sprievodcovia, výpravcovia či výhybkári... Nábor detí a študentov sa uskutoční v sobotu 8. júna o 8, 45 na nástupnej stanici v Čermeli. „Podmienkou je čas a chuť ho obetovať záchrane tejto unikátnej atrakcie. Účastníci náboru získajú základné školenie i poučenie o práci na detskej železnici a počas sezóny sa postupne zasvätia  aj do ďalších predpisov a činností. Nový člen dostane originálne tričko, šatku Klubu mladých železničiarov a zápisník s preukazom. Každý si ešte v ten istý deň bude môcť vyskúšať prestavenie výhybky, vypravenie vlaku alebo absolvovať prvú kontrola cestovných lístkov vo vlaku,“ hovorí riaditeľ detskej železnice Ľubomír Lehotský a dodáva, že mladí, ktorí ešte nedovŕšili 15 rokov, musia prísť v sprievode rodiča alebo zákonného zástupcu. Klub mladých železničiarov pri Detskej železnici Košice vznikol ešte v roku 2012 a dnes má približne päťdesiat aktívnych členov – žiakov, študentov základných a stredných škôl. Mladí železničiari sa pod vedením starších podieľajú na prevádzke železničky v úlohách sprievodcov,  výpravcov, výhybkárov či informátorov. Tí vytrvalejší a zdatnejší sa časom, a po absolvovaní zákonom predpísaných skúšok, prepracujú aj ku pozícii vlakvedúceho či rušňovodiča. Viac informácii nájdete TU

22. jún PARNÝM VLAKOM DO PRAVEKU               

V júni Detská železnica Košice a Železničná kompánia Slovenska pozývajú aj na mimoriadnu jazdu parným vlakom s foto-stopom po Hanušovských viaduktoch. Už 22. júna vyrazí súprava historických vozňov ťahaných parnou lokomotívou Ventilovka z Košíc a  Prešova do Hanušoviec nad Topľou, pričom najväčším lákadlom budú unikátne železničné viadukty, prehliadka múzea, kaštieľa, sakrálnych pamiatok i archeoskanzenu s ukážkami života v praveku. „V rámci výletu zavedieme cestujúcich doslova až do doby starých Slovanov, kedy vlaky ešte nejazdili. Toto spojenie s prehliadkou jedinečného archeoparku však okrem zážitkovej jazdy umožní spoznať život ľudí z dávnej minulosti. Navyše, práve v tento deň si budú môcť návštevníci naživo vyskúšať skutočnú tavbu skla v peci z 9. storočia a prípadne vyrobiť si tak napodobeniny historických korálikov s pomocou skúsených sklárskych majstrov.

Ďalším lákadlom je prehliadka tunajšieho barokového kaštieľa ale aj stredovekého kostola s tajomnou symbolikou a sakrálnym podkladom,“ pozýva Tomáš Haviar zo Železničnej kompánie Slovenska. Jedinečný zážitok v jeden deň, na prahu leta, sa naozaj oplatí prežiť na vlastnej koži! Cestujúci z historického vlaku budú mať všetky prehliadky mimoriadne v cene cestovného lístka!

Viac informácií o jazde a predpredaji lístkov nájdete na www.detskazeleznica.sk

Autor: Detská železnica Košice, o. z.


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.04.2017
Cez víkend otvára detská železnica tohtoročnú sezónu
Po zimnom spánku sa prebúdza aj Košická detská historická železnička. Verejná generálka je naplánovaná cez víkend 29. a 30. apríla od 11. do 16. hodiny. Slávnostné otvorenie aj s kovbojským prepadom sa uskutoční v pondelok 1. mája o 9. hodine.
viac
20.06.2019
Vlakový výlet do praveku ponúkne históriu, kultúru a zábavu pre celú rodinu
Výnimočný Veľký vlakový výlet pre celú rodinu „do praveku“ s parnou lokomotívou sa uskutoční už túto sobotu 22. júna. Lákadlom sú Hanušovské viadukty, archeopark, barokový kaštieľ, stredoveký kostol i samotná parná lokomotíva z roku 1926.
viac
25.05.2021
Deti oslávia svoj deň vo vlaku a v kaštieli
O tom, či mali deti hračky aj v minulosti, čo robili, keď nebol televízor či počítač a ako sa im žilo kedysi v kaštieli sa môžete dozvedieť na prvom Veľkom vlakovom výlete z Košíc do Betliara a Dobšinej už túto sobotu 29. mája.
viac
22.06.2021
Detská železnica vypraví vlak za medzevským drakom
Nadšenci železničnej nostalgie z občianskeho združenia Detská železnica Košice vďaka dlhoročnej spolupráci s dobrovoľným hasičským zborom v Medzeve sa v sobotu 26. júna vydajú na ďalší poznávací výlet z Košíc.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.63 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %