Sobota 01.04.2023
Dnes má meniny 
Hugo
°C
06.02.2023 03:20

ŠOP podpísala dohodu o spolupráci s Národným parkom Bükk v Maďarsku


Národný park Bükk v Maďarsku.


Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR podpísala bilaterálnu dohodu o spolupráci s Národným parkom Bükk v Maďarsku.


Spolupráca spočíva v manažmente chránených území v prihraničných oblastiach, koordinácii postupov v ochrane prírody, príprave cezhraničných projektov, obnove náučných chodníkov v geoparku Novohrad - Nógrád a spoločných výskumných aktivitách. Informoval o tom odbor komunikácie a propagácie ŠOP SR.

Memorandum o spolupráci na roky 2023 a 2024 umožní odbornú spoluprácu pri starostlivosti o chránené územia a druhy a v rozvoji cezhraničného geoparku Novohrad - Nógrad. Vybudovať by sa mali aj terénne pochôdzky k objektom a náučným chodníkom. Pokračovať by mali aj v spoločnej príprave cezhraničných projektov v rámci výskumu a environmentálnej výchovy, ako aj v hodnotení, prepájaní a zabezpečení ochrany a funkčnosti migračných koridorov veľkých šeliem v prihraničnej oblasti.

"Príroda nepozná hranice a je preto nesmierne dôležité, aby ochrana prírody nezastala na štátnej hranici. Spolupráca a výmena skúseností našich chránených území s maďarským partnerom nám otvára možnosti pristupovať k ochrane prírody komplexnejšie," uviedol generálny riaditeľ ŠOP SR Dušan Karaska.

Národný park Bükk spolupracuje so Správou Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Cerová vrchovina a správou Štiavnických vrchov. "Zaujímavé výsledky sme mali napríklad pri odbornom výskume bioty tokov Ipľa, Rimavy či rieky Slaná s prítokmi. Venovali sme sa tiež spoločnému výskumu sysľa, inváznych druhov rastlín, ako aj mapovaniu migračných koridorov veľkých šeliem," povedala riaditeľka Správy CHKO Cerová vrchovina Eva Belanová.

Dodala, že teraz prebieha rozsiahly výskum hmyzej fauny v pohraničných územiach. Spolupracujú na ňom s odbornými inštitúciami a odborníkmi z Maďarska, Slovenska aj z Českej republiky.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.11.2017
Projekt prepojenia Košíc a maďarského Tokaja hľadá finančné zdroje
Projekt vytvorenia železničného spojenia historickým vlakom medzi Košicami a slovenským a maďarským regiónom Tokaja zatiaľ nezískal finančnú podporu z eurofondov.
viac
16.07.2020
ŠOP apeluje na lesníkov, aby informovali skôr o suchých stromoch v NP
Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR apeluje na vedenie Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP), aby ju včas informovali o potrebe odstránenia ohrozujúcich suchých stromov v národnom parku.
viac
09.08.2021
Vo Fiľakove rozbiehajú projekt Spoločné kroky ku digitalizácii
Podniky z Novohradu a župy Nógrád rozbiehajú spoločnými krokmi svoje aktivity smerujúce ku digitalizácii v rámci Akčného plánu zamestnanosti programu Interreg SKHU (TAPE – BETWEEN R2 and M3).
viac
14.02.2022
Národný park Slovenský kras oslavuje 20 rokov od svojho založenia
Národný park (NP) Slovenský kras oslavuje 20. výročie svojho založenia, 13. februára 2002 sa stal druhým najmladším a štvrtým najväčším národným parkom na Slovensku.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.32 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.99 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %