Snímka zdroj: ZMOS
Uskutočnilo sa ďalšie online rokovanie Rady ZMOS za účasti stovky členov a za účasti ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Erika Tomáša k pripravovanej reforme sociálnych služieb.
Na ostatnom online rokovaní Rady ZMOS pod vedením predsedu ZMOS Jozefa Božika (29. októbra 2024) sa za účasti ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Erika Tomáša zástupcovia samospráv venovali kľúčovým otázkam pripravovaného reformného konceptu sociálnych služieb. Zároveň Rada ZMOS sa venovala aj legislatívnym zmenám v nakladaní s komunálnym odpadom a zmenám v predprimárnom vzdelávaní.
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš predstavil pripravovanú reformu sociálnych služieb. Jednou z najdôležitejších zmien, ktorú reforma prinesie, je jednotné financovanie sociálnych služieb prostredníctvom jednorazového príspevku na odkázanosť. Príspevok bude môcť odkázaná osoba použiť podľa vlastného uváženia – či už na pobytovú službu, domácu opatrovateľskú službu alebo ambulantnú starostlivosť.
Aby obce mohli naďalej poskytovať domáce opatrovateľské a ambulantné služby, bude vytvorený finančný balík vo výške 150 miliónov eur, zatiaľ čo pobytové zariadenia budú financovať vyššie územné celky (VÚC). Reforma zavádza aj paušálny príspevok na ošetrovateľskú starostlivosť z verejného zdravotného poistenia, čím sa rozšíria dostupné finančné zdroje pre služby pre odkázané osoby.
Minister práce informoval aj paragrafe 75 ods. 8 zákona o sociálnych službách, ktorý špecifikuje povinnosti samospráv v oblasti pobytových sociálnych služieb, ktorý bol dočasne odložený do účinnosti novej reformy v roku 2026. K aktuálnej legislatíve k posudkovej činnosti, ktorá má vstúpiť do platnosti 1.12.20224 uviedol, že od roku 2026 prejdú posudkoví lekári a sociálni pracovníci pod úrady práce, čím sa zjednotí posudková a sociálna činnosť a samosprávy budú odľahčené od tejto kompetencie. Posudkoví lekári Sociálnej poisťovne však ostanú pod ich gesciou. Tento krok má zabezpečiť efektívnejšiu a jednotnú posudkovú činnosť.
Jednou z ďalších významných tém bola mechanicko-biologická úprava odpadu (MBÚ). Samosprávy vyjadrili obavy z vysokých nákladov a ich možného dopadu na miestne rozpočty a rozpočty obyvateľov v čase konsolidácie verejných financií. Viaceré regióny, vrátane Horných a Dolných Kysúc, ZMO Turiec adresovali na Ministerstvo životného prostredia (MŽP SR) žiadosti o odloženie povinného zavedenia MBÚ. ZMOS zdôrazňuje, že rezort by mal intenzívne komunikovať verejnosti, akým spôsobom sa zvýšia poplatky za odpad, ak sa MBÚ zavedie povinne.
Rada ZMOS prijala stanovisko, v ktorom žiada rezort životného prostredia, aby zavedenie MBÚ bolo dobrovoľné pre mestá a obce, ktoré sú na to pripravené, zatiaľ čo ostatné by mali dostať prechodné obdobie na zvedenie MBÚ s vedomím zvýšených poplatkov za uloženie nespracovaného komunálneho odpadu, ktoré budú vyššie a môžu byť aj vyššie ako samotné poplatky v prípade zavedenej MBÚ.
Rada ZMOS sa vyjadrila aj k poslaneckému návrhu novely Zákonníka práce, ktorý by zavádza povinnosť zamestnávateľom s viac ako 49 zamestnancami poskytovať príspevok na športové aktivity detí svojich zamestnancov vo výške v ročnom úhrne maximálne 275 eur. Tento návrh členovia ZMOS nepodporili, nakoľko sa jeho schválenie považuje za ďalšiu záťaž v konsolidačnom období verejných financií, keď samosprávy už podporujú miestne športové kluby z dotácií mestských a obecných rozpočtov. V súčasnosti, vzhľadom na tlak na verejné financie, ZMOS tento návrh nemôže podporiť.
Súčasťou rokovania bola aj diskusia o zmene financovania predprimárneho vzdelávania, ktorá ovplyvňuje tvorbu rozpočty samospráv a materských škôl na budúci rok, aj v nadväznosti na Návrh novely nariadenia vlády SR č. 668/2004 Z. z. o rozdeľovaní výnosu dane z príjmov územnej samospráve, ktorý sa aktuálne nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Z Rady ZMOS vzišla požiadavka na usmernenia pre materské školy ohľadom prípravy rozpočtov. ZMOS v spolupráci s Ministerstvom školstva a spoločnými školskými bude riešiť požiadavku na metodické usmernenie, či školenie.