V triedení a recyklácii je Slovensko na chvoste Európskej únie.
Slovensko recykluje 14,9 percenta komunálnych odpadov, čo je podstatne menej ako Česko (29,7 %), Maďarsko (32,2 %) či Poľsko (42,5 %) nehovoriac o Slovinsku (54,1 %). Vyplýva to z najnovšej štatistiky Eurostatu (Štatistického úradu Európskych spoločenstiev) za rok 2015.
Menej ako Slováci recyklujú v EU iba Malťania (6,3 %). V roku 2020 by SR mala dosiahnuť 50-percentnú úroveň recyklácie.
Podľa predpokladov najvyššie priečky v percente recyklácií obsadili Nemci (66,1 %), Rakúšania (56 %), Švajčiari (52,7 %) či Holanďania (51,7 %), ktorí sa predovšetkým pričinili o priemer EU (45 %).
Na rovnakej, predposlednej priečke, sa Slovensko v štatistikách Eurostatu umiestnilo aj v rokoch 2012 – 2014. Trochu optimistickejšie vyznieva, že percento recyklovaného komunálneho odpadu sa medziročne zvýšilo z 10,3 percenta v roku 2014 na spomínaných takmer 15 percent. Aj z tohto trendu možno posudzovať konštatovanie šéfa envirorezortu Lászlóa Sólymosa z vlaňajšej jesene, že recyklácia komunálneho odpadu na Slovensku je už na hranici 20,1 percenta. „Rozdielnosť v číslach Eurostatu a ministerstva je spôsobený odlišným spôsobom výpočtu. Obe však zďaleka nedosahujú ciele nastavené pre rok 2020,“ hovorí Silvia Nosálová z organizácie zodpovednosti výrobcov ENVI - PAK , ktorá má na starosti financovanie triedeného zberu.
Pre vysvetlenie: Triedenie odpadov ešte nie je recyklácia
Recyklácia je proces opätovného využitia predtým už použitých materiálov a produktov (napr. recyklácia papiera, farebných a ostatných kovov, skla, plastov a pneumatík,...). Recyklácia zabraňuje plytvaniu zdrojov, šetrí spotrebu surových prírodných materiálov, redukuje množstvo uskladnených odpadov a spotrebu energie, čím prispieva k znižovaniu emisií skleníkových plynov oproti použitiu surových materiálov.
Triedený zber komunálneho odpaduje činnosť, pri ktorej sa oddelia zložky komunálnych odpadov (zákon č. 79/2015 Z.z). Je založený na uvedomelej činnosti občanov, ktorí primárne triedia príslušné suroviny. Občan je povinný triediť zo zákona a obec je povinná vytvoriť podmienky na separovanie vhodným systémom.
Z uvedeného vyplýva, že obce môžu vytriediť určité množstvá skla, plastov, papiera či bioodpadov, ale to ešte neznamená, že tento odpad bol zrecyklovaný, teda poslúžil ako surovina na nové výrobky.