Utorok 04.08.2020
Dnes má meniny 
Dominika, Dominik
°C
09.02.2017 08:35

Slovensko zúfalo málo recykluje komunálny odpad


V triedení a recyklácii je Slovensko na chvoste Európskej únie.


Slovensko recykluje 14,9 percenta komunálnych odpadov, čo je podstatne menej ako Česko (29,7 %), Maďarsko (32,2 %) či Poľsko (42,5 %) nehovoriac o Slovinsku (54,1 %). Vyplýva to z najnovšej štatistiky Eurostatu (Štatistického úradu Európskych spoločenstiev) za rok 2015.


Menej ako Slováci recyklujú v EU iba Malťania (6,3 %). V roku 2020 by SR mala dosiahnuť 50-percentnú úroveň recyklácie.

Podľa predpokladov najvyššie priečky v percente recyklácií obsadili Nemci (66,1 %), Rakúšania (56 %), Švajčiari (52,7 %) či Holanďania (51,7 %), ktorí sa predovšetkým pričinili o priemer EU (45 %).

Na rovnakej, predposlednej priečke, sa Slovensko v štatistikách Eurostatu umiestnilo aj v rokoch 2012 – 2014. Trochu optimistickejšie vyznieva, že percento recyklovaného komunálneho odpadu sa medziročne zvýšilo z 10,3 percenta v roku 2014 na spomínaných takmer 15 percent. Aj z tohto trendu možno posudzovať konštatovanie šéfa envirorezortu Lászlóa Sólymosa z vlaňajšej jesene, že recyklácia komunálneho odpadu na Slovensku je už na hranici 20,1 percenta. „Rozdielnosť v číslach Eurostatu a ministerstva je spôsobený odlišným spôsobom výpočtu. Obe však zďaleka nedosahujú ciele nastavené pre rok 2020,“ hovorí Silvia Nosálová z organizácie zodpovednosti výrobcov ENVI - PAK , ktorá má na starosti financovanie triedeného zberu.

 

Pre vysvetlenie: Triedenie odpadov ešte nie je recyklácia

Recyklácia je proces opätovného využitia predtým už použitých materiálov a produktov (napr. recyklácia papiera, farebných a ostatných kovov, skla, plastov a pneumatík,...). Recyklácia zabraňuje plytvaniu zdrojov, šetrí spotrebu surových prírodných materiálov, redukuje množstvo uskladnených odpadov a spotrebu energie, čím prispieva k znižovaniu emisií skleníkových plynov oproti použitiu surových materiálov.

Triedený zber komunálneho odpaduje činnosť, pri ktorej sa oddelia zložky komunálnych odpadov (zákon č. 79/2015 Z.z). Je založený na uvedomelej činnosti občanov, ktorí primárne triedia príslušné suroviny. Občan je povinný triediť zo zákona a obec je povinná vytvoriť podmienky na separovanie vhodným systémom.

Z uvedeného vyplýva, že obce môžu vytriediť určité množstvá skla, plastov, papiera či bioodpadov, ale to ešte neznamená, že tento odpad bol zrecyklovaný, teda poslúžil ako surovina na nové výrobky.

 

Autor: (pš)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.02.2017
OZV pripravujú údaje o zbere triedeného odpadu
V Palárikove triedia pozoruhodných vyše 50 percent komunálnych odpadov. Zvolenčania, naopak, ako informuje firma Marius Pedersen s najväčším podielom spomedzi ostatných zberných spoločností v meste, iba 16,99 percenta.
viac
09.03.2017
O zálohovaní plastových fliaš a plechoviek envirorezort neuvažuje
Veľká Británia, podobne ako pred ňou aj jednotlivé štáty EÚ, vášnivo diskutuje o zálohovaní plastových fliaš a plechoviek. Ako túto diskusiu vníma Ministerstvo životného prostredia SR?
viac
31.01.2019
Kde by Slovensko mohlo byť, keby zvládalo triediť všetky odpady rovnako?
Ak by sa Slovensku podarilo dosiahnuť rovnako vysokú mieru vytriedenia (a následnej recyklácie) vo všetkých odpadoch, ako pri vyzbieraných plastoch, skle, papieri (vrátane lepenky) a kovoch, mohla by sa krajina spod Tatier uchádzať o popredné miesta v európskom rebríčku úspešnosti recyklovania.
viac
29.02.2020
Slovensko je v rámci EÚ jednou z krajín s najhorším ovzduším
V rámci Európskej únie (EÚ) patrí Slovensko medzi štyri krajiny s najhoršou kvalitou ovzdušia. Konštatuje to Európska komisia (EK) v Správe o Slovensku 2020.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.03 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.72 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.25 %