Štvrtok 20.02.2020
Dnes má meniny 
Lívia
°C
03.09.2019 10:30

„Slovenské Plitvické jazero“ zatraktívnili pre turistov


Niekdajší kameňolom pri obci Beňatina v okrese Sobrance, v ktorom po zaplavení spodnou vodou vzniklo jazero. Vďaka farbe vody a prostrediu jazero pripomína návštevníkom malé Chorvátsko. Jazero je aj napriek zákazu kúpania v teplých letných dňoch lákadlom pre ľudí. V snahe zvýšiť turistickú atraktívnosť lokality Beňatinského travertínu v sobraneckom okrese vznikla na jeho vrchole vysunutá vyhliadka, chodníky premosťujúce nedostupné úseky i základná turistická infraštruktúra. FOTO TASR - Roman Hanc.


V snahe zvýšiť turistickú atraktívnosť lokality Beňatinského travertínu v Sobranskom okrese vznikli na jeho vrchole vysunutá vyhliadka, chodníky premosťujúce nedostupné úseky i základná turistická infraštruktúra.


 V pláne je prepojiť turistickým chodníkom celý obvod bývalého lomu a tiež vybudovanie novej vyhliadky. Pre TASR to uviedla výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus (KRT) Lenka Vargová Jurková.       

"Jazierko v Beňatinskom lome je návštevnícky stále atraktívnejšie a z pozorovania dlhodobého vývoja návštevnosti badať evidentne rastúcu tendenciu," uviedla Vargová Jurková. KRT preto na základe štúdie rozvoja územia v jeho bezprostrednom okolí realizoval k dnešnému dňu dve etapy. "Boli zamerané na sprístupnenie lokality, zvýšenie jej návštevníckej atraktívnosti a bezpečnosti návštevníkov a na vybudovanie základnej turistickej infraštruktúry," vysvetlila Vargová Jurková. Turistom tak pri obhliadke krás prírodnej pamiatky slúžia nové chodníky, vysunutá vyhliadka, bezpečnostné zábradlie, lavičky, koše, informačné tabule i fotopoint. V pláne je aj tretia fáza, ktorej cieľom je prepojenie celého obvodu Beňatinského travertínu turistickým chodníkom a vybudovanie novej vyhliadky.       

"Aby mohol KRT zrealizovať aj tretiu fázu projektu zatraktívnenia, prihlásili sme sa do výzvy Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu s celkovým rozpočtom 39.964 eur," uzavrela Vargová Jurková s tým, že Košice Región Turizmus sa bude na spolufinancovaní podieľať desiatimi percentami.       

Prvá etapa úprav bola financovaná cez program Košického samosprávneho kraja Terra Incognita v rámci projektu Beňatinské jazero s celkovým rozpočtom 25.000 eur. Druhá etapa si vyžiadala celkový rozpočet 54.423 eur a bola realizovaná cez výzvu Úradu vlády SR na podporu regionálneho rozvoja.       

Ako o tom na svojej internetovej stránke informuje Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky, Beňatinský travertín bol v roku 1989 vyhlásený za prírodnú pamiatku na ochranu geologického odkryvu, ktorý predstavuje profil najvýchodnejšie položeného travertínu na Slovensku. Odkryv bol objavený pri stavbe lesnej cesty, ktorá popri ňom vedie. Tvorba travertínu pokračuje aj v súčasnosti. V okolí prírodnej pamiatky na nachádzajú skameneliny amonitov, lastúrnikov a rôznych mäkkýšov.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.06.2016
Na Štrkovci sa budú chytať ryby i variť halászlé
Súťaž najmenších v detskom rybolove, varenie pstruha či halászlé, to je len časť z pripravovaného programu Ružinovského dňa detí. Ten pri príležitosti Medzinárodného dňa detí organizuje miestna samospráva v sobotu (4. júna) v Areáli hier radosť pri Štrkoveckom jazere.
viac
16.06.2016
V Rožkovanoch sa predstavia folkloristi z regiónu hornej Torysy
V Rožkovanoch sa 18. júna uskutoční v poradí už 6. ročník podujatia HEJ, V ROŽKOVJANOCH NA VALAĽE...
viac
18.07.2016
Na jeseň má pod Kamzíkom vyrásť vyhliadková veža
Pod bratislavským Kamzíkom, v rekreačnom areáli Americké námestie, má v tomto roku vyrásť drevená vyhliadková veža. Mestské lesy v Bratislave predpokladajú, že by tak mohlo byť už v októbri.
viac
14.05.2018
Primátor Bratislavy vyzval spoločnosť Zemegula na okamžité zastavenie prác pod M
Spoločnosť Zemegula, ktorá prevádzkuje reštauráciu a vyhliadku UFO na Moste SNP začala s výstavbou objektu pod Mostom SNP, proti čomu sa ostro ohradil primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Bratislavčanov uistil, že mesto nedovolí, aby tu vyrástla stavba, ktorá nemá príslušné povolenia.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.45 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.77 %