Pondelok 30.03.2020
Dnes má meniny 
Vieroslava
°C
23.12.2019 10:00

Slováci vo veľkom skládkujú odpad, komunálu vyprodukujú menej než priemer EÚ


Ilistračná snímka, zdroj: odpady-portal.sk


Na Slovensku pretrváva vysoká miera skládkovania, avšak vyprodukujeme menej komunálneho odpadu v prepočte na obyvateľa, než je priemer EÚ. Vyplýva to zo Správy životného prostredia SR za rok 2018. TASR o tom informoval Slavomír Held z odboru komunikácie Ministerstva životného prostredia SR.


Produkcia komunálneho odpadu od roku 2005 podľa správy vzrástla o 49,2 percent. Miera recyklácie je 65,68 percent. V dlhodobom horizonte došlo k mnohým zlepšeniam, tvrdí rezort. „Emisie znečisťujúcich látok v ovzduší napríklad dlhodobo výrazne poklesli, v posledných rokoch však už len mierne a niektoré látky medziročne stúpli,“ uvádza MŽP. Slovensko prekračuje limity pri NO2, benzo(a)pyréne, prízemnom ozóne a drobných časticiach alebo kvapôčkach s aerodynamickým priemerom menším ako 10 µm - PM10. „Najvýznamnejším zdrojom emisií PM10 a PM2,5 je vykurovanie domácností (63,7% a 77,8%),“ dopĺňa zelený rezort.       

Pokiaľ ide o otázku zmierňovania zmeny klímy správa uvádza, že emisie skleníkových plynov v dlhodobom časovom horizonte poklesli, ale nedarí sa ich stabilizovať v cestnej doprave. Napriek tomu MŽP avizuje, že redukčné ciele budú do roku 2020 splnené. Rezort tiež pripomína, že sa Slovensku prihlásilo ku klimatickej neutralite do roku 2050 a do roku 2030 si stanovilo ambicióznejšie ciele, ktoré budú vyžadovať ďalšie opatrenia. „V roku 2018 pokračovali negatívne prejavy zmeny klímy, rok bol mimoriadne až extrémne teplý. Vo viacerých okresoch Slovenska bola odhadnutá približne tretinová strata výnosov pre sucho,“ dopĺňa MŽP.       

Správa o stave životného prostredia vychádzala z oficiálnych dát, ktoré Slovensko nahlasuje aj do európskych inštitúcií. Na základe tej sa bude na jar konať workshop za účastí odborníkov z dotknutých rezortov, samospráv či neziskových organizácii, kde sa bude diskutovať o možných riešeniach zlepšenia stavu životného prostredia. „V roku 2020 bude workshop spojený s predstavením správy 'Životné prostredie Európy. Stav a perspektíva 2020', ktorú vydala Európska environmentálna agentúra,“ dopĺňa ministerstvo. Pripomína, že európska správa vychádza raz za päť rokov s tým, že najnovšia nalieha na nevyhnutnú zmenu. Tá musí prísť z dôvodu, že sa životné prostredie podľa MŽP nachádza v bode zlomu.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.01.2017
Poplatok za skládkovanie komunálnych odpadov sa zvýši
„Ministerstvo životného prostredia pripravuje nový zákon o poplatkoch za uloženie odpadov, ktorý počíta najmä so zvýšením poplatku za skládkovanie komunálneho odpadu,“ prezradil hovorca MŽP SR Tomáš Ferenčák.
viac
29.07.2017
Envirorezort a ZMOS optimalizujú výšku poplatkov za skládkovanie
„Prezradiť definitívnu výšku pripravovaného zvýšenia poplatkov za skládkovanie komunálnych odpadov je v tejto chvíli predčasné,“ konštatoval pre Obecné noviny Tomáš Ferenčák, hovorca Ministerstva životného prostredia (MŽP).
viac
09.11.2017
Presadí envirorezort postupne rastúci „skládkovací“ poplatok 46 eur za tonu?
Z Ministerstva životného prostredia (MŽP) prenikla informácia, že envirorezort po viac ako deviatich mesiacoch príprav navrhuje razantné zvýšenie poplatku za skládky komunálnych odpadov. Do parlamentu by mal byť návrh predložený začiatkom budúceho roka.
viac
22.07.2019
Na Slovensku zrejme nepribudnú nové spaľovne komunálnych odpadov
Dokáže Slovensko do roku 2035 ukladať na skládky iba desať percent všetkých komunálnych odpadov? Podarí to aj bez investovania do nových spaľovní? Alebo sa mu cieľ so znižovaním skládkovania podarí naplniť iba hlavne recykláciou čoraz širšieho spektra i čoraz kvalitnejšieho triedenia odpadov?
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.86 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.05 %