Sobota 11.07.2020
Dnes má meniny 
Milota
°C
23.12.2019 10:00

Slováci vo veľkom skládkujú odpad, komunálu vyprodukujú menej než priemer EÚ


Ilistračná snímka, zdroj: odpady-portal.sk


Na Slovensku pretrváva vysoká miera skládkovania, avšak vyprodukujeme menej komunálneho odpadu v prepočte na obyvateľa, než je priemer EÚ. Vyplýva to zo Správy životného prostredia SR za rok 2018. TASR o tom informoval Slavomír Held z odboru komunikácie Ministerstva životného prostredia SR.


Produkcia komunálneho odpadu od roku 2005 podľa správy vzrástla o 49,2 percent. Miera recyklácie je 65,68 percent. V dlhodobom horizonte došlo k mnohým zlepšeniam, tvrdí rezort. „Emisie znečisťujúcich látok v ovzduší napríklad dlhodobo výrazne poklesli, v posledných rokoch však už len mierne a niektoré látky medziročne stúpli,“ uvádza MŽP. Slovensko prekračuje limity pri NO2, benzo(a)pyréne, prízemnom ozóne a drobných časticiach alebo kvapôčkach s aerodynamickým priemerom menším ako 10 µm - PM10. „Najvýznamnejším zdrojom emisií PM10 a PM2,5 je vykurovanie domácností (63,7% a 77,8%),“ dopĺňa zelený rezort.       

Pokiaľ ide o otázku zmierňovania zmeny klímy správa uvádza, že emisie skleníkových plynov v dlhodobom časovom horizonte poklesli, ale nedarí sa ich stabilizovať v cestnej doprave. Napriek tomu MŽP avizuje, že redukčné ciele budú do roku 2020 splnené. Rezort tiež pripomína, že sa Slovensku prihlásilo ku klimatickej neutralite do roku 2050 a do roku 2030 si stanovilo ambicióznejšie ciele, ktoré budú vyžadovať ďalšie opatrenia. „V roku 2018 pokračovali negatívne prejavy zmeny klímy, rok bol mimoriadne až extrémne teplý. Vo viacerých okresoch Slovenska bola odhadnutá približne tretinová strata výnosov pre sucho,“ dopĺňa MŽP.       

Správa o stave životného prostredia vychádzala z oficiálnych dát, ktoré Slovensko nahlasuje aj do európskych inštitúcií. Na základe tej sa bude na jar konať workshop za účastí odborníkov z dotknutých rezortov, samospráv či neziskových organizácii, kde sa bude diskutovať o možných riešeniach zlepšenia stavu životného prostredia. „V roku 2020 bude workshop spojený s predstavením správy 'Životné prostredie Európy. Stav a perspektíva 2020', ktorú vydala Európska environmentálna agentúra,“ dopĺňa ministerstvo. Pripomína, že európska správa vychádza raz za päť rokov s tým, že najnovšia nalieha na nevyhnutnú zmenu. Tá musí prísť z dôvodu, že sa životné prostredie podľa MŽP nachádza v bode zlomu.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.01.2017
Poplatok za skládkovanie komunálnych odpadov sa zvýši
„Ministerstvo životného prostredia pripravuje nový zákon o poplatkoch za uloženie odpadov, ktorý počíta najmä so zvýšením poplatku za skládkovanie komunálneho odpadu,“ prezradil hovorca MŽP SR Tomáš Ferenčák.
viac
29.07.2017
Envirorezort a ZMOS optimalizujú výšku poplatkov za skládkovanie
„Prezradiť definitívnu výšku pripravovaného zvýšenia poplatkov za skládkovanie komunálnych odpadov je v tejto chvíli predčasné,“ konštatoval pre Obecné noviny Tomáš Ferenčák, hovorca Ministerstva životného prostredia (MŽP).
viac
09.11.2017
Presadí envirorezort postupne rastúci „skládkovací“ poplatok 46 eur za tonu?
Z Ministerstva životného prostredia (MŽP) prenikla informácia, že envirorezort po viac ako deviatich mesiacoch príprav navrhuje razantné zvýšenie poplatku za skládky komunálnych odpadov. Do parlamentu by mal byť návrh predložený začiatkom budúceho roka.
viac
19.06.2020
Porastú ceny za odvoz odpadov? Riešením je dôsledné separovanie
Mestá a obce budú pravdepodobne od budúceho roka opäť zvyšovať ceny za odvoz komunálneho odpadu. Samosprávy pritom majú možnosť, ako poplatky nezvyšovať – stačí začať dôkladne separovať odpad, ktorý končí v smetných nádobách.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.04 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.23 %