Štvrtok 02.04.2020
Dnes má meniny 
Zita
°C
14.03.2020 02:00

Sloboda zvierat v roku 2019 prijala 7711 zvierat v núdzi


Ilustračná snímka: (int.).


Sloboda zvierat v roku 2019 prijala 7711 zvierat v núdzi. Pôvodným majiteľom sa podarilo vrátiť 1168 zvierat a nový domov prostredníctvom adopcie si našlo 5190 psov a mačiek. Informovala o tom predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová.


Všetky neoznačené prijaté zvieratá boli podľa Dugovičovej v zmysle vyhlášky o karanténnych staniciach a útulkoch začipované a dospelé jedince, ktoré ostali v útulku, aj vykastrované. „Teší nás, že najmä v Bratislavskom kraji stúpa počet začipovaných zvierat, pretože tie vieme pri strate vrátiť majiteľom, v minulom roku šlo o 30 percent psíkov a mačiek prijatých do útulku na Poliankach. V ostatných regiónoch je to zatiaľ menej ako desať percent,” uviedla Dugovičová. Povinnosť od jesene ukladá veterinárny zákon každému vlastníkovi psa a Sloboda zvierat ho odporúča aj pre mačky.

Linka proti krutosti dostala minulý rok od občanov 1261 podnetov o zlom zaobchádzaní so zvieratami, pomohla v 1009 prípadoch a 174 zvierat inšpektori odobrali a umiestnili do útulkov Slobody zvierat. „Odobrali sme najmä týrané zvieratá - dlhodobo zanedbávané a choré, trpiace podvýživou, s vrastenými reťazami. Mnohé potrebovali okamžitú operáciu alebo liečbu na záchranu života,” vysvetlil hlavný inšpektor LKP Jozef Chmel s tým, že LKP poskytuje poradenstvo nahlasovateľom aj majiteľom zvierat, kontroly v teréne, odoberanie týraných zvierat a podáva trestné oznámenia.

„Najčastejšie nám verejnosť hlási zvieratá držané permanentne na krátkej reťazi, bez adekvátneho pohybu, výživy a prístrešku. Vyhláška hovorí, že zviera musí mať umožnený denný voľný pohyb, nesmie byť celodenne na reťazi ani vo voliére, predpisuje tiež riadny prístrešok s podlahou, ktorý z troch strán chráni pred nepriazňou počasia, prístup k vode a krmivu, očkovania a veterinárne ošetrenie,” dodal Chmel.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.06.2016
V Bratislave budú znova hľadať nové domovy útulkáči z celého Slovenska
V sobotu 18. júna sa bude v bratislavskej Horárni Horský park konať ďalšie podujatie pod názvom Nájdite sa... so zvieratkom z útulku. Svoju účasť potvrdilo 10 združení a útulkov z celého Slovenska od Skalice až po Dolný Kubín či Šaľu.
viac
06.10.2016
Svetový deň zvierat v Košiciach
Sprevádzajú nás od nášho počiatku, pomáhajú nám a slúžia. Je na čase im to vrátiť. V nedeľu bude v Košiciach akcia pri príležitosti Svetového dňa zvierat: Nájdite sa!... so zvieratkom z útulku.
viac
02.09.2018
Od soboty už zviera nemá byť vecou, psy musia byť čipované
Zviera sa od soboty (1. 9.) viac nemá na Slovensku apriori považovať za vec, ale bude v zákone definované predovšetkým ako živý tvor, cítiaca bytosť. Do účinnosti totiž vstupuje novela zákona o veterinárnej starostlivosti.
viac
13.07.2019
Petíciu za zákaz reťazí pre psov podpísalo 50-tis. ľudí
Občianske združenie Sloboda zvierat v piatok odovzdalo Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR petíciu za zákaz držania psov na reťazi. Rezort potvrdil, že sa petíciou bude zaoberať tak, ako mu to ukladá zákon.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.12 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.02 %