Ilustračná snímka
Všetkých osem samosprávnych krajov je pripravených poskytnúť súčinnosť vláde Slovenskej republiky pri zrýchlení procesu očkovania proti ochoreniu Covid-19. O konkrétnych formách pomoci dnes županka a župani rokovali so zástupcami ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky.
„Očkovanie považujeme za kľúč k ukončeniu súčasnej pandémie. Preto sme pripravení poskytnúť plnú súčinnosť vláde s cieľom jeho zrýchlenia. Ministerstvo sme požiadali, aby proces vakcinácie v území koordinovali župy. Rozhodnutie má padnúť do troch dní,“ uviedol predseda SK 8 a trnavský župan Jozef Viskupič.
„Na rokovaní sme navrhli sme viacero riešení, aby sa očkovanie stalo dostupným pre všetkých obyvateľov čo najskôr. Zároveň máme plán, ako ho dostať bližšie k ľuďom, teda mimo nemocníc. Malo by ísť o alternatívu pre starkých, ktorí majú problém prejsť hoci aj pár metrov. Prirodzene sme sa ponúkli, že prispejeme k informovanosti verejnosti o miestach a spôsobe očkovania. Chceme propagovať jeho benefity,“ priblížil Jozef Viskupič.
Župy ponúkli vytvorenie očkovacích tímov zložených z ambulantných lekárov a sestier, ako aj veľkokapacitné priestory. Výkon očkovania by vďaka tomu mohol prebiehať mimo priestorov nemocníc a bez zaťaženia ich personálu. Imobilných a ťažko pohybujúcich sa obyvateľov regiónov by mohli zaočkovať mobilné očkovacie jednotky priamo v ich domácnostiach.
V niektorých krajoch už začalo skupinové očkovanie klientov a zamestnancov zariadení sociálnych služieb, ktoré prebieha v koordinácii s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR a Ministerstvom zdravotníctva SR.
Ako doplnil šéf SK 8, „župy sú prirodzenou a nevyhnutnou súčasťou riešenia mimoriadnych situácií. Vďaka nedávnemu presadeniu legislatívnej zmeny sa samosprávne kraje oficiálne stali orgánmi krízového riadenia s právami, ale aj s povinnosťami.“
Samosprávne kraje od začiatku pandémie zabezpečujú distribúciu osobných ochranných pracovných prostriedkov pre sociálne, zdravotnícke a školské zariadenia. Logisticky pri tom obsluhujú nielen organizácie vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti, ale aj obecných, mestských a neverejných poskytovateľov sociálnych služieb či poskytovateľov ambulantnej zdravotnej starostlivosti.
Pomocnú ruku s logistikou a organizáciou podávajú aj okresným úradom a miestnym samosprávam pri zabezpečovaní plošného testovania. Dôležitou sa ukázala metodická a koordinačná podpora krajov.