Štvrtok 23.01.2020
Dnes má meniny 
Miloš
°C
07.12.2019 01:55

SK8: O výzvach pre regióny by mali rozhodovať regióny, tvrdí J. Viskupič


Predseda SK8 a Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič. Snímka zdroj: 24hod.sk


Združenie samosprávnych krajov SK8 má ambíciu zvýšiť kvalitu a úroveň spolupráce s vládou SR formou pravidelných pracovných stretnutí.


Aktuálne obhajuje pozíciu krajov v nastavení nového programového obdobia využívania prostriedkov Európskej únie na roky 2021 - 2027. Predseda SK8 a Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič uviedol, že chcú dostať úroveň rozhodovania o regionálnych peniazoch na regióny.         

Prostriedky z Európskej únie výrazne pomáhajú pri rozvoji regiónov. Mestá, obce i vyššie územné celky však sa však stretávajú s problémami s čerpaním. "Prichádzame o veľké peniaze. Vidíme, že na Slovensku sú výzvy nezmyselne nastavené, keďže sa kreujú v centre. Regióny vedia, čo potrebujú," povedal Viskupič. Kraje by mali získať túto kompetenciu a potom sú pripravené prebrať aj zodpovednosť.       

K otázke rokovaní SK8 s vládou predseda združenia uviedol, že predobraz majú v Českej republike, kde sa zástupcovia asociácie krajov a vlády stretávajú na štvrťročnej báze. SK8 sa podľa Viskupiča zatiaľ darí rokovať iba s jednotlivými rezortnými ministrami. Združenia zastupujúce občanov - Združenie miest a obcí Slovenska, Únia miest Slovenska i SK8 - by mali byť podľa jeho slov k vláde v partnerskom postavení.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.12.2018
Jozef Viskupič: Vláda SR by nemala prehliadať samosprávne kraje
Predseda Združenia samosprávnych krajov – SK 8 Jozef Viskupič sa obrátil listom na predsedu vlády SR Petra Pellgriniho. SK 8 má záujem o pravidelné stretnutia s predstaviteľmi vlády.
viac
27.06.2019
Samosprávne kraje majú s mestami a obcami veľa spoločných tém
Trnavský župan a predseda Združenia samosprávnych krajov SK 8 Jozef Viskupič sa v utorok, 25. júna 2019, stretol s novým predsedom Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Branislavom Trégerom.
viac
12.09.2019
Zástupcovia miest, obcí a samosprávnych krajov protestovali proti návrhu zákona
Výzvu na neschválenie návrhu zákona o zvyšovaní nezdaniteľného základu dane z príjmov podpísalo 162 starostov a primátorov z Banskobystrického samosprávneho kraja. Banskobystrický župan Ján Lunter ju spolu s predstaviteľmi SK8 a ÚMS dnes odovzdal do podateľne Národnej rady SR.
viac
14.01.2020
Od roku 2021 majú o regionálnych eurofondoch rozhodovať samosprávy
O fondoch EÚ určených na regionálny rozvoj by mali od začiatku roka 2021 rozhodovať samosprávy. Povedal to v utorok 7. januára podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu R. Raši po podpise memoranda o spolupráci so zástupcami ZMOS, ÚMS a SK8.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.42 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.74 %