Nedeľa 21.07.2024
Dnes má meniny 
Daniel
°C
06.05.2023 09:05

SIEA pozýva na konferenciu Regionálna energetika – súčasnosť a perspektíva


Regionálna energetika – súčasnosť a perspektíva


Čo nás čaká pri dekarbonizácii Slovenska a ako môžu regióny a samosprávy zvýšiť svoju energetickú efektívnosť a sebestačnosť? To sú hlavné témy konferencie Regionálna energetika – súčasnosť a perspektíva.


Slovenská inovačná a energetická agentúra organizuje 11. - 12. mája 2023 v Banskej Bystrici v rámci projektu bezplatného energetického poradenstva ŽIŤ ENERGIOU.

SIEA na konferencii predstaví pripravovaný projekt, vďaka ktorému vzniknú regionálne energetické centrá. Ich úlohou bude dlhodobo a systematicky pomáhať regiónom a samosprávam pri plánovaní a realizácii koncepčných energetických zámerov.

„Energetická kríza nás zastihla nepripravených. Mnohé samosprávy a regióny zistili, že energiou často plytvajú, ale nie sú schopné znížiť spotrebu dostatočne rýchlo. Momentálne sú na dosah finančné prostriedky aj mechanizmy, ktoré im umožnia zorientovať sa v problematike. Dôležité je, aby sme ich využili rozumne a systémovo. Naším cieľom je vybudovať v regiónoch trvalé odborné energetické kapacity, ktoré im budú zabezpečovať expertné zázemie a podporu pri zvyšovaní energetickej stability a sebestačnosti,“ uviedol generálny riaditeľ SIEA Stanislav Jurikovič.

Konferencia je určená pre zástupcov obcí, miest, krajov a lokálnych združení, ktorí budú môcť získať informácie o možnostiach, ako zvládnuť proces dekarbonizácie, aké sú v tejto oblasti legislatívne požiadavky a praktické odporúčania, ale aj podporné mechanizmy.

Počas panelovej diskusie bude priestor na pomenovanie problémov, ktoré regióny trápia, ale aj náčrt možností spolupráce a riešení, ktoré povedú k zvýšeniu ich energetickej efektívnosti a udržateľnému využívaniu obnoviteľných zdrojov. Samostatné prezentácie budú venované aktuálnym a pripravovaným formám pomoci z Plánu obnovy a odolnosti a Programu Slovensko. Jeho súčasťou budú okrem tradičných dopytovo orientovaných výziev aj takzvané integrované územné investície, v rámci ktorých si práve regióny určia, ktoré projekty sú pre nich strategické.

Konferencia sa uskutoční 11. - 12. mája 2023 v hoteli Dixon v Banskej Bystrici. Záujemcovia o účasť sa môžu na podujatie prihlásiť prostredníctvom registračného formulára na stránke www.siea.sk. Vstup a ubytovanie v mieste konania konferencie, ktorá je organizovaná v rámci projektu ŽIŤ ENERGIOU, je pre zaregistrovaných záujemcov bezplatný. Registrácia je otvorená do naplnenia kapacity. Po skončení podujatia budú k dispozícii prezentácie aj videozáznam z konferencie.

Rady odborných konzultantov SIEA je možné využiť bezplatne v konzultačných centrách ŽIŤ ENERGIOU v Bratislave, Trenčíne, Žiline, Banskej Bystrici a v Košiciach alebo na poradenskej linke 0800 199 399.

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) je štátnou príspevkovou organizáciou, ktorej zriaďovateľom je Ministerstvo hospodárstva SR. SIEA poskytuje špecializované činnosti v oblasti energetiky a inovácií, pôsobí ako sprostredkovateľský orgán a implementačná agentúra pre štrukturálne fondy EÚ a zároveň plní úlohy technologickej agentúry.

Kontaktné údaje:

Zuzana Valentová manažérka odboru komunikácie a hovorkyňa

mobil: +421 918 890 020

e-mail: zuzana.valentova@siea.gov.sk

Slovenská inovačná a energetická agentúra web: www.siea.sk

 

Autor: (SIEA)


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.04.2019
Vzdelávanie pre budúcnosť - konferencia na pôde PF UMB
Pri príležitosti 70-tich rokov vysokoškolského učiteľského vzdelávania v Banskej Bystrici a 65. výročia vzniku Pedagogickej fakulty sa na pôde Pedagogickej fakulty UMB konala 10. 4. 2019 vedecká konferencia bohatá na prednášky, diskusie a tvorivé prezentácie.
viac
25.01.2020
Thurzov dom ukáže umelecké zručnosti predkov i mladých remeselníkov
Thurzov dom v Banskej Bystrici sa od štvrtka (23. 1.) preniesol do čias dávno minulých a odhalí jedinečné umelecké zručnosti našich predkov spred 2000 rokov, ale i tvorbu súčasnej generácie mladých remeselníkov.
viac
17.06.2023
SIEA pozýva na konferenciu Budúcnosť regionálnej energetiky
Ako zvýšiť energetickú sebestačnosť v regiónoch? Kde to už zvládli a ako by to mohlo fungovať na Slovensku? To sú témy konferencie Budúcnosť regionálnej energetiky, na ktorej Slovenská inovačná a energetická agentúra predstaví zámer vybudovať centrá udržateľnej energetiky.
viac
19.10.2023
SIEA: Hľadajú ľudí, ktorí chcú pomáhať svojim regiónom
V Slovenskej inovačnej a energetickej agentúre hľadajú ľudí, ktorí chcú pritom svojim regiónom pomôcť.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %