Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
17.06.2023 08:35

SIEA pozýva na konferenciu Budúcnosť regionálnej energetiky


Slovenská inovačná a energetická agentúra


Ako zvýšiť energetickú sebestačnosť v regiónoch? Kde to už zvládli a ako by to mohlo fungovať na Slovensku? To sú témy konferencie Budúcnosť regionálnej energetiky, na ktorej Slovenská inovačná a energetická agentúra predstaví zámer vybudovať centrá udržateľnej energetiky.


„Na znižovanie spotreby energie a tým aj energetickej závislosti je vyčlenené nebývalé množstvo prostriedkov. Je tu šanca využiť ich systematicky. S nasmerovaním energetických opatrení v regiónoch by mali pomôcť tímy domácich špecialistov. Našou úlohou je vybudovať odborné kapacity v regiónoch, a preto na konferenciu pozývame okrem zástupcov samospráv a regiónov, aj nadaných odborníkov z oblasti energetiky, stavebníctva a dopravy, ktorí chcú regiónom pomôcť,“ zdôraznil generálny riaditeľ SIEA Stanislav Jurikovič.

SIEA má pripravený zámer projektu, ak bude schválený, začne sa tento rok. V prvej fáze plánuje SIEA otvoriť pobočky vo všetkých krajských mestách. V druhej fáze v spolupráci so župami vybuduje 22 regionálnych centier.

Účastníci konferencie získajú komplexný prehľad o existujúcej a plánovanej podpore v oblasti regionálnej energetiky. Aj v súvislosti s rozsiahlou finančnou pomocou zameranou na obnovu budov budú prezentované možnosti, ako zvýšiť kvalitu obnovy prostredníctvom architektonickej súťaže. Súčasťou konferencie sú aj príklady dobrej praxe, ktoré môžu k zvyšovaniu energetickej sebestačnosti motivovať ďalších. Hovoriť sa bude o energetických komunitách a udržateľných mestských štvrtiach v zahraničí, ale aj o prvých skúsenostiach z prípravy takejto štvrte na Slovensku.

Špeciálny blok prezentácií a tiež aj diskusia budú v prvý deň venované teplárenstvu v zahraničí a na Slovensku. Súčasťou programu je prezentácia  z Dánska, kde dlhodobo zabezpečujú dostupné a ekologické teplo ako službu vo verejnom záujme. Určite zaujme aj príklad mestského programu rozvoja a ekologizácie teplárenstva, v ktorom využívajú odpadové teplo, z francúzskeho mesta Amiens. Chýbať nebudú ani úspešné projekty z Čiech a Slovenska.

Konferencia sa uskutoční v Demänová Rezort pri Liptovskom Mikuláši. Záujemcovia o účasť sa môžu na podujatie prihlásiť prostredníctvom registračného formulára na stránke www.siea.sk. Vstup a ubytovanie v mieste konania konferencie, ktorá je organizovaná v rámci projektu ŽIŤ ENERGIOU, je pre zaregistrovaných záujemcov bezplatný. Registrácia je otvorená do naplnenia kapacity. Po skončení podujatia budú k dispozícii prezentácie aj videozáznam z konferencie.

Rady odborných konzultantov SIEA je možné využiť bezplatne v konzultačných centrách ŽIŤ ENERGIOU v Bratislave, Trenčíne, Žiline, Banskej Bystrici a Košiciach alebo prostredníctvom poradenskej linky 0800 199 399.

Autor: (SIEA)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.04.2023
SIEA pozýva na konferenciu Svetlo v obciach a v budovách
Ako nahradiť v úradoch a školách klasické lineárne žiarivky, ktorých výroba sa tento rok končí? Prečo a ako po zvýšení cien elektriny verejné osvetlenie v noci úplne nevypínať?
viac
06.05.2023
SIEA pozýva na konferenciu Regionálna energetika – súčasnosť a perspektíva
Čo nás čaká pri dekarbonizácii Slovenska a ako môžu regióny a samosprávy zvýšiť svoju energetickú efektívnosť a sebestačnosť? To sú hlavné témy konferencie Regionálna energetika – súčasnosť a perspektíva.
viac
14.09.2023
Konferencia SIEA: Vykurovanie, klimatizácia a kvalita vnútorného prostredia
Ako pripraviť projekty, v ktorých obnova budov neskončí len zateplením? A do akej miery sa dá znížiť spotreba energie a zároveň zabezpečiť vnútorná pohoda? To sú hlavné témy konferencie, ktorú 19. a 20. septembra 2023 organizuje Slovenská inovačná a energetická agentúra.
viac
19.10.2023
SIEA: Hľadajú ľudí, ktorí chcú pomáhať svojim regiónom
V Slovenskej inovačnej a energetickej agentúre hľadajú ľudí, ktorí chcú pritom svojim regiónom pomôcť.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %