Streda 01.02.2023
Dnes má meniny 
Tatiana
°C
02.05.2022 03:20

Riešenie znečistenia rieky Slaná by mohlo byť financované z Envirofondu


Na archívnej snímke jalec hlavatý v znečistenej rieke Slaná v katastri obce Betliar, lokalita Nižná Maša. Betliar 17. marca 2022. Snímka zdroj: (tasr).


Riešenie znečistenia rieky Slaná v okrese Rožňava by mohlo byť financované z Environmentálneho fondu. Prostriedky z neho môžu byť použité na odstraňovanie následkov po banskej činnosti, zabezpečenie alebo likvidáciu starých banských diel.


Uviedol to tlačový odbor Ministerstva hospodárstva (MH) SR.

Rezort pripomína, že Rudné bane nie sú pôvodcom znečistenia na rieke Slaná a nenesú za to žiadnu zodpovednosť. "Tento štátny podnik a ani ministerstvo hospodárstva nedisponujú financiami, ktoré by mohli byť použité na jej riešenie," skonštatoval tlačový odbor. Riaditeľ štátneho podniku Rudné bane Peter Žitňan povedal, že podľa ich informácií momentálne prebiehajú intenzívne rokovania  medzi MH a envirorezortom o financovaní ďalších prác.

Rudné bane sú však pripravené naďalej poskytovať súčinnosť pri hľadaní riešenia, deklaroval Žitňan. Odklonenie vody v podzemí vybudovaním niekoľkých hrádzí, na ktoré ako jedno z riešení poukázala Banská záchranná služba, nie je podľa neho definitívnym riešením.

"Je to iba opatrenie, ktoré by mohlo priniesť v blízkom čase viditeľnú zmenu," poznamenal. Týmto opatrením by mohlo dôjsť k zníženiu objemu vytekajúcej vody zo šachty Gabriela a k zníženiu množstva rozpustených látok vytekajúcich zo zatopenej bane. V konečnom dôsledku by to podľa Žitňana mohlo zlepšiť situáciu na vodnom toku.

Rieka Slaná sa dočervena sfarbila v polovici februára, príčinou je vytekanie banských vôd zo železorudnej bane v areáli bývalého banského podniku Siderit, ktorý v obci Nižná Slaná v okrese Rožňava fungoval do roku 2008. Výsledky rozboru vody v rieke preukázali 12-násobne prekročenú hodnotu železa. Analýza vzoriek vo vode potvrdila aj zvýšenú hodnotu mangánu, síranov a výskyt arzénu. Znečistenie rieky Slaná nemá negatívny vplyv na kvalitu pitnej vody.

Znečistenie Slanej je už viditeľné aj na slovensko-maďarských hraniciach. Štátny podnik Rudné bane podal v súvislosti so znečistením vodného toku trestné oznámenie. Odmieta tvrdenia, že si nesplnil svoje povinnosti.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.03.2022
Nižná Slaná žiada štát, aby čo najrýchlejšie riešil znečistenie rieky Slaná
Obec Nižná Slaná v okrese Rožňava žiada štát, aby začal čo najrýchlejšie riešiť znečistenú rieku Slaná, kým nenastane ekologická katastrofa. Obec o tom informuje na sociálnej sieti s tým, že aplikovať by sa dali dočasné riešenia, ako napríklad filtre či kontajnerové čističky.
viac
04.04.2022
V bani, ktorá spôsobuje znečistenie rieky Slaná, zavedú dočasné riešenia
V nižnoslanskej bani, ktorá spôsobuje znečistenie rieky Slaná, zavedú dočasné riešenia. Tie spočívajú v odklonení prítoku povrchových vôd do rudnej bane. Na sociálnej sieti o tom informoval štátny tajomník Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Michal Kiča.
viac
24.06.2022
Práce v bani v Nižnej Slanej skončili, časť znečistenej vody stále vyteká
Hlavná banská záchranná stanica (HBZS) minulý týždeň ukončila práce v bani v Nižnej Slanej v okrese Rožňava. Koncentráciu rozpustených látok vo vytekajúcej vode do rieky Slaná sa podarilo znížiť o približne 80 percent.
viac
23.11.2022
O zastavení znečistenia banskými vodami na rieke Slaná rozhodne vláda
O trvalom zastavení znečistenia banskými vodami na rieke Slaná rozhodne vláda. Štátny podnik Rudné bane má zabezpečiť čiastočné uzatvorenie šachty Gabriela a štôlne Marta v bani v Nižnej Slanej v okrese Rožňava.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.50 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.46 %