Sobota 01.04.2023
Dnes má meniny 
Hugo
°C
04.04.2022 03:20

V bani, ktorá spôsobuje znečistenie rieky Slaná, zavedú dočasné riešenia


Na archívnej snímke zo 17. marca 2022 znečistená rieka Slaná v okresnom meste Rožňava. Snímka zdroj: (tasr).


V nižnoslanskej bani, ktorá spôsobuje znečistenie rieky Slaná, zavedú dočasné riešenia. Tie spočívajú v odklonení prítoku povrchových vôd do rudnej bane. Na sociálnej sieti o tom informoval štátny tajomník Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Michal Kiča.


Envirorezort približuje, že v bani zasiahne banská záchranná služba. Opraví prerušené potrubie, aby voda z vyšších obzorov nenatekala do hlbších zanesených priestorov bane a na povrch vytekala neznečistená. Taktiež sa upraví koryto potoku v obci Kobeliarovo v okrese Rožňava, ktoré sa v minulosti prepadlo do vydolovaného priestoru bane a zvýšilo prítok vôd do bane. V piatok (1. 4.) v tejto veci oslovilo MŽP správcu vodného toku a začali sa prípravné práce.

Banská voda, ktorá vyteká do rieky Slaná a spôsobuje jej zafarbenie a zvýšenie niektorých ukazovateľov kvality povrchových vôd, sa podľa MŽP najviac kontaminuje v hlbších priestoroch bane. "Je preto nevyhnutné odkloniť čo najväčšie množstvo vôd, ktoré natekajú do týchto priestorov, čím sa významne zníži aj množstvo vytekajúcich banských vôd z výpustného objektu a aj miera znečistenia v rieke Slaná," skonštatoval envirorezort s tým, že následné trvalé riešenie čistenia týchto vôd budú jednoduchšie.

"Akokoľvek môžeme byť nespokojní so situáciou, teraz nie je podstatné vyvodzovať zodpovednosť. Na to bude čas potom, keď odstránime prvotnú príčinu," poznamenal Kiča.

Ministerstvo poukazuje, že v prípade znečistenia rieky Slaná ide o zložitú situáciu, ktorej technické riešenie bude náročné. Nie je podľa rezortu možné ďalej odďaľovať vykonanie dočasných opatrení.

Rieka Slaná sa dočervena sfarbila v polovici februára, príčinou je vytekanie banských vôd zo železorudnej bane v areáli bývalého banského podniku Siderit, ktorý v obci Nižná Slaná fungoval do roku 2008. Výsledky rozboru vody, ktorý robil Slovenský vodohospodársky podnik, v rieke preukázali 12-násobne prekročenú hodnotu železa. Analýza vzoriek vo vode potvrdila aj zvýšenú hodnotu mangánu, síranov a výskyt arzénu. Znečistenie rieky Slaná nemá negatívny vplyv na kvalitu pitnej vody.

Situáciu na rieke Slaná rieši i Slovenská inšpekcia životného prostredia, podľa ktorej sa má na čistenie vytekajúcich znečistených vôd z bane do Slanej vybudovať technologická linka. Štátny podnik Rudné bane podal v súvislosti so znečistením vodného toku trestné oznámenie. Odmietajú tvrdenia, že si nesplnili svoje povinnosti.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.05.2022
Riešenie znečistenia rieky Slaná by mohlo byť financované z Envirofondu
Riešenie znečistenia rieky Slaná v okrese Rožňava by mohlo byť financované z Environmentálneho fondu. Prostriedky z neho môžu byť použité na odstraňovanie následkov po banskej činnosti, zabezpečenie alebo likvidáciu starých banských diel.
viac
19.05.2022
MŽP apeluje na vyhlásenie mimoriadneho stavu v lokalite rieky Slaná
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR apeluje na košický okresný úrad, aby v lokalite rieky Slaná vyhlásil mimoriadny stav. Podľa envirorezortu to urýchli a zjednoduší práce Ministerstva hospodárstva SR, ako aj banských záchranných služieb, ktorých poverila vláda na sanáciu vzniknutej situácie.
viac
24.06.2022
Práce v bani v Nižnej Slanej skončili, časť znečistenej vody stále vyteká
Hlavná banská záchranná stanica (HBZS) minulý týždeň ukončila práce v bani v Nižnej Slanej v okrese Rožňava. Koncentráciu rozpustených látok vo vytekajúcej vode do rieky Slaná sa podarilo znížiť o približne 80 percent.
viac
23.11.2022
O zastavení znečistenia banskými vodami na rieke Slaná rozhodne vláda
O trvalom zastavení znečistenia banskými vodami na rieke Slaná rozhodne vláda. Štátny podnik Rudné bane má zabezpečiť čiastočné uzatvorenie šachty Gabriela a štôlne Marta v bani v Nižnej Slanej v okrese Rožňava.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.32 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.99 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %