Piatok 22.11.2019
Dnes má meniny 
Cecília
°C
30.09.2019 01:15

Rezidenti v Starom Meste nájdu parkovacie miesta ľahšie


Ilustračná snímka (tasr)


Pre zvýhodnenie obyvateľov bývajúcich v zóne, v ktorej sa o parkovanie stará spoločnosť BPS PARK, a. s., sa vedenie bratislavského Starého Mesta zasadilo o zmeny podmienok. Staromestskí poslanci dnes schválili na zastupiteľstve dodatok k zmluve, ktorý vyrokovala starostka Zuzana Aufrichtová.


Dodatok predstavuje súbor opatrení v prospech rezidentov. Prvá dôležitá zmena sa bude týkať ceny rezidenčných parkovacích kariet vydávaných spoločnosťou BPS PARK, a. s. Dobrou správou je, že cena bude nižšia ako doposiaľ. Kým doteraz vyšla rezidenčná parkovacia karta obyvateľa Starého Mesta ročne na 60 eur, po novom bude ročné parkovanie jedného auta stáť 39 eur.

Zmeny nastávajú aj v dobe spoplatneného krátkodobého (hodinového) parkovania. Doteraz bolo spoplatňované parkovanie počas pracovných dní v čase 8:00 – 16:00 hod., odteraz sa za parkovanie bude platiť až do 18:00 hod. „Opatrenie je v prospech obyvateľov Starého Mesta a malo by viesť k uľahčeniu parkovania v mieste bydliska, pretože sa dá očakávať, že po zavedení zmien sa po štvrtej hodine popoludní začnú obsadené parkovacie miesta uvoľňovať pre rezidentov,“ povedala starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová. Podľa nej bude dôvod jednoduchý: pracovníkov a návštevníkov mestskej časti bude predĺženie spoplatneného parkovania motivovať k skoršiemu opusteniu zóny.

Poslednou z dôležitých zmien, ktorá vyplynula z rokovaní medzi vedením Starého Mesta a BPS PARK, a. s. je vyhradenie 10% parkovacích miest, ktoré budú medzi 17:00 a 24:00 hodinou vyhradené len pre držiteľov rezidenčných parkovacích kariet, teda obyvateľov zóny BPS. Spolu s predĺžením spoplatneného parkovania nerezidentov mestskej časti zvýši tento nárast vyhradených parkovacích miest komfort pri večernom a nočnom parkovaní obyvateľov.

Novinky sú výsledkom viacnásobných rokovaní starostky mestskej časti Zuzany Aufrichtovej so spoločnosťou BPS PARK, a. s. Starostka v zmysle schválenej celomestskej parkovacej politiky, podporenej všetkými poslancami júnového mestského zastupiteľstva, ktorá sa má plošne zaviesť v roku 2021, vyjednala aj schému spoplatňovania parkovania staromestských áut zohľadňujúcu počet automobilov v jednej domácnosti.

„Tento súbor opatrení mestskej časti vrátane rozšírenia doby regulácie do 18h je dôležitým prvkom zlepšenia pomerov parkovania pre rezidentov a návštevníkov centra mesta. Ďalším zlepšením bude umožnenie zaplatenia parkovania aj s bezkontaktnými platobnými kartami a to už na jeseň tohto roka,“ doplnil Peter Poloma, riaditeľ spoločnosti BPS PARK, a. s.

Spoločnosť BPS PARK, a. s. na základe zmluvy so Starým Mestom, ktorá je platná až do roku 2026 spravuje 2489 parkovacích miest a 600 parkovacích miest spravuje na základe zmluvy s magistrátom. Zabezpečuje potrebné projekty organizácie parkovania, realizáciu zvislého a vodorovného dopravného značenia parkovacích miest, bežné čistenie parkovacích miest a výber parkovného prostredníctvom parkovacích automatov a SMS platieb. V spolupráci s Mestskou a Dopravnou políciou vykonáva nevyhnutnú kontrolu dodržovania pravidiel parkovacej politiky v centrálnej zóne hlavného mesta.

Autor: (ts-Bratislava-Staré Mesto)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.10.2016
Finálne riešenie parkovacej politiky bude výhodné pre Bratislavčanov
V utorok (18. októbra) sa uskutočnilo zasadnutie Komisie dopravy a informačných systémov, na ktorom poslancom mestského zastupiteľstva a členom komisie primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal a experti hlavného mesta a spoločnosti Deloitte predstavili model fungovania parkovacieho systému v Bratislave.
viac
15.11.2016
O zavedení parkovacej politiky zrejme poslanci v stredu nerozhodnú
O zavedení parkovacej politiky v Bratislave, ktorá má v parkovaní zvýhodniť Bratislavčanov a znížiť počet áut v meste, sa na stredajšom (16.11.) mestskom zastupiteľstve zrejme nerozhodne.
viac
09.12.2016
Bratislava má konečne schválenú jednotnú parkovaciu politiku
Mestskí poslanci po dlhej diskusii schválili 8. 12. 2016 všeobecne záväzné nariadenie, ktoré upravuje pravidlá parkovania v hlavnom meste a zavádza pri parkovaní na území Bratislavy jednotné pravidlá. Podľa starostu Petržalky a mestského poslanca V. Bajana sa však zaradí medzi nefunkčné nariadenia.
viac
14.08.2019
V bratislavskej Vrakuni vybudujú zhruba 120 parkovacích miest
V bratislavskej mestskej časti Vrakuňa má do konca septembra vzniknúť zhruba 120 parkovacích miest. Niektoré budú úplne nové alebo sa zlegalizujú také, ktoré boli na tráve či chodníkoch. Na sociálnej sieti o tom informuje starosta Vrakune Martin Kuruc.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.97 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.74 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.30 %