Štvrtok 30.05.2024
Dnes má meniny 
Ferdinand
°C
19.04.2024 07:55

Rezbári skrášľujú obec Rakovo už 13 rokov


foto: Peter Krško


V obci Rakovo sa vždy na jar niečo deje, a to najmä vďaka tradičným rezbárskym dňom, ktoré sa konajú už 13 rokov po sebe. Od 19. do 22. marca 2024 sa v miestnom parku opäť ozýval hukot motorových píl a znel zvuk rôzneho rezbárskeho náradia.


Aj tento rok sa zišla stará dobrá partia majstrov. Práve títo rezbári svojimi rukami a motorovými pílami vytvárajú krásne drevené sochy, ktoré sa stávajú súčasťou obce.

Myšlienka organizovať v obci rezbárske dni vznikla v obci už dávno. V roku 2011 v rámci zušľachťovania parku boli v obci vypílené staršie poškodené stromy. Bola to zložitá a smutná úloha. Vypílený musel byť aj asi storočný Platan (lat. Platanus). V obvode meral viac ako 5 metrov. V našom regióne stromov takéhoto druhu nie je veľa, miestni naň boli právom pyšní. Vo vnútri bol už prehnitý, ohrozoval zdravie a život okoloidúcich. Odstránili aj smreky, ktoré do parku nepatrili a boli dosadené dodatočne.

Vedeniu obce bolo ľúto drevo použiť len ako palivové drevo. Veď stromy mali svoj vek a boli niekoľko rokov súčasťou obce. Preto vznikla myšlienka z nich vyrezať drevené sochy a rozmiestniť ich po celej obci. Tak sa roku 2012 v obci organizoval prvý ročník rezbárskych dní.

Na tohtoročnom, už 13. ročníku Rakovských rezbárskych dní, sa zišli štyria zruční umelci: Miroslav a Michal Trnovskí, Adam Bakoš a Michal Husár. Už v roku 2023 dostali od rakovského starostu Patrika Antala úlohu vytvoriť  Vianočný drevený betlehem. Úloha bola náročná, ale títo zruční umelci sa jej postavili so všetkou vážnosťou. Už v minulom roku vytvorili Svätú rodinu a tento rok sa zamerali na troch kráľov a pastiera. V budúcnosti plánujú rozšírenie betlehema o ďalšie postavičky a zvieratká. Figúrky v betleheme sú v životnej veľkosti a sú vyrobené z jedľového dreva.

Rakovské rezbárske dni majú pre obec zvláštny význam. Nielenže prinesú nové umelecké diela a pestrú zbierku drevených sôch každý rok, ale zároveň spájajú miestnych obyvateľov v ich snahu o kultúru a krásu miestneho prostredia.

Autor: Ľubomír Žila


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.03.2017
Starým tradíciám možno dať nový život
Potrebujeme dnes páračky? Alergológovia by povedali, že určite nie, lebo perie môže slúžiť ako zdroj roztočov a ako náplň do paplónov a vankúšov sa neodporúča. Pre etnografov by to zase nebola ľahká otázka...
viac
16.07.2018
Nad Zázrivuof tôňa, tá naša Zázrivá korbáčikom voňä
Víkend v znamení korbáčikov, remesiel, folklóru, krojov a súťaží. Obecná kultúrno-spoločenská udalosť roka. Aj tak by sme mohli v skratke nazvať Zázrivské dni, ktoré sa tohto roku uskutočnia 21. a 22. júla v rázovitej dolnooravskej obci Zázrivá.
viac
03.01.2019
Vďaka obnove výroby muránskych buchiet vytvorili v Muráni šesť pracovných miest
Dovedna šesť pracovných miest sa podarilo vytvoriť samospráve dediny Muráň v okrese Revúca vďaka obnoveniu výroby regionálnej špeciality – muránskych buchiet. Pred rokom a pol ich po niekoľkoročnej prestávke začala obec piecť vo vlastnej prevádzke a v súčasnosti predáva stovky kusov buchiet denne.
viac
13.07.2019
Futbalový turnaj starostov obcí Benice, Príbovce a Rakovo
V sobotu 6. júla usporiadali starostovia obcí Benice, Príbovce a Rakovo už XVIII. ročník Futbalového turnaja starostov obcí o putovný pohár. Tento turnaj sa od roku 2002 koná každoročne na futbalovom ihrisku Telovýchovnej jednoty Dynama Príbovce v Beniciach.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %