Utorok 25.02.2020
Dnes má meniny 
Frederik, Frederika
°C
26.08.2019 01:10

Prvé mesto v kraji, kam pribudnú zdieľané bicykle, je Lučenec


Ilustračná snímka


Lučenec rozhýbu a odľahčia dopravu zdieľané bicykle. V rámci Banskobystrického kraja bude vôbec prvým mestom so službou bikesharingu. Projekt bikesharingu rozbieha kraj v spolupráci s mestom Lučenec. Podľa projektu sa plánuje, že v meste pribudne 17 stanovíšť s desiatkami verejných bicyklov.


Bikesharing Lučenec je pilotný projekt na podporu rozvoja mobility a turizmu v Banskobystrickom kraji. Služba výpožičky verejných bicyklov pre miestnych obyvateľov a návštevníkov uľahčí presun v meste, aj presun do prímestských lokalít napríklad aj v rámci dochádzanie miestnych obyvateľov do školy či do práce, rovnako ako turistom zjednoduší a zrýchli presun po meste a okolí v rámci spoznávania mesta.

Rozvojová agentúra Banskobystrického samosprávneho kraja získala od Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu príspevok vo výške 150-tisíc eur na projekt Bikesharing Lučenec.

Príspevok by mal pokryť väčšinu nákladov na projekt. Presný rozpočet závisí od výsledku verejného obstarávania. „Projekt je napísaný, schválený a začíname pracovať na verejnom obstarávaní,“ informuje Michal Straka, vedúci oddelenia riadenia projektov odboru regionálneho rozvoja a cestovného ruchu Úradu BBSK.

Služba zdieľaných bicyklov bude prevádzkovaná v mesiacoch apríl až november, mimo zimných mesiacov. Preto sa spustenie projektu predpokladá na jar roku 2020.

V období zimných mesiacov bude zabezpečená údržba a taktiež sa vyhodnotia údaje o tom, ako je systém využívaný.

Stanovištia budú spájať najfrekventovanejšie body

Projekt počíta s tým, že bicykle budú rozložené tak, aby spájali body, medzi ktorými je v meste prirodzene najvyššia každodenná premávka a body, ktoré sú kultúrne významné a zaujímavé ako napríklad kultúrne pamiatky, centrum mesta, pošta, nemocnica, obchodná zóna, autobusová a vlaková stanica, kúpalisko, športoviská a sídliská. Podľa tohto projektu je naplánovaných 17 stanovíšť a 68 bicyklov.

Služba bikesharingu bude spoplatnená, aby aj po počiatočnom nábehu s podporou od štátu bola samostatne udržateľná. Predpokladá sa, že bicykle budú zabezpečené, ich použitie bude viazané pravdepodobne na telefónne číslo zákazníka alebo predplatnú kartu.

„Projekt bikesharing je zatiaľ v mestách nášho kraja novinkou. Máme už ale skúsenosti s cykloturizmom v našom kraji a vidíme, že stúpa záujem na jednej strane o ekologickejšie formy prepravy, zároveň s aktívnym spôsobom života. Cykloturizmus kraj podporuje napríklad aj preto, že je to spôsob ako rozšíriť okruh aktivít, ktoré môže návštevník vykonávať v lokalite, kde dovolenkuje a má tak vyššiu motiváciu navštíviť náš kraj a stráviť v ňom viac času. Pri mestskej cyklodoprave domácim obyvateľom prispieva k zlepšeniu dopravnej situácie v mestách, spokojnosti a zdravému životnému štýlu, a tiež napríklad pre jednodňových turistov umožňuje veľmi rýchlo a flexibilne spoznať mesto a jeho okolie,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Z bývalej jedálne sa stane dielňa

Pre zázemie a technickú vybavenosť poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja na júnovom zasadnutí odsúhlasili poskytnúť nevyužívané priestory jedálne Strednej odbornej škole hotelových služieb a dopravy v Lučenci práve pre tento projekt. Bývalá jedáleň sa tak zmení na kanceláriu, sklad bicyklov a dielňu, v ktorej bude prebiehať zimná údržba bicyklov.

Autor: (ts-bbsk)


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.07.2017
Primátorka A. Pivková nesúhlasí s postojom MF SR zrušiť výstavbu R2 do Lučenca
Primátorka Lučenca a predsedníčka Združenia miest a obcí Novohradu Alexandra Pivková nesúhlasí s postojom Ministerstva financií (MF) SR, ktoré prostredníctvom svojho Útvaru Hodnoty za peniaze neodporúča stavať rýchlostnú cestu R2 od Kriváňa smerom na Lučenec.
viac
24.03.2019
Systém zdieľaných bicyklov ponúkne 120 bicyklov na 20 stanovištiach
Mesto Žilina spustí systém zdieľaných bicyklov pod značkou BikeKIA v piatok 29. marca na Námestí Andreja Hlinku. Žilinčania budú mať k dispozícii 120 bicyklov na 20 stanovištiach. TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Barbora Zigová.
viac
09.05.2019
Košický bikesharing má k dispozícii tisíc bicyklov
Systém požičiavania bicyklov, tzv. bikesharing, v piatok spustili v meste Košice. Operátor v komerčnej prevádzke plánuje nasadiť celkovo 1000 bicyklov, špeciálny systém umožňuje ich požičanie a vrátenie aj mimo odporúčaných stanovíšť.
viac
26.07.2019
Podporu od kraja dostalo prvých 200 táborov pre deti
Zastupiteľstvo Banskobystrického samosprávneho kraja sa rozhodlo podporovať aktivity a tábory pre deti a mládež v kraji. Tento rok po prvýkrát rozdelilo sumu 300 000 medzi viac ako 200 táborov. Hlavnou myšlienkou je urobiť tábory dostupné aj pre rodiny zo sociálne slabších rodín.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.90 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.84 %