Sobota 25.05.2024
Dnes má meniny 
Urban
°C
23.05.2023 09:30

Projekt Lesu zdar! má pritiahnuť stredoškolákov do lesa


Ilustračná snímka: (tasr).


Lesnícky pozdrav Lesu zdar! bol inšpiráciou pre názov nového projektu lesnej pedagogiky Národného lesníckeho centra (NLC) vo Zvolene, určeného stredoškolákom.


Prvých 120 študentov stredných škôl zo Zvolena, Žiaru nad Hronom, Banskej Štiavnice, Banskej Bystrice a Kežmarku zasadne vo štvrtok (25.5.) v prednáškovej miestnosti Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene, aby si vypočulo odbornú prednášku o lesníctve na Slovensku.

"Pre viacerých z tých, ktorí zasadnú do lavíc univerzity, to bude prvý kontakt s lesníctvom a poznanie, že v tomto regióne sa nachádza univerzita, o ktorej môžu rozmýšľať pri rozhodovaní, kam na vysokú školu," informuje NLC.

Súčasťou programu budú aj exkurzie – návštevy odborných vedeckých lesníckych pracovísk – 3D CT skenera dreva, virtuálnej jaskyne, trenažéra na spiľovanie stromov, genetického laboratória a iných. Cieľom je poukázať, že i lesníctvo je moderný, rozvíjajúci sa a otvorený sektor.

"Projekt ponúka zapojeným stredným školám optimalizáciu edukačnej praxe a nové partnerstvá spolupráce. Pre študentov je to možnosť autenticky zažiť, čo všetko zahŕňa lesnícka profesia a tak si osvojiť zručnosti, týkajúce sa lesníckych činností a starostlivosti o les," uviedla konzultantka a metodička projektu Darina Výbohová.

Podľa NLC zatiaľ čo menšie deti či žiaci základných škôl majú záujem o prírodu, u stredoškolákov je zaznamenaný výrazný rozdiel, úbytok záujmu o témy prírody a lesa. "Do prírody chodia veľmi málo, pri dotazníkovom prieskume uviedli, že by v nej potrebovali niečo hľadať, inak nevidia zmysel do nej chodiť. Podpora tvorenia vzťahu k prírode u stredoškolákov môže byť preto prínosom v rámci sebapoznávania a prevencie duševného aj fyzického zdravia," informuje NLC.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v rámci kontraktovej úlohy Lesná pedagogika a podpora práce s verejnosťou. Partnermi sú štátne a neštátne lesnícke inštitúcie.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.01.2017
Stredoškoláci budú rozhodovať o Fiktívnej krajine
Spojiť teóriu s praxou a dať stredoškolákom právomoc i zodpovednosť za rozhodovanie o Fiktívnej krajine. To je ambícia kurzu, ktorý v Moravskom Svätom Jáne organizuje Stredoškolská študentská únia Slovenska.
viac
27.01.2017
Stredoškoláci spoznajú návštevou Osvienčimu tragédiu holokaustu
Pri príležitosti 72. výročia oslobodenia vyhladzovacieho tábora v poľskom Osvienčime predstavil predseda BSK program Pamätajte!, ktorý je určený študentom stredných škôl.
viac
20.12.2021
Slovensko a Ukrajina realizujú projekt na zvýšenie stability karpatských lesov
Projekt, do ktorého je zo slovenskej strany zapojené okrem iných aj Národné lesnícke centrum (NLC) vo Zvolene, sa realizuje prostredníctvom programu cezhraničnej spolupráce ENI Maďarsko – Slovensko – Rumunsko – Ukrajina 2014-2020, spolufinancovaného Európskou úniou.
viac
17.06.2023
Projekt Les ukrytý v knihe je vo finále,v zvolenskej knižnici ocenili najlepších
Projekt Les ukrytý v knihe 2023, ktorého koordinátorom je Národné lesnícke centrum (NLC), vstúpil do finále.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %