Snímka zdroj: (lz).
Pohľadnicu s názvom „Spoznajte našu históriu ... Príbovce v roku 1927“ vydali pri príležitosti 790. výročia prvej písomnej zmienky o obci.
Prvé príbovské pohľadnice vznikli ešte počas rakúsko-uhorskej monarchie. V dobe, keď sa začína tzv. zlatý vek pohľadníc. Pohľadnice získali nesmiernu popularitu a už vtedy sa stali objektom zberateľského záujmu. Na tento veľký záujem zareagovali domáci i cudzí vydavatelia a producenti. Bol to aj priestor pre fotografov, pretože ich predlohy slúžili ako podklady pre výrobu pohľadníc. Prvým vydavateľom pohľadníc v Príbovciach bol miestni obchodník Jozef Langer, ktorý vydal svoju pohľadnicu už v roku 1912.
Pri príležitosti 790. výročia prvej písomnej zmienky o obci Príbovce, ktorú sme si pripomenuli v roku 2020, nadšenci histórie vydali pohľadnicu s názvom „Spoznajte našu históriu ... Príbovce v roku 1927“. Na pohľadnici je znázornená dobová pohľadnica obce z roku 1927. Autor a vydavateľ pôvodnej historickej pohľadnice je neznámy.
V roku 1924 za pôsobenia richtára, neskôr starostu Juraja Kvorku, postavili Príbovce obecný dom na mieste starej strážnice, uprostred rozrastajúcej sa obce. Stavať sa začalo 24. apríla 1924 a do 15. októbra 1924 mala byť stavba hotová. Obecný dom stavala stavebná firma Michala Ballu z Mošoviec nákladom 21 4714,04 Kčs (korún československých). Na výstavbe sa zúčastnili aj obyvatelia obce (najmä ženy), aby obec ušetrila finančné prostriedky.
V obecnom dome obec zriadila hostinec, nenašla však na jeho prevádzkovanie vhodného človeka, preto ho prenajala. V obecnom dome sa nachádzala ešte strážnica, hasičská zbrojnica, úradovňa pošty a byt poštmajstra, veľká sála s javiskom a obecná kancelária, ktorú prerobili na už spomínaný hostinec.
Pohľadnice si svojich nových majiteľov nájdu prostredníctvom Jednoty dôchodcov, občianskeho združenia Nádej človeka, Evanjelického cirkevného zboru Príbovce a Obecného úradu Príbovce.
Tento počin by sa však nemohol naplno zrealizovať bez finančnej podpory občianskeho združenia Zažnime svetlo a odbornej pomoci Petra Kršku z Rakova, zamestnanca Tlačiarne P+M, s. r. o., z Turian, kde sa pohľadnica aj tlačila v náklade 1000 kusov.