Streda 29.05.2024
Dnes má meniny 
Vilma
°C
05.04.2023 07:45

Pri Žiari nad Hronom plánujú rozšíriť skládku nebezpečných odpadov


Ilustračná snímka.


Skládku nebezpečných odpadov pri Žiari nad Hronom nachádzajúcu sa v južnej časti priemyselnej zóny v katastrálnom území Horné Opatovce chcú rozšíriť o štyri kazety.


Životnosť skládky by sa tak predĺžila o takmer dve desaťročia. Vyplýva to zo zámeru vlastníka a prevádzkovateľa časti skládky, spoločnosti ZSNP SPO, ktorý bol predložený na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA).

"Účelom predkladaného zámeru je rozšírenie skladovacích priestorov na ukladanie nebezpečného odpadu. Vzhľadom na skutočnosť, že existujúca skládka v oplotenom areáli na ukladanie nebezpečného odpadu sa postupne zapĺňa a v blízkej budúcnosti nebude postačovať, je potrebné zrealizovať novú skládku," uviedol navrhovateľ v zámere.

Rozšírenie existujúcej skládky má pozostávať zo štyroch nových kaziet na ukladanie nebezpečného odpadu. Umiestnené majú byť na mieste bývalého úložného priestoru prebytočnej zeminy z výkopu skládok. Celková plocha na ukladanie odpadov má predstavovať takmer 14.500 štvorcových metrov, celkové množstvo uložených odpadov vyše 155.000 kubických metrov. Životnosť rozšírenia skládky je odhadovaná na 19 rokov.

Skládka odpadov pri Žiari nad Hronom sa nachádza v katastrálnom území Horné Opatovce. Zaniknutú obec zrušili v roku 1969 pre negatívne dosahy novopostavenej hlinikárne na zdravie obyvateľov, v tom čase tam žilo vyše 1300 obyvateľov. Prvá etapa skládky bola skolaudovaná a do prevádzky spustená v roku 1998, v kazete K2 bolo ukončené ukladanie odpadu v roku 2009. V tom istom roku bola do prevádzky spustená nová kazeta na ukladanie nebezpečného odpadu, ktorá je prevádzkovaná dodnes.

Celkové náklady na rozšírenie skládky nebezpečných odpadov pri Žiari nad Hronom odhaduje navrhovateľ na približne 3,1 milióna eur. S realizáciou projektu by spoločnosť ZSNP SPO chcela začať na jeseň 2024, skládka by do prevádzky mohla byť uvedená na jar 2025.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.03.2016
V Žiari nad Hronom bude opäť obľúbená Zóna bez peňazí
Jarný kolobeh vecí, aj tak nazvali dobrovoľníci zo Žiaru nad Hronom podujatie, ktoré chystajú na 9. apríla v Dome kultúry na Námestí Matice Slovenskej. Na dobre známu Zónu bez peňazí pozývajú Žiarčanov už po druhý raz.
viac
04.12.2017
V Žiari nad Hronom začala opäť pôsobiť občianska poriadková služba
V Žiari nad Hronom začala od decembra opäť pôsobiť občianska poriadková služba. V uplynulom mesiaci vybralo mesto vo výberovom konaní jej ôsmich členov, na miesto koordinátorky uspela žena.
viac
25.02.2019
Na opatrovateľskú službu získalo mesto viac ako 270-tis. eur
Mesto Žiar nad Hronom získalo 270 180 eur na projekt podpory opatrovateľskej služby. Ide o nenávratný finančný príspevok z Operačného programu Ľudské zdroje. Projekt bude trvať 26 mesiacov, od februára 2019 do marca 2021.
viac
28.11.2019
Prvé vianočné stánky otvoria v centre mesta už tento piatok
Centrum Žiaru nad Hronom bude aj počas tohtoročného adventu patriť vianočným trhom. Tie budú tento rok od 16. do 23. decembra. V predstihu však budú otvorené stánky s občerstvením.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %