Štvrtok 25.07.2024
Dnes má meniny 
Jakub, Timur
°C
28.12.2020 09:15

Pri obci boli objavené liturgické predmety záhadného pôvodu


Dve nádoby boli objavené nad obcou Hubina. Snímka zdroj: (KPÚ Trnava).


Dve nádoby z medeného plechu, ktoré majú upravený lesklý povrch, pravdepodobne zlátený červeným zlatom s veľkým obsahom medi a tepanou výzdobou, objavil hubár nad obcou Hubina v okrese Piešťany. Informoval o tom Krajský pamiatkový úrad (KPÚ) v Trnave na webovej stránke.


Nálezca odovzdal nádoby pamiatkarom, ktorí miesto obhliadli aj s detektorom kovov, no ďalšie predmety už nájdené neboli. „Vyššia nádoba predstavuje kalich s krátkou zvonovitou nohou zdobenou tepaným vlysom prekrývajúcich sa oblúkov doplnený o rastlinný ornament pozostávajúci z piatich kvetov striedajúcich sa s piatimi jednoduchými štylizovanými listami,” uviedol archeológ Peter Grznár.

Druhá, menšia nádoba, je rozlomená na dve časti, ktorých spojením vznikne miska na nohe. Jej plášť zdobia striedajúce sa ryté, väčšie a menšie ornamenty v tvare mandorly. Povrch oboch nádob je husto posiaty drobnými tepanými krúžkami. Je pravdepodobné, že nádoby sa využívali v kresťanskej liturgii ako kalich a cibórium na krv a telo Kristovo.

„S nádobami sa spája viacero záhad. Pokiaľ ide o tvaroslovie a ornamentiku v stredoeurópskom priestore sa s historickými liturgickými nádobami tohto typu nestretávame. Nezvyčajný je aj použitý materiál - medený plech. Liturgické nádoby bývali v našom prostredí najčastejšie zhotovené zo striebra upraveného zlátením,” informujú pamiatkari.

Otázku pôvodu čiastočne osvetľuje nápis Albania aj s číslom a iniciálami z vnútornej strany nohy kalicha. Ide pravdepodobne o inventárne číslo múzea, či ešte pravdepodobnejšie, označenie cirkevného majetku.

„Balkánsky pôvod by potvrdzovala nezvyklá výzdoba i použitie tepania pripomínajúceho orientálne, moslimskou kultúrou ovplyvnené, vzory. Ako sa ale predmety dostali až do lesa nad Hubinou? Liturgické predmety sa napríklad mohli dostať do nepovolaných rúk, či už zlodejov, alebo rabujúcich vojenských jednotiek. Tí ich mohli v lese stratiť či uschovať si ich, no po svoj lup sa už nevrátili,” predpokladajú pamiatkari.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.04.2020
Nové archeologické nálezisko objavili na ploche na ťažbu štrkov
Nové archeologické nálezisko objavili na ploche na budúcu ťažbu štrkov vo Varíne v okrese Žilina.
viac
08.02.2021
Zber kuchynského bioodpadu si Trnavčania osvojili už v začiatku
Zber kuchynského bioodpadu sa v Trnave ujal hneď na začiatku do tej miery, že mesto od februára zvýšilo frekvenciu jeho odvozu z dvoch na tri razy do týždňa. Informovala o tom hovorkyňa mesta Veronika Majtánová.
viac
14.04.2021
Trnava pokračuje v rozmiestňovaní kontajnerov na kuchynský bioodpad
Trnava pokračuje v rozmiestňovaní kontajnerov na kuchynský bioodpad na sídliskách a v zásobovaní domácností košíkmi na kuchynské zvyšky. Od utorka je k dispozícii v obytnom súbore Linčianska 35 kusov 240-litrových hnedých kontajnerov. Informovala o tom hovorkyňa mesta Veronika Majtánová.
viac
12.01.2022
Trnava má v skúšobnej prevádzke elektronickú evidenciu výsypu odpadov
Od začiatku roka funguje v Trnave v skúšobnej prevádzke elektronická evidencia výsypu odpadov Moje smeti.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %