Piatok 19.07.2024
Dnes má meniny 
Dušana
°C
31.05.2021 10:30

Archeologické nálezisko pre vykrádačov utajujú


Ilustračná snímka: (tasr).


Doteraz neznámu archeologickú lokalitu, ktorú ešte nestihli zdevastovať vykrádači archeologického dedičstva, tzv. detektoristi, objavili pred časom v Malých Karpatoch v Trnavskom kraji.


Podľa archeológa Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) Trnava Matúša Sládka nález nevykradnutého náleziska v prírodnom prostredí je v súčasnosti veľmi zriedkavý. Keďže na mieste plánujú ďalší výskum, nechcel miesto nateraz bližšie špecifikovať.

„Na miesto nás upozornil nadšenec archeológie, ktorý objavil drobné, v teréne sotva viditeľné opevnenie,“ uviedol Sládok. Následne v skúmanom priestore zdokumentovali 137 predmetov, z toho osem keramických a 129 kovových. „K najzaujímavejším nálezom patrí veľmi dobre zachovaná mosadzná spona s očkami z prvej polovice 1. storočia, hrot šípu do kuše zo 14. až 15. storočia, strieborná minca Maximiliána II. z roku 1566, tzv. jednostranný biely peniaz, strieborná poltura Leopolda I. z roku 1703, olovené strely do ručných palebných zbraní a hromadný nález predmetov viacerých kategórií a proveniencií z druhej svetovej vojny,“ vymenoval Sládok.

Vyhodnotením písomných prameňov, máp a nálezov sa zistilo, že olovené strely sú pozostatkom bitky z obdobia posledného protihabsburského stavovského povstania Františka Rákociho II. „Bojisko z období protihabsburských povstaní v takomto rozsahu sa na Slovensku ešte neskúmalo,“ konštatoval Sládok. Samotné opevnenie, ktoré tvorila pravdepodobne len prisypaná palisáda, sa zatiaľ nepodarilo s istotou datovať. Mohlo by však pochádzať už zo začiatku medenej doby, teda z obdobia rokov 4400 – 4300 pred naším letopočtom.

Terénnej časti výskumu sa zúčastnili aj archeológ Západoslovenského múzea v Trnave a dobrovoľníci. Lokalite a jej širšiemu okoliu bude podľa Sládka zo strany KPÚ Trnava venovaná aj naďalej pozornosť. „Vzhľadom na to, že môže pritiahnuť aj osoby so zlými úmyslami, bola zabezpečená najmodernejšími elektronickými prostriedkami,“ dodal.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.06.2016
Botanická, Fándlyho i zámocká záhrada otvoria svoje brány
Počas nadchádzajúceho víkendu otvorených parkov a záhrad budú v Trnavskom kraji sprístupnené dve výnimočné záhrady.
viac
17.10.2022
TTSK predstavil trasovanie cyklotrasy úseku medzi Bolerázom a Smolenicami
Cykloturistické spojenie medzi Trnavou a Smolenicami, ktoré spojí Trnavu s Malými Karpatmi, sa bude skladať z viacerých úsekov. Informoval o tom odbor komunikácie Trnavského samosprávneho kraja (TTSK).
viac
20.04.2023
KOCR Trnavský kraj vypraví cyklobusy do Malých Karpát aj na Žitný ostrov
Autobusy, ktoré cestujúcich odvezú i s bicyklami, už čoskoro prepoja Záhorie a Piešťany a návštevníci Thermalparku v Dunajskej Strede to vďaka nim budú mať bližšie k vodám Žitného ostrova. Informoval o tom Martin Palkovič z Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj.
viac
02.07.2024
Detské pohotovosti budú v Trnavskom kraji od utorka fungovať v troch mestách
Detské ambulantné pohotovosti budú v rámci Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) od utorka (2. 7.) fungovať v Skalici, Trnave a Dunajskej Strede. Pohotovosti pre dospelých zostávajú vo všetkých okresoch. TASR to potvrdili z odboru komunikácie TTSK.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %