Utorok 16.04.2024
Dnes má meniny 
Dana, Danica
°C
29.01.2024 11:25

Prevádzkovateľov malých zdrojov znečisťovania v Ružomberku čakajú zmeny


Ilustračná snímka (ABS.sk)


Poplatková povinnosť pre právnické osoby a podnikateľov prevádzkujúcich malý zdroj znečisťovania ovzdušia na území mesta Ružomberok sa od januára mení. Rozhodli o tom mestskí poslanci na januárovom mimoriadnom zasadnutí.


Prijaté zmeny na území mesta podľa primátora Ľubomíra Kubáňa reflektujú na novelizovanú legislatívu. "Vlani bol prijatý nový zákon o poplatkoch za znečisťovanie ovzdušia ako vhodný ekonomický nástroj na obmedzovanie emisií zo zdrojov znečisťovania ovzdušia. Pôvodný zákon nebol aktualizovaný od svojho vzniku a poplatky za znečisťovanie ovzdušia boli neprimerane nízke a nezohľadňovali infláciu," povedal Kubáň.         

Zmena sa od januára tohto roku týka najmä prevádzkovateľov spaľovacích zariadení - kotlov, ktorí už nebudú spoplatňovaní. Rovnako nebude spoplatnené ani spaľovanie tekutých palív, ako sú nafta či vykurovací olej. Naďalej však budú platiť prevádzkovatelia spaľovacích zariadení na čierne uhlie, koks, hnedé uhlie a biomasu. Poplatkom naďalej podliehajú aj ďalšie činnosti, ako sú nanášanie náterov na povrchy, lakovanie, povrchová úprava vozidiel, odmasťovanie a čistenie povrchov organickými rozpúšťadlami. Oznamovacia povinnosť nahlásiť údaje o množstve spáleného paliva alebo množstve spotrebovaných organických rozpúšťadiel za predchádzajúci rok je do 15. februára.         

Hovorca mesta Vladimír Miškovčík vysvetlil, že poplatky za znečisťovanie ovzdušia sú príjmom obce. Doplnil, že vlani mesto týmto spôsobom vybralo približne 5500 eur. "Keďže sa zákonom znížil počet znečisťujúcich látok podliehajúcich poplatkovej povinnosti a zmenil sa aj spôsob výpočtu poplatkov či samotné sadzby, nie je aktuálne možné spresniť, aká suma bude v meste vybraná za rok 2023," podotkol.         

Za nesplnenie oznamovacej povinnosti hrozí pokuta od 30 do 800 eur. Poplatky aj uložené pokuty za nedodržanie termínu nahlasovacej povinnosti sú príjmom mesta. Samospráva zároveň avizovala, že bude malých znečisťovateľov ovzdušia monitorovať.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.08.2017
Mesto Kolárovo so SVP podpísalo zmluvu o prenájme vodného diela
Mestské zastupiteľstvo v Kolárove v okrese Komárno schválilo na svojom pondelkovom (7. 8.) zasadnutí uzatvorenie nájomnej zmluvy medzi mestom a Slovenským vodohospodárskym podnikom (SVP) na vodné dielo na rieke Malý Dunaj.
viac
16.05.2019
Vôňa agátu otvára malohorešské pivnice
Areál tufových pivníc v Malom Horeši na juhovýchode Slovenska už po jedenásty raz privíta milovníkov chutí prírodného vína. Top podujatie programu Košického samosprávneho kraja Terra Incognita – Vôňa agátu – otvára pivnice miestnych vinárov širokej verejnosti.
viac
18.09.2020
Dobrovoľnícke podujatie Naše mesto prináša viac ako 140 aktivít
Čistenie povodia Malého Dunaja, čistenie lesíka, zbieranie odhodených odpadkov či likvidácia nelegálnych skládok.
viac
05.01.2021
Radnica prosí obyvateľov o podnety k fungovaniu novej MAD
Mestskú autobusovú dopravu (MAD) v Ružomberku prevádzkuje od januára nový dopravca. Mesto sa v týchto dňoch snaží skontrolovať správnosť fungovania liniek, obyvateľov preto prosí o konštruktívne podnety. Samospráva o tom informuje na sociálnej sieti.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %