Utorok 30.11.2021
Dnes má meniny 
Ondrej, Andrej
°C
27.04.2021 01:40

Prešov sa pripravuje na postupné zavádzanie množstvového zberu odpadu


Ilustračná snímka: (tasr).


Mesto Prešov chystá veľkú zmenu v rámci zberu odpadu z domácností. Pôjde o spustenie množstvového zberu s cieľom znížiť podiel komunálneho odpadu, ktorý je nevyhnutné skládkovať alebo spaľovať. Okrem pozitívnych vplyvov na životné prostredie však mesto ušetrí aj na vývoze odpadu.


V Prešove sa ročne vyprodukuje približne 20 000 ton komunálneho odpadu, pričom približne 55 % z tohto objemu tvorí zmesový komunálny odpad. Tento odpad nie je možné recyklovať, jeho likvidácia je nákladná a ohrozuje životné prostredie. Mesto Prešov chce produkciu tohto odpadu výrazne znížiť a intenzívne pracuje na príprave nových riešení, ktoré povedú k dôslednejšej separácii odpadu z domácností.

Hlavnou novinkou bude postupné zavádzanie množstvového zberu odpadu v rámci individuálnej bytovej výstavby a na všetkých sídliskách. Radnica ho chce spustiť už od januára 2022 vo vybraných častiach mesta, ku ktorým budú postupne pribúdať ďalšie. „Prešovčania v súčasnosti platia za komunálny odpad 29,49 eur ročne na jednu osobu v domácnosti. Táto výška poplatku však nepokrýva reálne náklady na odpadové hospodárstvo a veľkú časť nákladov musíme dotovať z mestského rozpočtu. Nové riešenia, ktoré sa snažíme postupne zavádzať v oblasti odpadového hospodárstva, nám však môžu pomôcť udržať nezmenenú výšku poplatku pre občanov“ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Základný princíp spočíva v tom, že obyvatelia rodinného domu alebo bytovky si zvolia veľkosť nádoby na komunálny odpad a tiež frekvenciu jeho vývozu podľa toho, koľko odpadu vyprodukujú. Mesto Prešov chce využiť rok 2022 ako prechodné obdobie zavádzania množstvového zberu odpadu, pričom poplatky sa v rámci prvého roka meniť nebudú. Cieľom je vytvoriť všetky podmienky na to, aby bolo možné množstvový zber naplno rozbehnúť vo všetkých častiach mesta od januára 2023 a vytvoriť model spravodlivejšieho výberu poplatkov – čím viac ľudia vytriedia, tým menej budú platiť za odpad.

Zmesový komunálny odpad sa bude aj naďalej vyvážať na skládku alebo do spaľovne, avšak po zavedení množstvového zberu ho bude výrazne menej. Vytriedený odpad (sklo, plasty, papier, kovy, biologický odpad a neskôr aj kuchynský odpad) bude ekologicky zhodnotený a vrátený do ďalšieho obehu.

Technická časť príprav na zavedenie množstvového zberu sa začne už v druhej polovici roka 2021. Nádoby na komunálny odpad, ktoré sa nachádzajú na sídliskách, budú postupne vybavené mechanizmom na uzamykanie, ktorý bude zatiaľ v testovacej prevádzke. Vďaka tomu bude možné zabezpečiť, aby mala každá bytovka alebo vchod svoj samostatný kontajner, ku ktorému už nebudú mať prístup napríklad obyvatelia zo susednej ulice. Okrem toho tak zamedzíme neprispôsobivým skupinám obyvateľov, aby sa prehrabávali v odpadkoch, ktoré následne vo veľkej miere končia na zemi, odkiaľ ich vietor ďalej rozfúkava po sídlisku.

Autor: (Vladimír TOMEK, hovorca mesta Prešov)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.03.2017
O zálohovaní plastových fliaš a plechoviek envirorezort neuvažuje
Veľká Británia, podobne ako pred ňou aj jednotlivé štáty EÚ, vášnivo diskutuje o zálohovaní plastových fliaš a plechoviek. Ako túto diskusiu vníma Ministerstvo životného prostredia SR?
viac
15.12.2020
Handlovčania zaplatia budúci rok za komunálny odpad viac
Handlovčania budú za odvoz a spracovanie komunálneho odpadu od budúceho roka platiť o tri eurá viac.
viac
01.02.2021
Nový systém zberu komunálneho odpadu v Trebišove zvýhodňuje separovanie
Mesto Trebišov od začiatku roka zaviedlo množstvový zber zmesového komunálneho odpadu.
viac
14.08.2021
Samosprávam klesá odpad s automatizovaným množstvovým zberom
Slovenským skládkam sa darí napriek zvyšovaniu poplatkov. V roku 2020 išlo na skládky 48,4 % komunálneho odpadu. Jednou z príčin je stále triedenie odpadu. Mestá a obce hľadajú riešenia ako eliminovať množstvo odpadu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.68 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %