Nedeľa 25.09.2022
Dnes má meniny 
Vladislav, Vladislava
°C
20.09.2022 12:35

Pre klimatickú zmenu prijal Banskobystrický kraj viacero opatrení


Ilustračná snímka.


Zachytávanie dažďovej vody zo striech i zníženie energetickej náročnosti objektov. Aj to sú opatrenia, ktorými Banskobystrický samosprávy kraj (BBSK) v súčasnosti reaguje na zmenu klímy. Avizuje však aj ďalšie riešenia. Potvrdila hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková.


Pripomenula, že v rámci projektovej prípravy sa kraj zaoberá aj návrhom zeleného konceptu areálov, teda objektov a ich okolia. "Pri každom riešime zníženie energetickej náročnosti objektu, možnosť zadržiavania a opätovného využívania dažďovej vody na pozemku," spomenula. Dodala, že sa zaoberajú i možnosťou budovania zelených striech, priepustných povrchov na parkoviskách i výsadby zelene. "Obnovou nevyužívaných objektov a areálov sa predchádza záberu pôdy, ktorá môže byť využitá na poľnohospodárstvo a zabezpečenie potravinovej bezpečnosti," zdôraznila s tým, že využiť ich tiež možno ako územie na vsakovanie dažďovej vody.

Hovorkyňa podotkla, že krajské školy sa v súvislosti so zmenou klímy zapojili do výzvy. Cieľom je zvyšovanie povedomia o zmierňovaní a prispôsobovaní sa zmene klímy na školách. Schválených je päť projektov, zamerané sú napríklad na zadržiavanie dažďovej vody v školskom areáli. Patria medzi ne aj výsadba drevín a zelene s nižšími nárokmi na závlahu i využitie slnečnej energie na osvetlenie školských areálov.

Podľa Štepánekovej BBSK je partnerom v projekte, ktorý sa týka zlepšenia kvality ovzdušia. "Jedným z plánovaných opatrení na území kraja je výsadba líniovej zelene, ktorá pôsobí ako prirodzený atmosférický filter a zároveň zachytáva rôzne znečisťujúce látky," vysvetlila. "Prispieva tiež k znižovaniu znečistenia ovzdušia a úrovne smogu, najmä vo veľkomestách a sídelných aglomeráciách," zhodnotila. Informovala, že v rámci projektu sú vyčlenené finančné prostriedky na výsadbu stromových alejí v hodnote 110.000 eur. Bude to približne 400 až 600 kusov drevín.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.03.2021
Karlova Ves využije 1,4 milióna eur z grantov na adaptačné opatrenia
Prostriedky z nórskych fondov a štátneho rozpočtu vo výške 1,4 milióna eur, ktoré bratislavská Karlova Ves získala na realizáciu adaptačných a mitigačných opatrení, majú prispieť k zvýšeniu odolnosti Karlovej Vsi voči zmene klímy.
viac
31.08.2022
Pre klimatickú zmenu plánujú v Detve zelenú strechu aj iné opatrenia
Vhodná orientácia stavby k svetovým stranám, zelená strecha i revitalizácia vnútroblokov. Aj to sú opatrenia, ktorými mesto Detva v súčasnosti reaguje na zmenu klímy. Potvrdil to hovorca mesta Milan Suja.
viac
06.09.2022
Vodozádržné opatrenia sú v Trenčíne súčasťou revitalizácií vnútroblokov
Vodozádržné opatrenia sú v uplynulých rokoch súčasťou všetkých projektov revitalizácie verejných priestranstiev v Trenčíne. Radnica každú projektovú dokumentáciu posudzuje aj z hľadiska sadových úprav. Informovala o tom hovorkyňa Trenčína Erika Ságová.
viac
08.09.2022
Pre klimatickú zmenu prijali vo Zvolene viacero opatrení
Zadržiavanie dažďovej vody, zelené strechy i obnova parku na sídlisku Zlatý Potok. Aj to sú opatrenia, ktorými mesto Zvolen v súčasnosti reaguje na zmenu klímy. Potvrdil to hovorca mesta Martin Svatuška.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %