Slovenská agentúra životného prostredia - logo
Slovenská agentúra životného prostredia Vás srdečne pozýva na semináre zamerané na Práva a povinnosti samospráv v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie vo všetkých krajských mestách.
Cieľom seminárov je priblížiť samosprávam problematiku odpadového hospodárstva, posudzovania vplyvov na životné prostredie a pomôcť samosprávam v zorientovaní sa v ich jednotlivých právach a povinnostiach viažucich sa ku krokom procesu posudzovania navrhovaných činností (EIA) a posudzovania strategických dokumentov (SEA) podľa zákona.
Obec má v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie, ktoré sa vykonáva podľa požiadaviek daných zákonom č. 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej zákon), veľmi dôležité postavenie s množstvom povinností a práv. V procese posudzovania môže vystupovať na niekoľkých pozíciách, ktorých úlohy sa môžu kumulovať:
- dotknutá obec, ktorá sleduje a háji záujmy samosprávnej jednotky a zabezpečuje väzbu medzi verejnosťou, navrhovateľom a príslušným orgánom,
- povoľujúci orgán, ak vydáva povolenie navrhovanej činnosti alebo ich zmien podľa osobitných predpisov (stavebný zákon),
- dotknutý orgán, ak plní úlohy orgánu štátnej správy,
- navrhovateľ, v prípade ak podniká ako právnická osoba,
- obstarávateľ a schvaľujúci orgán pre strategické dokumenty napr. územnoplánovacej dokumentácie.
Semináre sa uskutočňujú v rámci národného projektu Zlepšovanie informovanosti a poskytovanie poradenstva v oblasti zlepšovania kvality životného prostredia na Slovensku, jeho hlavnej aktivity 1 Informačné aktivity v oblasti odpadov.
Každý účastník seminára dostane príručku Práva a povinnosti samospráv v procese EIA a SEA, v ktorej je poskytnutý prehľad o všetkých podstatných pojmoch a procesných úkonoch, ktoré definuje zákon, ako aj prehľadný časový harmonogram priebehu posudzovania vplyvov strategických dokumentov a navrhovanej činnosti alebo jej zmeny podľa zákona s uvedením zodpovedného subjektu, uvedením počtu dní, ako aj uvedením začiatku plynutia lehoty pre jednotlivé kroky v procese posudzovania vplyvov. Ďalej sú v tabuľkovej forme uvedené práva a povinnosti obce v rôznych postaveniach v tomto procese. Príručka uvádza tiež prehľad zákonom definovaných lehôt vzťahujúcich sa k obciam plynúcim z povinnosti informovať verejnosť o jednotlivých krokoch procesu, doručení dokumentácie a možnosti nahliadnutia do nej a pod.
Zaregistrovať sa na seminár je možné cez on-line prihlasovanie http://globus.enviroportal.sk/seminarEIA/, kde je možné vybrať si miesto a termín seminára. V prípade nejasností či dotazov je možné využiť e-mailový kontakt eia@sazp.sk, alebo telefonicky 048/4374163.
Všetci ste srdečne pozvaní a tešíme sa na Vašu účasť