Pondelok 25.11.2024
Dnes má meniny 
Katarína
°C
25.06.2019 01:05

Pozor na zavádzajúce články týkajúce sa západonílskej horúčky


Ilustračná snímka


Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici upozorňuje na nedávno publikované články v médiách týkajúce sa západonílskej horúčky.


Podľa odborníkov tejto inštitúcie sa články snažia upútať svojim názvom, ktorý má tendenciu šíriť paniku. V názve uvádzajú že ide o smrteľný vírus, ktorý ohrozuje turistov cestujúcich do Grécka.

„Západonílska horúčka je vírusové ochorenie prenášané komármi. Tak ako u nás kliešte prenášajú vírus kliešťovej encefalitídy, v spomínanom Grécku komáre prenášajú vírus západonílskej horúčky. V prípade oboch vírusov sa z dvoch tretín ochorenie vôbec neprejaví. Asi v 20 percentách prípadoch má ochorenie príznaky podobnými chrípke (teplota, bolesti hlavy, únava...). Áno, vírus môže mať fatálne následky, ale to len u menej ako 1% prípadov, ktoré sa týkajú najmä rizikových skupín (vyšší vek nad 50 rokov, oslabená imunita, pridružené ochorenia). V daných prípadoch sa ochorenie prejaví ako zápal mozgu- encefalitída či meningitída“, objasňuje okolnosti ochorenia MUDr. Jana Kerlik z odboru epidemiológie banskobystrického RÚVZ.

Západonílska horúčka sa vyskytuje celosvetovo. V Európe bolo najviac prípadov hlásených minulý rok v Grécku, Taliansku, Srbsku, Rumunsku, Maďarsku. Prípady boli hlásené aj v susednom Rakúsku a Českej republike. Na Slovensku bol vírus západonílskej horúčky zachytený u komárov, vtákov a koní. Je predpoklad, že vírus infikoval aj ľudí, ochorenie sa však na Slovensku zatiaľ nediagnostikuje. Podľa Európskeho centra pre kontrolu ochorení neboli v Európe tento rok ešte hlásené žiadne prípady.

V prípade ochorenia neexistuje špecifická liečba a ani očkovanie tak ako pri kliešťovej encefalitíde. Ochrana spočíva v individuálnej ochrane pred poštípaním. V čase výskytu komárov sa doporučuje nepoužívať intenzívne osvetlenie, nosiť vhodný odev s dlhými rukávmi, nohavicami a ponožkami, na nezakryté časti tela používať repelenty. Vhodné je tiež brániť vniknutiu komárov do miestnosti (sieťky na oknách a dverách) a likvidovať komáre a ich potenciálne liahniská (miesta so zadržiavaním vody − črepníky, vedrá, krhly s vodou).

Autor: Spracovala Mária Tolnayová, Hovorkyňa RÚVZ B. Bystrica


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.03.2017
Začína celonárodná kampaň Vyzvi srdce k pohybu
V poradí už 7. ročník celonárodnej kampane na zvýšenie pohybovej aktivity dospelej populácie pod tradičným názvom Vyzvi srdce k pohybu odštartuje dnes 20. marca 2017.
viac
29.04.2019
Vo Fiľakove pribudlo desať nových kamier
Samospráva začiatkom tohto roka úspešne uskutočnila projekt z výzvy Ministerstva vnútra SR na prevenciu kriminality pre rok 2018.
viac
18.07.2020
Letný seriál prevencie kriminality – chráňme naše deti
Ministerstvo vnútra SR apeluje na rodičov, starých rodičov, pedagógov, vychovávateľov či ostatných dospelých, aby neustále informovali deti a mládež o nástrahách, ktoré na ne striehnu najmä počas letných prázdninových mesiacov.
viac
30.12.2020
Ulice mesta Šaľa strážia nové bezpečnostné kamery
V uliciach Šale pribudlo koncom roka osem nových bezpečnostných kamier. Mesto na ich nákup získalo ešte vlani dotáciu 9000 eur zo štátneho rozpočtu v rámci projektu Prevencia kriminality v Šali.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.57 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.39 %