Štvrtok 05.12.2019
Dnes má meniny 
Oto
°C
30.05.2018 11:32

Považskobystrické časti Horný a Dolný Moštenec by mali odkanalizovať tento rok


Ilustračná snímka (tasr)


Považskobystrické mestské časti Dolný Moštenec, Horný Moštenec a Považská Teplá sú poslednými, ktoré nemali kanalizáciu. Oba Moštence by mohli byť odkanalizované do konca roka, v Považskej Teplej chcú s prácami na budovaní kanalizácie začať v budúcom roku.


Podľa primátora Považskej Bystrice Karola Janasa práce na odkanalizovaní Dolného Moštenca sú v záverečnej etape. "Kontinuálne pokračujeme v tom, čo sme odštartovali v minulom roku. V Dolnom Moštenci je už väčšina prác hotová, presunuli sme sa do Horného Moštenca. Najskôr sme museli urobiť odbočenia z hlavnej cesty, pretože na jeseň je v pláne jej asfaltovanie. Cesta patrí pod správu Trenčianskeho samosprávneho kraja, ktorý má na starosti jej rekonštrukciu. S kanalizáciou sa preto začínalo v bočných uličkách, kde sa následne zrealizujú prípojky k jednotlivým domom," uviedol Janas.       

Na investíciu zlúčila prostriedky samospráva a Považská vodárenská spoločnosť (PVS), ktorej najväčším akcionárom je mesto. Mesto zafinancovalo projekt a zabezpečí aj asfaltovanie komunikácií po dokončení projektu.       

"V minulom roku sa preinvestovalo viac ako 300.000 eur a v tomto roku chceme preinvestovať približne rovnakú sumu. V Dolnom Moštenci sme v minulom roku postavili 1200 metrov kanalizácie a 65 prípojok. Momentálne prebieha verejné obstarávanie na asfaltovacie práce. My sme stavbu ukončili a kanalizáciu spustili do skúšobnej prevádzky. Majiteľom nehnuteľností sme poslali výzvu na napojenie, takže očakávame, že ľudia budú kontaktovať našich technikov a budeme technicky odsúhlasovať pripojenia," priblížil výrobno-technický riaditeľ PVS Jaroslav Lagíň.       

V Hornom Moštenci sa podľa neho budú môcť ľudia pripájať možno už na jeseň, všetko závisí od legislatívy. "Projekt bol vypracovaný pred desiatimi až 12 rokmi, tak sme ho museli obnovovať. Kanalizácia je zariadenie, ktoré ide najhlbšie do ciest a už je tu vodovod, plyn, sú tu iné siete a káble, takže vždy je tu aj technický problém. Museli sme vytýčiť tieto siete a potom opatrne robiť, aby sme ich nepoškodili," doplnil Lagíň s tým, že vyriešiť musia zmeny technológie čerpacej stanice i niektoré majetkovoprávne vysporiadania.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.06.2016
Kanalizácia zvýšila bonitu obce
Kvalita života obyvateľov v najväčšej obci Považskobystrického okresu – Papradne sa rapídne zvýšila pred dvomi rokmi, keď sa v spolupráci s Považskou vodárenskou spoločnosťou ukončil projekt odkanalizovania celej doliny.
viac
29.09.2016
V Považskej Bystrici pribudne 86 nájomných bytov vyššej a strednej kategórie
V Považskej Bystrici sa po niekoľkoročnej stagnácii opäť rozbieha výstavba nájomných bytov. Po bytovom dome na sídlisku SNP pri športovej hale začali s výstavbou bytových domov ďalšie dve súkromné spoločnosti.
viac
11.09.2018
Za zbúranie starej a výstavbu novej lávky zaplatí Považská Bystrica 250-tis.eur
Považská Bystrica začne s búraním betónovej lávky pre peších ponad cestnú komunikáciu na sídlisku Rozkvet na budúci týždeň. Demontáž lávky a výstavba novej budú mesto stáť asi 250-tis. eur, práce bude samospráva financovať z vlastného rozpočtu.
viac
01.02.2019
V Považskej Bystrici zrekonštruujú tri a postavia ďalšie tri hasičské zbrojnice
Dobrovoľní hasiči v šiestich mestských častiach Považskej Bystrice sa v tomto roku dočkajú rekonštrukcie, prestavby či výstavby nových hasičských zbrojníc. Z celkových predpokladaných nákladov asi 290.000 eur získalo mesto dotáciu 180.000 eur z Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.82 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.08 %