Slovenská pošta
Slovenská pošta si včera, 9. októbra, spolu s ďalšími členmi Svetovej poštovej únie pripomína Svetový deň pošty. Ten zdôrazňuje základné hodnoty poštovníctva, úlohu pošty v každodennom živote a prínos k ekonomickému rozvoju krajiny.
Svetový deň pošty bol vyhlásený v Tokiu v roku 1969 na pripomienku založenia Svetovej poštovej únie v roku 1874. Je to druhá najstaršia medzinárodná organizácia na svete, ktorá v súčasnosti združuje 192 členských krajín, zjednocuje podmienky poštovej prepravy a má ambíciu zabezpečovať rozvoj pôšt po celom svete. Slovensko sa jej členom stalo 18. marca 1993. Slovenská pošta ako jeden z najväčších zamestnávateľov na Slovensku pri príležitosti Svetového dňa pošty pravidelne oceňuje svojich najlepších zamestnancov.
Slovenská pošta vznikla 1 januára 1993, od 1. marca 1996 má sídlo v Banskej Bystrici. Aktuálne má 10 982 zamestnancov, z toho 4 064 poštových doručovateľov a 1 654 priehradkových zamestnancov. Na základe udelenej poštovej licencie je jediným poskytovateľom tzv. univerzálnej služby na Slovensku. Do poštovej siete patrí 1 373 podacích a dodacích pôšt, 42 poštových stredísk, 25 pôšt Partner, 5 pojazdných pôšt a 15 zmluvných výdajov zásielok.
Okrem poštových služieb poskytuje Slovenská pošta tiež široké portfólio finančných či telekomunikačných služieb a služieb štátu - to sú: platobný systém E-KOLOK, teda nový spôsob úhrady správnych a súdnych poplatkov prostredníctvom elektronických kolkov, a služby IOM (Integrované obslužné miesta), kde klienti vybavia aj úradné záležitosti, Pre vyšší komfort zákazníka pri využívaní poštových služieb sa Slovenská pošta cielene snaží o čo najvyššiu mieru elektronizácie služieb v oblastiach, kde je to možné, zavádza postupnými krokmi viaceré nové riešenia. Príkladmi inovácií sú spustenie mobilnej aplikácie, zavedenie a rozširovanie siete samoobslužných terminálov - BalíkoBOXxov, ale aj možnosť predplatenia podávaných zásielok online prostredníctvom aplikácie ePodací hárok. Zákazníkom pri tejto forme úhrady je umožnená jednoduchšia forma podaja už pripravenej a uhradenej zásielky a to vhodením do poštovej schránky, ktorá je na/pri budove pošty či prednostným zanechaním na určenom pracovisku pošty. Na stránke www.posta.sk je pre klientov dostupná zákaznícka zóna Moja ePošta, prostredníctvom ktorej môžu elektronicky požiadať o zriadenie vybraných služieb k doručovaniu zásielok, zaplatiť za tieto služby platobnou kartou alebo internetbankingom vybraných bánk. Klienti si tak môžu napríklad presmerovať svoje prichádzajúce zásielky počas zvoleného obdobia, predĺžiť úložnú lehotu zásielok, namiesto žltého lístka do schránky dostať SMS či email, alebo splnomocniť na prebratie zásielky inú osobu. Podľa štatistík sú tieto online služby vyhľadávanejšie najmä mladšími zákazníkmi.
Zaujímavosti z histórie poštovníctva
- Prvé tresty za porušovanie listového tajomstva boli ustanovené zákonom v roku 1723. Pokuta bola 100 zlatých.
- Prvá poštová pečiatka bola na našom území použitá v roku 1749. Pečiatka bola písaná švabachom a niesla názor PRESSBURG.
Od 7. apríla 1869 poštová správa dovoľuje prijímať ženy na výkon poštovej služby na poštových úradoch.
- V roku 1870 bol na našom území vypravený prvý železničný vozeň prepravujúci poštové zásielky na trati Budapešť - Miškovec - Košice. V roku 1927 bolo prevádzkovaných 726 vlakových pôšt, čo boli vlastne pojazdné poštové úrady obsadené odborným personálom. Od roku 2000 nahradila vlakovú poštu cestná preprava a železničná preprava záverov.
- Poštovú peňažnú poukážku zaviedla Rakúska poštová správa 1. októbra 1850.
- Rakúsko-Uhorsko ako prvé na svete zaviedlo 1. októbra 1869 korešpondenčné lístky s predtlačenou 2 grajciarovou známkou pre tuzemský styk.
- Prvá spoločná poštová známka Čechov a Slovákov bola vydaná 18. decembra 1918. Jej tvorcom bol Alfonz Mucha. Mala hodnotu 1 halier, námetom na tejto známke boli Hradčany – sídlo prezidenta a symbol nezávislosti.
- V roku 1973 boli zavedené poštové smerovacie čísla.
- Prvé pohľadnice s natlačeným obrazovým výjavom sa objavili v 70 rokoch 20. stor. v Nemecku.