Sobota 23.01.2021
Dnes má meniny 
Miloš
°C
10.10.2020 10:10

Poštári si pripomenuli Svetový deň pošty


Slovenská pošta


Slovenská pošta si včera, 9. októbra, spolu s ďalšími členmi Svetovej poštovej únie pripomenula Svetový deň pošty. Ten zdôrazňuje základné hodnoty poštovníctva, úlohu pošty v každodennom živote a prínos k ekonomickému rozvoju krajiny.


Svetový deň pošty bol vyhlásený v Tokiu v roku 1969 na pripomienku založenia Svetovej poštovej únie v roku 1874. Je to druhá najstaršia medzinárodná organizácia na svete, ktorá v súčasnosti združuje 192 členských krajín, zjednocuje podmienky poštovej prepravy a má ambíciu zabezpečovať rozvoj pôšt po celom svete. Slovensko sa jej členom stalo 18. marca 1993. Slovenská pošta ako jeden z najväčších zamestnávateľov na Slovensku pri príležitosti Svetového dňa pošty pravidelne oceňuje svojich najlepších zamestnancov.

Po vzniku Československa ústredné riadiace orgány pošty pôsobili v Prahe a Bratislave. Prvého januára 1993 vznikla Slovenská pošta. Od 1. marca 1996 má sídlo v Banskej Bystrici.

Slovenská pošta je s 13 500 zamestnancami jedným z najväčších zamestnávateľov na Slovensku. Na základe udelenej poštovej licencie je jediným poskytovateľom tzv. univerzálnej služby na Slovensku. Má viac ako 1 500 pobočiek a štyri logistické centrá, kde sa spracúvajú a triedia zásielky. V roku 2019 prepravila Slovenská pošta takmer 43 miliónov zásielok, v tomto roku za obdobie od januára do augusta to bolo vyše 20 miliónov zásielok.

Okrem poštových služieb poskytuje Slovenská pošta tiež široké portfólio finančných či telekomunikačných služieb a služieb štátu - to sú: platobný systém E-KOLOK, teda nový spôsob úhrady správnych a súdnych poplatkov prostredníctvom elektronických kolkov, a služby IOM (Integrované obslužné miesta), kde klienti vybavia aj úradné záležitosti, ako napr: Výpis z obchodného registra SR, Výpis z listu vlastníctva aj Výpis / Odpis registra trestov, ktoré sú verejnými listinami použiteľnými na všetky právne úkony. Na IOM pracoviskách vybavia klienti aj osvedčenie listinných dokumentov zaručenou konverziou, čím získajú úradne overenú kópiu dokumentu použiteľnú na právne účely. Navyše v rámci tejto služby sa dá vyhotoviť aj elektronická podoba osvedčovaného dokumentu použiteľného na právne účely pri elektronickej komunikácii a tiež skonvertovať elektronický dokument do listinnej podoby, rovnako použiteľný na právne úkony.

Rok 2017 znamenal štart pre ostrú prevádzku automatizovaných poštových terminálov, tzv. BalíkoBOXov, ktoré umožňujú vyzdvihnutie a podanie balíkovej zásielky nepretržite po dobu 24 hodín 7 dní v týždni. Ku dnešnému dňu je v prevádzke 103 BalíkoBoxov na celom Slovensku. Z pohľadu modernizácie a technologického rozvoja bol pre poštu významný aj november 2019, od kedy môžu klienti využívať mobilnú aplikáciu Slovenská pošta. Stiahnuť si ju môžu bezplatne a funguje v oboch operačných systémoch, teda iOS aj Android. Do aplikácie sa klient prihlasuje cez telefónne číslo alebo prostredníctvom e-mailovej adresy. V aplikácii môže sledovať zásielku, zobraziť si históriu manipulácie a zobrazuje sa aj informácia, koľko bude zásielka ešte na pošte dostupná na vyzdvihnutie. Prostredníctvom aplikácie si môže zákazník zásielku preposlať napríklad do BalíkoBoxu. Ďalšou užitočnou funkciou sú poradové lístky, no dostupné sú len pri tých pobočkách pošty, v ktorých funguje vyvolávací systém. Ak pošta vyvolávací systém na pobočke má, zákazník okrem možnosti požiadať si o poradové číslo taktiež vidí, koľko ľudí je ešte v rade pred ním v reálnom čase. Slovenská pošta chce naďalej posilňovať svoju pozíciu v segmente balíkov, zaviesť nové služby pre zákazníkov a dosiahnuť zvýšenie spokojnosti svojich zamestnancov.

Zaujímavosti z histórie poštovníctva

- Prvé tresty za porušovanie listového tajomstva boli ustanovené zákonom v roku 1723. Pokuta bola 100 zlatých.

- Prvá poštová pečiatka bola na našom území použitá v roku 1749. Pečiatka bola písaná švabachom a niesla názor PRESSBURG.

- Od 7. apríla 1869 poštová správa dovoľuje prijímať ženy na výkon poštovej služby na poštových úradoch.

- Prvá spoločná poštová známka Čechov a Slovákov bola vydaná v stredu 18. decembra 1918. Jej tvorcom bol Alfonz Mucha. Mala hodnotu 1 halier, námetom na tejto známke boli Hradčany – sídlo prezidenta a symbol nezávislosti.

- Rakúsko-Uhorsko ako prvé na svete zaviedlo 1. októbra 1869 korešpondenčné lístky s predtlačenou 2 grajciarovou známkou pre tuzemský styk.

- Poštovú peňažnú poukážku zaviedla Rakúska poštová správa 1. októbra 1850.

- Prvé pohľadnice s natlačeným obrazovým výjavom sa objavili v 70 rokoch 20. stor. v Nemecku.

Autor: (ts-SP)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.03.2017
RÚVZ B. Bystrica bezplatne vyšetrí vodu zo súkromných vodných zdrojov
Odpadová voda – to je tohtoročná téma Svetového dňa vody (World Water Day), ktorý si svet pripomína každoročne 22. marca.
viac
03.10.2017
Nová poštová známka pripomenie 150. výročie narodenia Boženy Slančíkovej-Timravy
Pri príležitosti 150. výročia narodenia významnej slovenskej prozaičky a dramatičky Boženy Slančíkovej-Timravy vydáva Slovenská pošta (SP) novú poštovú známku z emisie Osobnosti. Informovala o tom hovorkyňa SP Martina Macková.
viac
10.10.2017
Slovenská pošta si pripomenula Svetový deň pošty
Takmer 14 tisíc zamestnancov Slovenskej pošty si v pondelok 9. októbra pripomenulo Svetový deň pošty. Tento deň je zároveň pripomienkou založenia Svetovej poštovej únie (Universal Postal Union), ktorá vznikla 9. októbra 1874 vo švajčiarskom Berne.
viac
01.02.2020
Ochrana mokradí a vytváranie nových je ešte viac kľúčovejšie
Pri príležitosti Svetového dňa mokradí (2. februára) to uviedlo Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ). Upozornilo, že ekosystémy musia byť stabilné, fungujúce a zdravé.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.98 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.74 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.28 %