Nedeľa 25.09.2022
Dnes má meniny 
Vladislav, Vladislava
°C
22.09.2022 03:20

Poprad sa uchádza o titul EMŠ, kandidatúru v týchto dňoch hodnotí ACES


Ilustračná snímka.


Poprad tento týždeň navštívili zástupcovia Asociácie európskych miest športu (ACES), ktorí rozhodnú v najbližších týždňoch o tom, či najväčšie mesto pod Tatrami získa titul Európske mesto športu (EMŠ) 2023.


Generálny tajomník ACES Europe Hugo Alonso vo štvrtok na tlačovej konferencii ocenil prístup miestnej samosprávy k športu a športovej infraštruktúre. "Za ten čas, čo som tu, cítim nadšenie pre šport v tejto komunite, mal som možnosť oboznámiť sa so športovou infraštruktúrou. Prekvapilo ma a zároveň potešilo, že tu sú ženy aktívnejšie v neprofesionálnom športe ako muži," zhodnotil.

Dodal, že približne 60 percent ľudí v Poprade je športovo aktívnych, čo je európsky nadpriemer. Samospráva ročne investuje zhruba štyri percentá zdrojov práve do športu, pričom priemer v Európskej únii (EÚ) sú dve až tri percentá. "Určite sú to pozitívne čísla, Poprad na mňa určite urobil dojem ako športové mesto," skonštatoval.

Vedúca oddelenia školstva a športu na tamojšom mestskom úrade Edita Pilárová uviedla, že v prípade úspešnej kandidatúry majú na budúci rok viacero priorít. "Chceme budovať infraštruktúru, ktorá by slúžila všetkým, vytvárať lokality, kde budú vhodné podmienky na akýkoľvek šport. V meste je medzi obyvateľmi najväčší záujem o futbal a volejbal a po pandémii aj o beh a bicyklovanie. Špeciálnu pozornosť chceme venovať aj ženám, ktoré by mohli cvičiť hromadne," priblížila.

V tomto roku investovala samospráva do športovej infraštruktúry približne päť miliónov eur. Vďaka projektu EMŠ sa môže Poprad podľa radnice zviditeľniť, zvýšiť úroveň športovej a rekreačnej politiky mesta, zdieľať skúsenosti s ostatnými či zapojiť sa do rôznych grantov EÚ. Okrem toho získa možnosť podporiť cestovný ruch, zvýšiť športový kredit mesta a zlepšiť zdravie jeho obyvateľov. "Našu pozornosť venujeme všetkým vekovým skupinám, korčuliarsku, plaveckú a lyžiarsku gramotnosť podporujeme už u detí v predškolskom veku, 26 rokov organizujeme zimnú aj letnú olympiádu, žiacke ligy pre školákov, ale aj olympiádu pre seniorov. Naše telocvične využívajú občania v podstate každý deň až do večerných hodín," upozornila Pilárová. Veľkým benefitom je podľa nej aj zriadenie strednej športovej školy pod Tatrami.

Asociácia každoročne udeľuje titul EMŠ a takýmto spôsobom sa usiluje o podporu športu medzi všetkými občanmi EÚ, obzvlášť podporuje znevýhodnené skupiny obyvateľov, deti, staršie osoby a osoby so zdravotným postihnutím.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.11.2018
Máme titul Európske mesto športu 2019!
Mesto Michalovce získalo titul Európske mesto športu 2019, ako prvé okresné mesto na Slovensku. Našimi predchodcami boli krajské mestá Košice, Banská Bystrica a Nitra.
viac
18.01.2019
Začal sa rok plný športu – Michalovce sú Európskym mestom športu
Záver uplynulého roka bol pre naše mesto výrazným medzníkom. Po vizitácii komisárov ACES Europe, organizácii, ktorá pracuje pri Európskej únii v Bruseli, Michalovce získali titul Európske mesto športu 2019.
viac
16.12.2020
Žilina odovzdala prihlášku na Európske hlavné mesto kultúry
Mesto Žilina odovzdalo v utorok (15. 12.) na Ministerstve kultúry SR prihlášku na Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) pre rok 2026.
viac
01.02.2022
Pod Tatrami si prevzali vlajku Európskeho mesta športu 2022
V Kežmarku si v pondelok zástupcovia mesta slávnostne prevzali vlajku Európskeho mesta športu 2022 z rúk komisárky ACES Europe (Asociácia európskych miest športu pri Európskej únii) Andrey Junger. Kežmarok získal titul v kategórii do 25 000 obyvateľov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %