Piatok 16.05.2025
Dnes má meniny 
Svetozár
°C
04.07.2023 01:30

Podpolianske múzeum otvorí expozíciu s obrusmi zdobenými krivou ihlou


Snímka zdroj: (detva.sk).


Zamatové obrusy, vankúše rôznych tvarov a veľkostí či závesy na okná zdobené technikou krivej ihly na zamate budú súčasťou výstavy v Podpolianskom múzeu v Detve.


S názvom Posolstvo krásy bude sprievodným podujatím 56. ročníka Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve. Informovala o tom vedúca múzea Renáta Babicová.

Ako uviedla, reprezentatívnymi dielami sú obrusy na veľké stoly, ktoré nazývajú deky. Vystavené predmety predstavujú ukážky bytového textilu, ktoré sú dielami detvianskych vyšívačiek. "Na rôznofarebnom, najčastejšie tmavom zamatovom podklade, vyniknú pestré motívy plnou výšivkou krivou ihlou," objasnila s tým, že základom pestrofarebných ornamentov sú geometrické a rastlinné ornamenty. Sú to napríklad kruhy, kvety, listy, vetvičky či zvončeky. "V našich lokalitách sú zaužívané ich pôvabné ľudové názvy ako bosorka, bicigeľ, oblápaňec, duboví ľist, srďiečko i sľimáčik," vysvetlila.

Výstava predstavuje diela viacerých vyšívačiek, ktoré už v súčasnosti nežijú. "Ich mená je dnes už zväčša ťažko identifikovať. Záujmom múzea však naďalej zostáva snaha získavania informácií a mien," podotkla vedúca. Doplnila, že výstava predstavuje staršie a aj novšie kusy od začiatku 20. storočia po súčasnosť. "Cieľom je zdôrazniť časovú náväznosť a majstrovstvo pochádzajúce z rúk podpolianskych žien. V tom je jej nadčasovosť, posolstvo i odkaz do budúcnosti," vysvetlila.

K špecifikám tradičnej kultúry Detvy patrí technika vyšívania krivou ihlou. "Od 30. rokov 20. storočia ju zhotovovali hlavne na objednávku a stali sa výrazným obchodným artiklom zručných vyšívačiek," konštatovala. Tieto predmety našli svoje miesto v mnohých domácnostiach na Slovensku aj v zahraničí. "Okrem svojej estetickej funkcie plnili hlavne reprezentačnú funkciu, ktorá odkazovala na lokálnu identitu a príslušnosť," uzavrela vedúca múzea.

Vernisáž výstavy bude vo štvrtok (6. 7.) v Podpolianskom múzeu v Detve. Záujemcovia si môžu bytový textil pozrieť do 31. mája 2024.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.10.2019
V Rákociho paláci odkryjú tajomstvá uchované v kronikách
Krajské múzeum v Prešove predstaví svojim návštevníkom novú výstavu pod názvom Tajomstvá uchované v kronikách. Nadšenci histórie tu môžu objaviť vzácne exempláre, ktoré patria medzi dôležité písomné pramene našej histórie.
viac
14.02.2020
Výstava drevorezieb priblíži tvorbu novobanských rezbárov
V Pohronskom múzeu v Novej Bani dajú v najbližších týždňoch priestor dielam novobanských rezbárov druhej polovice 20. storočia. Výstava drevorezieb predstaví verejnosti od 14. februára do konca apríla tvorbu Štefana Trnku, Júliusa Katinu, Ladislava Polca a Jozefa Vozára.
viac
04.06.2020
Výstava Užitočná krása dreva priblíži krásu tohto prírodného materiálu
Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo autorskú, predajnú výstavu drevených výrobkov autora Jozefa Marca pod názvom Užitočná krása dreva.
viac
15.06.2020
Podzemie Trenčianskeho hradu ovládnu na tri mesiace strašidlá
Podzemie Trenčianskeho hradu ovládnu počas najbližších troch mesiacov strašidlá. Unikátna expozícia strašidiel českého autora Aleša Drašnara má na Slovensku premiéru.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa