Piatok 01.12.2023
Dnes má meniny 
Edmund
°C
29.03.2023 11:40

Podiel vytriedeného odpadu v meste sa medziročne zvýšil o štyri percentá


Ilustračná snímka: (tasr).


Podiel vytriedeného odpadu na celkovom komunálnom odpade sa v Nitre medziročne zvýšil takmer o štyri percentá. Kým v roku 2021 dosahoval podiel vytriedeného odpadu 43,8 percenta, vlani už stúpol na 47,7 percenta.


Zásadný vplyv na zvýšenie vytriedenosti malo zavedenie zberu kuchynského odpadu z domácností, kompostovanie na sídliskách a oproti predchádzajúcemu roku sa zvýšilo aj množstvo odpadu z prevádzok, ktoré vykonávajú zber a výkup odpadu, najmä výkup kovov, zhodnotil Martin Pavelka z odboru životného prostredia Mestského úradu v Nitre.

Od úrovne vytriedenia komunálneho odpadu sa odvíjajú sadzby poplatkov za uloženie odpadov na skládkach. Čím viac vytriedeného odpadu mesto vykáže, tým menej zaplatí za skládkovanie jednej tony odpadu. Okrem toho sa od úrovne vytriedenia odvíja aj nárok na ročný príspevok z Environmentálneho fondu. Za rok 2022 môžu o tento príspevok žiadať samosprávy s úrovňou vytriedenia aspoň 31 percent. V budúcich rokoch sa však môže situácia otočiť, a ak mestá nedosiahnu vyššiu úroveň vytriedenia, nárok na príspevok stratia, upozorňuje magistrát.

Vlani sa v Nitre vyprodukovalo viac ako 41 000 ton odpadu. Ročné náklady mesta za rok 2022 na nakladanie s komunálnymi odpadmi vrátane prevádzky zberných dvorov a mestskej kompostárne sú 5 519 000 eur. Nakladanie s odpadmi je financované z výberu poplatkov od občanov a podnikateľov.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.05.2020
Veľkokapacitné kontajnery budú po novom pristavovať trikrát ročne
Veľkokapacitné kontajnery budú v jednotlivých obvodoch Ružomberka po novom pristavovať iba trikrát ročne. Dôvodom sú aktuálne legislatívne zmeny súvisiace so skládkovaním komunálneho odpadu, a tiež snaha vytriediť čo najviac zložiek z komunálneho odpadu.
viac
03.01.2023
Obyvatelia mesta zaplatia viac za nehnuteľnosti, odpad i psy
Obyvatelia Fiľakova zaplatia v roku 2023 za nehnuteľnosti, odpad či psy viac. Samospráva pre zvýšené náklady a infláciu pristúpila k zvýšeniu viacerých miestnych daní a poplatkov, poslanci mesta zmeny schválili na decembrovom zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ).
viac
10.06.2023
Mestu sa vlani podarilo vyseparovať vyše 4300 ton odpadu
V roku 2022 sa v Nitre podarilo vytriediť viac ako 4300 ton komunálneho odpadu. Informovala o tom radnica na základe certifikátu, ktorý mesto získalo od organizácie ENVI-PAK.
viac
30.11.2023
Dane a poplatok za odpad sa chystajú zvýšiť viaceré samosprávy okresu Prievidza
Daň z nehnuteľnosti a poplatok za odvoz a likvidáciu komunálneho odpadu sa na rok 2024 chystajú zvýšiť viaceré samosprávy z okresu Prievidza, v niektorých prípadoch daň stúpne o 100 percent. Zvýšenie sa dotkne i dane za psa v bytoch.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.98 %