Streda 26.01.2022
Dnes má meniny 
Tamara
°C
01.10.2019 11:10

Pocity film 2019 prichádza do Prešova desiatykrát


Ilustračná snímka Pocity film


Desiaty ročník prešovského filmového festivalu POCITY prinesie výber kvalitnej svetovej aj domácej kinematografie, stretnutia s filmovými osobnosťami aj sprievodné podujatia. Festival sa bude konať od 7. do 13. októbra v Kine Scala, Cinemaxe a po novom aj v klube Stromoradie.


Výber premietaných filmov je rozdelený do piatich sekcií. V rámci sekcie POCITY SUSEDOV sa festival tentokrát zameria na židovskú menšinu. Bude sa premietať digitálne zreštaurovaná kópia filmu Spalovač mrtvol režiséra Juraja Herza, ale aj izraelská komédia Tel Aviv v plameňoch.

Poľskú kinematografiu zastupuje v programe tvorba režisérky Kingy Dębskej, ktorá príde na festival osobne uviesť svoje filmy Moje dcéry kravy, Zábava, zábava a Plán B v sekcii s názvom PROFIL KINGA DĘBSKA.

Tému subkultúr otvorí sekcia KINO UNDERGROUND s ponukou filmov ako slovenský Punk je hned! či King Skate o kultových postavách českého a svetového skateboardingu.

POCITY ZO SVETA predstavia výber svetových filmov od britskej komediálnej drámy Beats so silným soundtrackom a atmosférou 90. rokov, cez rumunskú komédiu La Gomera až po tohtoročný hit, víťaza festivalu v Cannes, kórejskú snímku Parazit, ktorá so svojím brilantným scenárom a nepredvídateľným dejom ašpiruje na titul film roka. Žáner dokumentu zastúpi film Traja blízki neznámi o neuveriteľnom príbehu, ktorý šokoval (nielen) Ameriku.

Do sekcie svetovej kinematografie sú zaradené aj POCITY V KRAŤASOCH: OZVENY ART FILM FEST KOŠICE. Ide o krátkometrážne snímky, ktoré boli súčasťou súťažnej sekcie Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest.

Súťažnú sekciu krátkych filmov má tento rok aj festival POCITY. Súťažiť v nej budú filmy mladých tvorcov, ktorí svoje snímky prihlásili do tohtoročného výberu. O víťazoch bude rozhodovať oficiálna porota v zložení: programová koordinátorka Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest Ivana Petríková; režisér videoklipov s vlastnou produkčnou spoločnosťou KUNES video production, Michal „Kunes“ Kováč; Ján Bidovský, odborník na kultovú kinematografiu, o ktorej príležitostne prednáša v prešovskej Christianii. Krátke súťažné filmy budú uvedené v rámci sekcie NAŠE POCITY, ktorá uvádza výber súčasnej slovenskej kinematografie.

Svieža východniarska komédia Loli paradička už stihla nadchnúť desaťtisíce divákov po celom Slovensku a na prešovskom festivale ju prídu uviesť aj jej tvorcovia a aktéri. Diváci sa tak budú môcť stretnúť s Víťom, Richardom, Jurajom a Markou Staviarskymi za tvorcov a tiež s Kamilou Mitrášovou a Michalom Soltészom za hereckých predstaviteľov.

Pozitívne ohlasy zbiera filmová novinka režiséra Marka Škopa, dráma Nech je svetlo. Film bol uvedený na Medzinárodnom filmovom festivale Karlovy Vary, kde si za stvárnenie hlavnej postavy, otca rodiny, prevzal Milan Ondrík ocenenie za najlepší herecký výkon. Na festivale Pocity snímku, o ťaživých, ale dôležitých témach dnešnej spoločnosti, uvedie režisér.

Festival POCITY nezabúda ani na najmenších divákov, POCITY DEŤOM uvedie francúzsku animovanú rozprávku Veľký zlý lišiak spolu so slovenským krátkym animovaným filmom Šarkan.

Okrem filmov má festival aj ponuku sprievodných podujatí. POCITY otvorí prednáška o židovstve v slovenskej a svetovej kinematografii a koncert Mojše Band, oboje v priestoroch Stromoradia. V Kine Scala sa bude konať východniarsky bašavel s Ľudovou hudbou Štefana Cínu, masterclass/workshop s názvom Sound matters pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o zvuk vo filme a tiež videoinštalácia INÉ VÍZIE SK počas celého trvania festivalu.

Kompletný porgram festivalu nájdete na stránke: pocityfilm.sk

Festival finančne podporili: Audiovizuálny fond, Mesto Prešov, primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová, Prešovský samosprávny kraj, Fond na podporu kultúry národnostných menšín, Región Šariš, Milk Agro, Tangram, Ingmetal, DD21

Autor: (ts-Pocity film)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.10.2018
O týždeň sa v Prešove začína festival Pocity film 2018
Filmový festival Pocity Film 2018 sa uskutoční v prešovských kinách a kluboch od 9. do 14. októbra po deviatykrát. Diváci sa môžu tešiť na slovenské i zahraničné filmy, ocenené na mnohých prestížnych festivaloch. Premietať sa bude v Cinemaxe a v Kine Scala, kde vybrané filmy uvedú atraktívni hostia.
viac
07.10.2018
Cześć, Prešov
Prešov sa stal dejiskom III. Poľských dní. Počas troch týždňov sa Poliaci budú prezentovať na koncertoch, výstavách či workshopoch.
viac
06.10.2020
Filmový festival Pocity Film 2020 sa napriek obmedzeniam uskutoční
Jedenásty ročník filmového festivalu POCITY FILM sa napriek prísnym obmedzeniam a zmenám v programe uskutoční v plánovanom termíne. Festival sa bude konať od 8. do 13. októbra vo veľkokapacitných premietacích sálach Kina Scala a multiplexu Cinemax.
viac
01.10.2021
V stredu sa začína 12. ročník filmového festivalu POCITY
V poradí 12. ročník prešovského filmového festivalu POCITY prinesie výber svetovej a domácej kinematografie, stretnutia s osobnosťami, ale aj ďalšími formami umenia. Festival sa bude konať od 7. do 13. októbra v Kine Scala, v Cinemaxe Novum, v sklade hudby Stromoradie či v kaviarni Christiania.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.60 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %