Streda 29.05.2024
Dnes má meniny 
Vilma
°C
04.04.2024 01:58

Petíciu za realizáciu chodníka v MČ Krásna podpísalo vyše 1300 ľudí


Ilustračná snímka (TASR)


Viac ako 1300 ľudí podpísalo petíciu za vybudovanie, respektíve dobudovanie chodníka na Ukrajinskej ulici v Košiciach v mestskej časti Krásna. Ako TASR potvrdil hovorca mesta Dušan Tokarčík, magistrátu bola doručená vo štvrtok.


Podľa neho pracujú na podkladoch pre vyhlásenie verejného obstarávania k príprave projektovej dokumentácie na komplexnú rekonštrukciu ulice. Bude to však závisieť od financií.         

Organizátor petície Lukáš Kunca TASR informoval, že o chodníku komunikuje s magistrátom od roku 2020. Podľa neho sa síce jeho realizácia dostala aj do plánu udržateľnej mobility, ale je plánovaná až do roku 2040. "Potreba vybudovať chodník na Ukrajinskej ulici je podľa môjho názoru urgentná pre zabezpečenie bezpečnosti chodcov aj vzhľadom na intenzitu dopravy," uviedol s tým, že na základe výsledkov celoštátneho sčítania dopravy z roku 2022 prejde daným úsekom viac ako 12.500 vozidiel denne.         

Podľa petície ide o úseky čerpacia stanica - Pollova ulica, a od Goldírovej po Urbársku, respektíve Východnú ulicu. V časti je provizórny chodník, ktorý je v havarijnom stave a nezodpovedná bezbariérovosti, a v ďalšej chodník absentuje úplne aj napriek zvýšenému počtu chodcov. "Zároveň úplne chýbajú priechody pre chodcov a dopravné značenie," uvádza sa v petícii.         

Signatári ňou požadujú, aby mestské zastupiteľstvo uznesením zaviazalo magistrát k vypracovaniu projektovej dokumentácie, a to najneskôr do konca roka 2025, a aby boli vyčlenené finančné prostriedky na realizáciu chodníka.         

Podľa Tokarčíka mesto v súčasnej dobe pripravuje podklady pre vyhlásenie verejného obstarávania k príprave projektovej dokumentácie, ktorá má riešiť komplexnú rekonštrukciu ulice Ukrajinská. Jej súčasťou má byť odvodnenie, posúdenie a návrh križovatiek, verejné osvetlenie, rekonštrukcia nástupíšť autobusových zastávok, mostného objektu a návrh chodníkov pre chodcov a cyklistov spolu s bezbariérovou úpravou všetkých prejazdov spolu s prvkami pre nevidiacich. Súčasťou zámeru návrhu chodníkov je aj vedenie pešej komunikácie po oboch stranách Ukrajinskej ulice, čo zahŕňa aj úseky, ktoré občania požadujú. 

"Vzhľadom na technickú náročnosť riešenia celého územia sa predpokladá náročná príprava projektovej dokumentácie pre rekonštrukciu a modernizáciu Ukrajinskej ulice. Samotný začiatok prípravy projektovej dokumentácie je závislý od schválenia rozpočtu mesta a zabezpečenie finančného krytia pre zadanie zákazky," reagovalo mesto.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.05.2020
Nad jazerom pribudla cyklotrasa, mesto plánuje ďalšie
Nový združený chodník pre cyklistov a peších pribudol v uplynulých dňoch pri pravom brehu rieky Hornád v Košiciach. Spája centrum mesta s mestskou časťou Krásna a prechádza cez časť Nad jazerom.
viac
27.10.2020
Mesto Košice začína s opravami chodníkov takmer za 1,5 milióna eur
V týchto dňoch sa v košických mestských častiach (MČ) začína rozsiahla rekonštrukcia chodníkov za necelých 1,5 milióna eur. Obnoviť plánujú celkovú plochu 30 000 štvorcových metrov. Informuje o tom mesto Košice na svojej webovej stránke.
viac
07.05.2022
Príbehy smolníckych baníkov na Rotenbergu opäť ožijú
Na mapu zaujímavostí Košického samosprávneho kraja (KSK) pribudla novinka v podobe geoturistického náučného chodníka. Turisti ho nájdu v banskom areáli na vrchu Rotenberg - na Červenom vrchu pri obci Smolník.
viac
31.01.2023
Mesto otvorilo novopostavené Centrum komunitných sociálnych služieb
Mesto Košice v utorok slávnostne otvorilo Centrum komunitných sociálnych služieb v mestskej časti Krásna. Jeho súčasťou je Zariadenie pre seniorov (ZpS), Zariadenie opatrovateľskej služby (ZOS), Denný stacionár a Útulok pre rodiny s deťmi.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %