Utorok 25.06.2024
Dnes má meniny 
Olívia, Tadeáš
°C
07.05.2022 12:55

Príbehy smolníckych baníkov na Rotenbergu opäť ožijú


Ilustračná snímka


Na mapu zaujímavostí Košického samosprávneho kraja (KSK) pribudla novinka v podobe geoturistického náučného chodníka. Turisti ho nájdu v banskom areáli na vrchu Rotenberg - na Červenom vrchu pri obci Smolník.


Projekt bol úspešne zrealizovaný vďaka finančným zdrojom zo župného dotačného programu Terra Incognita a je pripravený previesť návštevníkov doslova po stopách baníkov. Tí ťažili železo-medenú rudu v okolí niekdajšieho kráľovského banského mestečka, dnešného  Smolníka. Novinku verejnosti slávnostne predstavil predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka spoločne so zástupcami obce Smolník a baníckych spolkov.

Geoturistický náučný chodník ponúka prechádzku okolo štôlní a dobývok, ktoré patria medzi najvzácnejšie zachované pamiatky historického baníctva na Slovensku. Na jeho najvyššom bode budú turisti odmenení aj nádherným výhľadom na okolité Volovské vrchy a dolinu, v ktorej sa odohrávala veľká historická epocha tunajšieho baníckeho príbehu. Ten svojím významom prekračoval hranice Uhorska a habsburskej monarchie.

Červený vďaka medi

Červený Rotenberg dostal tento prívlastok vďaka banskej hlušine, ktorá svojím obsahom medi sfarbuje pôdu načerveno. Už v stredoveku tu baníci začali s povrchovým dobývaním ložísk, keďže na tomto mieste boli podmienky také priaznivé, že o medenú žilu sa dalo doslova zakopnúť. Vznikol tu areál štôlní, v ktorom sa dajú aj dnes pozorovať praktiky a spôsoby ťažby. Práve preto je toto miesto cenné ako pre študijné, tak aj pre turistické účely. „Obec Smolník by sa dala prirovnať k populárnej Banskej Štiavnici východu. Banícka tradícia na Rotenbergu siaha do 14. storočia, tieto štôlne patria medzi najvzácnejšie zachované pozostatky baníctva na Slovensku. Aj to je dôvod, prečo sme sa rozhodli podporiť túto jedinečnú lokalitu. Geoturistický náučný chodník Rotenberg je dlhý približne tri kilometre, vedie nedotknutou prírodou až k banskej štôlni. Vďaka projektu, ktorý bol zrealizovaný z krajského dotačného programu, na ňom pribudli lavičky, informačné tabule aj QRC stĺpy, ktoré navigujú turistov po trase náučného chodníka a zároveň poskytujú aj informácie o histórii banskej činnosti na Rotenbergu. Verím, že tieto novinky prilákajú mnohých obdivovateľov technických pamiatok, baníctva, turistiky aj aktívneho oddychu.“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.    

Začiatok novootvoreného geoturistického chodníka je situovaný pri barokovej kaplnke Jána Nepomuckého. Neďaleko od tohto miesta sa nachádza budova budúceho Informačného centra občianskeho združenia GeoTour, ktorá by v budúcnosti mala slúžiť ako turistické informačné centrum celej tejto oblasti. Náučný chodník sa ďalej kľukatí po červenom kopci až ku štôlňam na Rotenbergu, s pokračovaním na odvrátenú stranu vrchu, k starým banským prepadliskám. Na začiatku aj na konci chodníka, v blízkosti banských diel, sú postavené odpočívadlá s novými, alebo rekonštruovanými tabuľami. Okrem lavičiek a náučných tabúľ sú na ňom inštalované drevené stĺpiky s QR kódmi s odkazmi na informačné webové stránky.

Občianske združenie GeoTour na čele s pánom Pavlom Rybárom, ktoré získalo na realizáciu geoturistického chodníka Rottenberg dotáciu vo výške 17 500 eur, pôsobilo do roku 2020 v Banskej Štiavnici. Teraz upriamilo svoju pozornosť aj skúsenosti na banícky poklad v Košickom kraji. „Historické kráľovské banské mesto Smolník sa v mnohom podobá Banskej Štiavnici. Ale zatiaľ čo väčšina Štiavničanov je na svoju banícku minulosť a slávu hrdá, mnohí Smolníčania si slávnu minulosť neuvedomujú. Chceme pozdvihnúť sebavedomie obyvateľov, aby si uvedomili, že sú nasledovníkmi mesta, ktoré svojím významom prekračovalo hranice Uhorska a habsburskej monarchie a v neposlednom rade by sme chceli zlepšiť ekonomické a spoločenské podmienky života v Smolníku.“ vysvetľuje pán Rybár a popisuje ďalšie zámery v tomto regióne: „Banský areál na Rottenbergu núka príležitosti nielen pre turistov, ale aj pre domácich a zahraničných študentov stredných a vysokých škôl na rôzne praxe, tábory alebo letné školy orientované na teoretické a praktické znalosti v oblasti geoturizmu a banského turizmu. V pláne máme aj oživenie atraktívneho „spiaceho“ projektu Hornouhorská banská cesta“.

V zmysle ekoturistiky

Baníctvo na území Košického kraja je súčasťou našich dejín, postavené je na prírodnom bohatstve, ktoré sa ukrýva v podzemí a ešte aj dnes fascinuje odborníkov, ale aj bežných turistov. Bola by veľká škoda, keby sa na slávne obdobie tejto lokality zabudlo. Veľkú tradíciu má aj v Smolníku, ktorý sa nachádza necelých 60 kilometrov od Košíc a 30 kilometrov od Gelnice. Cez okolité kopce vedie cesta hrdinov SNP, v Smolníckom tajchu je možné sa okúpať, začlnkovať si, organizujú sa tu rôzne športové podujatia a taktiež sa táto lokalita spája s významnými historickými míľnikmi. Na jednom mieste môžu návštevníci dostať komplex rôznorodých zážitkov. V jeho blízkom susedstve sa nachádzajú aj slávne Štóske kúpele s najčistejšou klímou na Slovensku či známy vrch Kloptaň s vyhliadkovou vežou. Toto prostredie priam láka milovníkov turistiky a ekoturistiky.  „Banská história je atraktívnou témou v rámci popularizácie ekoturizmu, keďže návštevníka privádza do zaujímavých horských oblastí s reliktami ľudskej činnosti. Vtiahne ho tak priamo do lona prírody a donúti ho, aby využil svoje zmysly a pokúsil sa zrekonštruovať éru tých, ktorí tu, žili a pracovali. Nahliadnuť napríklad do útrob štôlne a so zatajeným dychom sledovať dielo, ktoré vytvorili naši predkovia je ohromné. A nie je to len téma pre dospelých. Určite nadchne aj malých objaviteľov. Tešíme sa, že geoturistický chodník na Rotenbergu je ďalším úspešne zrealizovaným projektom, ktorý v tomto roku spoločne s našimi partnermi otvárame a môžem všetkých ubezpečiť, že nie je ani posledný. V tomto roku nás čaká napríklad aj otvorenie prvého slovenského drezinového oválu na Alpinke neďaleko Košíc, živého včelárskeho skanzenu v obci Moravany a množstvo ďalších noviniek,“ povedala Lenka Vargová Jurková, výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus.

Autor: (ts-KSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.01.2019
Vzniklo prvé denné zariadenie pre autistov v Košickom kraji
V Košickom samosprávnom kraji (KSK) vzniklo prvé špecializované zariadenie s ambulantnou, teda dennou starostlivosťou pre autistov. Od 1. januára tohto roka funguje pri Domove sociálnych služieb DOMKO (DOMKO-DSS).
viac
15.02.2021
KSK pripravuje vytvorenie veľkokapacitných očkovacích centier
Košický samosprávny kraj (KSK) pripravuje vytvorenie veľkokapacitných očkovacích centier pre plošné očkovanie obyvateľov kraja proti ochoreniu COVID-19. Informovala o tom hovorkyňa KSK Anna Terezková s tým, že poverenie dostali z Ministerstva zdravotníctva SR.
viac
14.06.2021
V Nižnej Myšli otvorili náučný chodník spájajúci okolité obce v podobe ekomúzea
Náučný chodník Hornád – Milič v podobe ekomúzea spája turistické atrakcie medzi obcami Trstené pri Hornáde, Ždaňa, Skároš, Nižná a Vyšná Myšľa a Slanská Huta v okrese Košice-okolie. Slávnostne ho v sobotu otvorili v archeoskanzene v Nižnej Myšli.
viac
10.09.2021
Prešovský kraj v rámci Európskeho týždňa mobility podporí ekologickú dopravu
Prešovský samosprávny kraj sa aj tento rok zapojí do Európskeho týždňa mobility. Aktivity, ktoré pripravuje, majú motivovať jednotlivcov, aby cestovali ekologickejšie a vymenili auto za bicykel, vlaky, autobusy alebo aj chôdzu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.21 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.14 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.64 %