Pondelok 30.12.2024
Dnes má meniny 
Dávid
°C
10.09.2024 03:15

Opatrenia v lesoch pri Gelnici a Dobšinej zadržia takmer 100 percent zrážok


Na snímke zľava spoluautorka projektu Martina Zeleňáková (vľavo) a špecialista na zadržiavanie vody v krajine Miroslav Kubín. Foto: TASR - František Iván


Vďaka opatreniam na ochranu a obnovu biodiverzity vykonaných v lesoch v okolí Dobšinej a Gelnice zostáva v území takmer 100 percent zrážok. Predtým odtieklo z územia bez úžitku až 60 percent dažďovej vody.


Informoval o tom Košický samosprávny kraj (KSK), ktorý prostredníctvom eurofondov realizoval projekt za 4,5 milióna eur. Daný projekt je podľa kraja v histórii Slovenska prvým takéhoto rozsahu.         

Vo vybraných lokalitách lesov v okolí Dobšinej a Gelnice, mimo chránených území, sme na ploche s rozlohou 2500 hektárov realizovali práce a technologické riešenia založené na princípe narušenia zhutnenej pôdy rýpadlom. Pred týmto krokom odtekalo z lesov bez úžitku až 60 percent zrážkovej vody, vďaka opatreniam tu zostalo takmer 100 percent. Takto sa zvýšila zásoba podzemnej vody v lesoch, čo je základom pre posilnenie biodiverzity," uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.         

Práce na Spiši a Gemeri ukončili v závere roka 2023 a ich efekt vyhodnotili v priebehu tohto roka na základe nezávislých kontrolných meraní. Pod výsledky meraní sa podľa KSK podpísal pražský Výskumný ústav meliorací a ochrany pôdy, ktorý sa dlhodobo venuje nezávislej kontrolnej činnosti obdobných projektov po celej Európe. Účinnosť opatrení overuje za pomoci dažďového simulátora a kľúčovým je sledovanie veľkosti povrchového odtoku a miery infiltrácie, teda procesu, pri ktorom voda preniká do podzemnej časti zeme. Experti vykonali niekoľko ďalších analýz na neupravených a revitalizovaných lesných cestách a výsledkom bolo ich porovnanie.         

"Teší ma, že napriek prvotným obavám lesníkov si výsledky projektu dokázali získať všetkých, ktorým záleží na zlepšení klímy v Košickom kraji. Podľa kvalifikovaného odhadu sa pri priemernej ročnej zrážke v daných lokalitách po vykonaní opatrení ročne zadrží v lesných ekosystémoch Gelnica a Dobšiná približne 400 miliónov litrov vody za rok. Pre predstavu, daný objem zodpovedá objemu 160 olympijských bazénov," dodal Trnka.         

Projekt realizovali v rámci Programu obnovy krajiny, ktorý sa v Košickom kraji implementuje od roku 2018. Kraj na realizáciu projektu získal 4,3 milióna eur z Kohézneho fondu a ďalších 200.000 eur dofinancuje z vlastného rozpočtu. Projekt na ochranu a obnovu biodiverzity v lesných ekosystémoch Košického kraja odobrili krajskí poslanci na rokovaní zastupiteľstva 26. apríla 2021.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.07.2021
Nová stratégia na ochranu a obnovu lesov EÚ
Európska komisia prijala minulý týždeň novú stratégiu lesného hospodárstva EÚ do roku 2030, ktorá je jednou z hlavných iniciatív Európskej zelenej dohody a vychádza zo stratégie EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2030.
viac
04.03.2022
MŽP chce zabezpečiť manažment a ochranu lužných lesov
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR chce zabezpečiť vhodný manažment a ochranu lužných lesov, a to vrátane ich revitalizácie a obnovy. Vyplýva to z Koncepcie vodnej politiky SR do roku 2030 s výhľadom do roku 2050, ktorú predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.
viac
12.08.2022
Školy budú fungovať bez zásadných covidových obmedzení
V blížiacom sa novom školskom roku 2022/2023 budú školy fungovať ako v čase pred pandémiou ochorenia COVID-19, a to bez zásadných obmedzení. Do lavíc zasadnú žiaci bez nutnosti nosenia rúšok a respirátorov, izolácia bude len pre pozitívnu osobu.
viac
27.06.2023
Nepriaznivé vplyvy extrémnych zrážok budú asi závažnejšie pre mestá
Nepriaznivé vplyvy extrémnych zrážok budú zrejme závažnejšie pre mestá. Práve v nich bude totiž nárast teploty najciteľnejší pre výskyt husto zastavaných nepriepustných plôch, tzv. mestských tepelných ostrovov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.33 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.00 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %