Ilustračná snímka.
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR chce zabezpečiť vhodný manažment a ochranu lužných lesov, a to vrátane ich revitalizácie a obnovy. Vyplýva to z Koncepcie vodnej politiky SR do roku 2030 s výhľadom do roku 2050, ktorú predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.
Envirorezort chce právne ustanoviť, aby sa dodržiavali princípy udržateľného hospodárenia s vodou v krajine, udržateľného poľnohospodárstva a lesného hospodárstva. Podporiť by sa mali opatrenia na spomaľovanie odtoku vody a jej zadržiavanie v krajine. Preferovať by sa mali blízke vodozádržné opatrenia, ktoré budú doplnené na vhodných miestach technickými opatreniami, tvrdí.
MŽP by malo identifikovať oblasti, kde je zadržiavanie vody možné a kde nežiaduce. Poukazuje aj na opatrenie aktívne participovať na projektoch pozemkových úprav. Vyžadovať by sa mali aj uplatňovanie environmentálne vhodných poľnohospodárskych postupov a techník zameraných na ochranu pôdy a zvýšenie jej vodozádržných kapacít.
Koncepcia si dáva za cieľ aj uplatňovať prírode blízke obhospodarovanie lesov. "Vo všetkých lesoch prispôsobiť ich manažment tak, aby boli schopné zadržiavať vodu a pozitívne ovplyvňovať vodný režim krajiny, chrániť pramene, prameniská a časti lesných porastov okolo vodných tokov," uvádza envirorezort.
Chce podporovať druhovú a genetickú rôznosť lesných porastov s dôrazom na využívanie pôvodných druhov drevín. MŽP navrhne aj zmeny kategorizácie lesných porastov. V koncepcii plánuje podporovať úpravu a sanáciu nepoužívaných lesných ciest či zvážnic. Cieľom je spomaliť odtok vody z lesnej krajiny.
Z koncepcie vyplýva, že by sa mali vymedziť a pravidelne aktualizovať hranice záplavových území a území ohrozených povodňami. Také oblasti by sa mali vymedziť "s maximálnou presnosťou a so zohľadnením vplyvu už vybudovaných protipovodňových aj vodozádržných opatrení".
"V špecifických prípadoch existujúcej zástavby v územiach ohrozených povodňami namiesto jej technicky či ekonomicky neefektívnej ochrany zabezpečiť jej odstránenie alebo premiestnenie na bezpečné miesto," približuje ministerstvo.
Zahustiť by sa podľa koncepcie mala sieť zrážkomerných a vodomerných staníc v povodiach. Vytvoriť by sa mali predpovedné a varovné riadiace systémy času odtoku a objemu povodňových vĺn s prepojením na včasné a rýchle informovanie samospráv a obyvateľstva. MŽP navrhuje aj vytvorenie "smart" operatívnych riadení povodňovej prevádzky vodných nádrží pre ich efektívnejšie predvypúšťanie a pre zachytávanie povodňových vĺn.
"Cieľom je mať takú krajinu v povodiach, ktorá je schopná zadržiavať vodu a zmierňovať negatívne dôsledky zmeny klímy, aby bola zabezpečená ochrana a diverzifikácia vodných zdrojov, efektívne a hospodárne užívanie vôd, plnenie ekosystémových služieb, ako aj bezpečnosť a ochrana zdravia a majetku obyvateľov," vyplýva z materiálu.