Solárna inštalácia na športovom centre, Újszilvás. Snímka zdroj: (archív Priateľov Zeme-CEPA).
Slovenské samosprávy majú možnosť aj v čase pandémie inšpirovať sa dobrou praxou zo zahraničia. Do konca marca budú môcť virtuálne navštíviť niekoľko obcí a miest z okolitých krajín, ktoré uchopili energetiku do vlastných rúk.
Podarilo sa im tak nielen ušetriť nemalú časť nákladov na energie, ale aj vytvoriť si trvalý príjem, vytvoriť pracovné miesta, radikálne zlepšiť lokálne ovzdušie či ponúknuť obyvateľom priaznivé ceny energií.
Online exkurzie pripravilo združenie Priatelia Zeme-CEPA, ktoré sa dlhodobo venuje rozvoju udržateľnej energetiky v regiónoch.
Samosprávy sa prostredníctvom nich budú môcť už tento piatok pozrieť napríklad do karpatských obcí Hostětín a Nová Lhota, ktoré s miestnymi partnermi dlhodobo rozvíjajú pilotné projekty v oblasti energetiky a adaptácie na klimatickú zmenu. Prvá energeticky pasívna administratívna budova v Česku, prvá obecná koreňová čistiareň odpadových vôd a obecná tepláreň na odpadové drevo. Priekopnícky charakter projektov, ich environmentálne prínosy a ekonomická výhodnosť pre obec a jej obyvateľov otvorili dvere k financovaniu ďalších inovatívnych projektov. Všetky realizované opatrenia majú aj sociálny rozmer - spríjemňujú ľuďom život, vytvárajú pracovné miesta a priťahujú turistov.
Do konca marca budú môcť záujemcovia virtuálne navštíviť aj samosprávy z Maďarska, ktoré berú energetiku ako jedinečnú príležitosť naštartovať rozvoj novým smerom – k lepšej ekonomike a zdravšiemu životu. Ďalší, regionálny pohľad na energetiku z Maďarska a Rakúska, bude zaujímavý nielen pre samosprávy, ale aj pre iných regionálnych aktérov. Regionálna spolupráca a externá podpora vytvárajú vhodné podmienky pre rozvoj udržateľnej energetiky – a príklady zo zahraničia ukazujú, že sa to jedine oplatí. Ako pre samosprávy, tak aj pre ich obyvateľov.
Exkurzie sa realizujú formou webinárov. Po každej exkurzii je priestor na zdieľanie skúseností a podnetov medzi účastníkmi a diskusiu s odborníkmi na regionálnu energetiku. Na jednotlivé exkurzie je nutné sa zaregistrovať. Kompletná ponuka exkurzií vrátane anotácií a odkazov na registráciu je dostupná na stránke: https://energoportal.org/525-ponuka-online-exkurzii-za-dobrymi-prikladmi
Exkurzie sa realizujú v rámci projektu „Vytváranie pilotných kapacít pre koordináciu udržateľnej energetiky v marginalizovaných regiónoch Slovenska“. Tento projekt je súčasťou Európskej klimatickej iniciatívy (EUKI) Ministerstva životného prostredia, ochrany prírody a jadrovej bezpečnosti Spolkovej republiky Nemecko (BMU).