Pondelok 04.03.2024
Dnes má meniny 
Kazimír
°C
17.08.2020 12:45

Envirofond verí, že zmluvy k dotáciám uzatvorí v najbližších dňoch


Logo.


Podpisovanie zmlúv so samosprávami o poskytnutí podpory formou dotácie očakáva Environmentálny fond v najbližších dňoch.


Informovala o tom manažérka komunikácie Envirofondu Michaela Kroková v reakcii na obavy samospráv, že nebudú môcť splniť zákonnú povinnosť týkajúcu sa povinného separovania bioodpadu, keďže aj napriek úspešnosti ich projektov finančnou podporou dosiaľ nedisponujú.

„Vzhľadom na to, že Environmentálny fond v uplynulých dňoch zmenil štatutárneho zástupcu a musel požiadať Ministerstvo životného prostredia SR o súhlas na podpisovanie zmlúv o poskytnutí podpory z Environmentálneho fondu formou dotácie, sa samotné uzatvorenie zmlúv s úspešnými žiadateľmi pozdržalo,” vysvetlila Kroková s tým, že podmienky poskytovania finančných prostriedkov budú špecifikované v zmluvách. Samotný termín poskytnutia dotácie má byť naviazaný na ich splnenie. Doplnila, že termín realizácie projektov je závislý od konkrétnych činností, pričom oprávneným obdobím je celý rok 2020, v prípade znižovania energetickej náročnosti verejných budov je možné projekty uskutočniť do 30. novembra 2020.

Otázkou, či samosprávy budú schopné zrealizovať schválené projekty do konca roka, respektíve konca novembra, sa vo štvrtok (13. 8.) vo Svidníku zaoberali účastníci snemu Regionálneho združenia miest a obcí pod Duklou. Okrem plánovaných zateplení verejných budov je podľa nich pálčivejšou otázka financovania projektov súvisiacich s povinnosťou samospráv zhodnocovať biologicky rozložiteľný odpad, ktorá im bude zo zákona vyplývať od začiatku roka 2021. „Je reálne ohrozenie toho, že samosprávny boli úspešné, ale nedostanú peniaze alebo ich dostanú na poslednú chvíľu. Nedokážu urobiť nové kompostovisko alebo preinvestovať peniaze na veci, ktoré sú priaznivé voči životnému prostrediu,” povedal v tejto súvislosti ústredný riaditeľ Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.06.2020
Ružinov tento rok rozdelil na dotáciách takmer 144 000 eur
Bratislavský Ružinov rozdelil tento rok na dotáciách takmer 144 000 eur. V rámci rozvojových dotácií podporil šesť žiadostí, v oblasti komunitných dotácií získalo podporu 34 projektov.
viac
31.07.2020
ZMOS podpísal memorandum s kľúčovými partnermi
Kľúčovými partnermi ZMOS sa na základe memoranda o spolupráci stali Asociácia komunálnych ekonómov SR, Združenie hlavných kontrolórov a tiež Združenie náčelníkov obecných a mestských polícií.
viac
02.09.2020
Výzva pre malé projekty z Fondu SK-NIC
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie informuje o výzve Fondu SK-NIC, ktorá je spustená od 1. septembra 2020. Podať žiadosť o grant si môžu žiadatelia do 15. októbra 2020.
viac
26.11.2020
Zavedenie pravidiel na likvidáciu bioodpadu sťažuje koronakríza
Nové legislatívne pravidlá na likvidáciu kuchynského bioodpadu by mali na Slovensku platiť od januára budúceho roka.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.00 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.93 %