Streda 11.12.2024
Dnes má meniny 
Hilda
°C
13.06.2019 07:10

Obyvatelia mesta si pripomenú výročie narodenia Žofie Bosniakovej


Ilustračná snímka - plagát - pamätný deň Bosniakovcov


Obyvatelia i návštevníci Šurian v okrese Nové Zámky si pripomenú 410. výročie narodenia barónky Žofie Bosniakovej a 385. výročie smrti jej otca, protitureckého bojovníka a šurianskeho kapitána Tomáša Bosniaka.


Pamätný deň Bosniakovcov sa uskutoční v sobotu 15. júna v miestnej synagóge. Podujatie pripravilo Mestské múzeum v Šuranoch.       

Počas Pamätného dňa Bosniakovcov budú môcť návštevníci sledovať umenie boja a chladné zbrane, ale aj dobovú módu a školu tanca v podaní spoločnosti Fringia. Dobovú atmosféru navodí hudba 16. a 17. storočia v prevedení Musicantica Slovaca. V rámci sprievodného programu je pripravený dvor ľudových remesiel, interaktívne dielne pre deti i dospelých, pečenie chlebových placiek, výstava hudobných nástrojov i ukážky historickej zbroje. Správca Mestského múzea Šurany Miroslav Eliáš predstaví druhé prepracované a doplnené vydanie svojej knihy Zabudnutí hrdinovia protitureckých bojov. Podujatie vyvrcholí slávnostnou svätou omšou v rímskokatolíckom farskom kostole.       

Uhorská šľachtičná Žofia Bosniaková sa narodila 2. júna 1609 v Šuranoch v rodine vojenského kapitána Tomáša Bosniaka. Hrad bol v tom čase pevnosťou na bojovej čiare s Tureckom. Velil mu Žofiin otec Tomáš Bosniak. Bosniaková žila nábožným životom, založila nemocnicu, ale i útulok pre chudobných. Traduje sa, že rozdávala chudobným chlebíčky, ktoré sa podľa nej dodnes nazývajú bosniaky. Zomrela 28. apríla 1644 na hrade Strečno.       

Neporušené telo Žofie Bosniakovej našli v krypte kaplnky na hrade Strečno v roku 1689. Povolenie vystaviť jej telesné ostatky pre verejnosť dal po dôkladnom preskúmaní okolností v roku 1728 biskup Adam Ladislav Erdödy. Gróf Löwenburg, majiteľ hradu Strečno, dal pristaviť k severnej strane teplického kostola samostatnú priestrannú kaplnku zasvätenú Loretánskej Panne Márii. V roku 1729 v slávnostnom sprievode preniesli ostatky Žofie Bosniakovej v barokovej rakve so skleneným vekom z krypty kostola do novopostavenej kaplnky. Proces blahorečenia Žofie Bosniakovej sa začal v roku 1997.       

Prvého apríla 2009 telo Žofie Bosniakovej v rakve vytiahnutej pred kostol polial horľavou látkou a zapálil 31-ročný psychicky chorý muž. Telesné ostatky Žofie Bosniakovej vrátili do kaplnky kostola v Tepličke nad Váhom. Na námestí v Šuranoch pribudla v januári 2010 socha rodáčky Žofie Bosniakovej.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.08.2019
Druhý august patrí pietnej spomienke na obete rómskeho holokaustu
Druhého augusta si pripomíname Pamätný deň holokaustu Rómov. V noci z 2. na 3. augusta 1944 v koncentračnom tábore Auschwitz-Bierkenau nacisti pripravili o život takmer 3-tisíc Rómov a Sintov, medzi nimi aj deti, matky a starších ľudí.
viac
02.08.2019
Ma bisteren! - Pamätný deň rómskeho holokaustu v Banskej Bystrici
Štátny tajomník MŠVVaŠ SR Peter Krajňák a riaditeľka odboru výchovy a vzdelávania národnostných menšín Mária Prékop sa pri príležitosti Pamätného dňa rómskeho holokaustu 2. augusta 2016 zúčastnili na spomienkovej slávnosti, ktorú zorganizovalo občianske združenie In Minorita.
viac
02.08.2023
Pripomíname si Pamätný deň rómskeho holokaustu
Pamätný deň rómskeho holokaustu sa na Slovenku pripomína 2. augusta od roku 2005. Ide o spomienku na takmer 3000 rómskych mužov, žien a detí, ktorí zomreli v noci z 2. na 3. augusta 1944 v najväčšom nacistickom vyhladzovacom tábore Auschwitz-Birkenau.
viac
28.10.2024
Pripomenieme si pamätný deň - Deň narodenia Ľudovíta Štúra
Do matriky pokrstených na panstve grófa Zaya v Uhrovci zapísali 29. októbra pred 209 rokmi Ľudovíta Štúra.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.42 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.02 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.56 %