Štvrtok 14.11.2019
Dnes má meniny 
Irma
°C
17.05.2019 03:10

Obyvatelia Brodna a Vrania sa dočkali. Lávka ponad Kysucu je otvorená


Slávnostné prestrihnutie pásky


Lávka cez rieku Kysuca, ktorá spája mestské časti Brodno a Vranie je od dnešného dňa oficiálne otvorená a spustená do prevádzky. Pôvodnú lanovú lávku, ktorá bola dlhodobo v nevyhovujúcom stave, nahradila nová oceľová. Slúžiť bude peším a cyklistom.


So stavebnými prácami sa začalo v októbri minulého roka. Stavbu realizovala spoločnosť EUROVIA SK. Nová lávka bola dokončená vo februári 2019 a od 9. apríla bola po právoplatnosti kolaudačného rozhodnutia odovzdaná do užívania. „Minulý týždeň  prebehla prvá vstupná prehliadka za účasti oprávnených osôb na posúdenie jej stavu. Aj to bolo dôvodom, prečo sme čakali s jej otvorením,“ uviedol žilinský primátor Peter Fiabáne. Stavebné náklady na tento projekt činia takmer 553 000 eur, pričom celá suma bola hradená z mestského rozpočtu.

Nová lávka stojí na mieste pôvodnej. Je dlhá 76,5 m a priechod je široký približne 2,8 m.  Konštrukcia mosta je oceľová a jej súčasťou je oblúk. Súčasťou lávky je osvetlenie, vďaka ktorému bude prechod bezpečnejší aj počas večerných či skorých ranných hodín. „Som veľmi rád, že sa nám spoločne podarilo vybudovať novú lávku, pretože to bol dlhoročný sen obyvateľov Vrania i Brodna. Dnes lávka svojou architektúrou vytvára nezameniteľnú dominantu týchto mestských častí. Oproti svojej predchodkyni je neporovnateľne bezpečnejšia, no hlavne pohodlnejšia a v neposlednom rade je určená aj pre cyklistov,“ doplnil primátor.

Obyvatelia oboch mestských častí sa novej lávky dožadovali už niekoľko rokov. Prechod ponad rieku využívajú takmer každý deň. Mestské časti majú spoločnú základnú i materskú školu, poštu či farnosť. Chodcom uľahčí nové prepojenie každodenný život. „Ďakujem za pochopenie miestnym obyvateľom, ktorí počas realizácie museli strpieť určitý nekomfort. Výsledok však stojí za to a verím, že nová lávka nám bude slúžiť aspoň tak dlho, ako tá stará,“ vyjadril presvedčenie mestský poslanec Ján Pažický.

Autor: Mgr. Barbora Zigová - hovorkyňa mesta Žilina


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.01.2016
Pešiu zónu v Prievidzi čaká veľká zmena: Autá vystriedajú cyklisti!
Poslanci na decembrovom mestskom zastupiteľstve schválili zmenu v organizácii dopravy v centre mesta. Motorové vozidlá nahradia cyklisti.
viac
28.09.2016
ŽSK dostavia ďalšiu časť cyklotrasy BikeKia, ktorá spája dva hrady
Zmluvu o poskytnutí grantu na dostavbu ďalšieho úseku cyklotrasy BikeKia, ktorá spája hrady Budatín a Strečno, v pondelok (26. 9.) podpísali podpredseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Jozef Štrba a správca Nadácie Kia Motors Slovakia Dušan Dvořák.
viac
02.05.2019
V meste pribudli pre peších a cyklistov dve nové lávky cez Torysu
Pre peších a cyklistov pribudli v meste Veľký Šariš neďaleko Prešova dve nové lávky cez rieku Torysa. Jednej z nich budú môcť miestni vymyslieť aj meno.
viac
08.06.2019
Výstavba lávky cez rieku Moravu ide podľa plánu, mala by byť dokončená v októbri
Výstavba lávky cez rieku Moravu, ktorá spojí moravskú obec Mikulčice a slovenské Kopčany, pokračuje podľa plánu. Potvrdil to predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Jozef Viskupič.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.88 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.75 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.37 %