Streda 15.07.2020
Dnes má meniny 
Henrich
°C
20.12.2019 06:10

Obnovu parku pri kaštieli v Dolnej Strehovej ukončia na jar


Múzeum Imre Madácha v Dolnej Strehovej v okrese Veľký Krtíš. Snímka zdroj: parameter.sk


Do konca mája budúceho roka by mali byť hotové práce na obnove historického parku v okolí Múzea Imre Madácha v Dolnej Strehovej v okrese Veľký Krtíš.


Projekt Slovenského národného múzea (SNM) - Múzea kultúry Maďarov na Slovensku sa realizuje od júla 2019 v rámci cezhraničného projektu spolupráce Palóc – Hont – Podpoľanie, ktorého súčasťou je ďalších päť projektov na slovenskej a maďarskej strane.       

Kým však u troch maďarských a dvoch slovenských partnerov realizáciu projektu prakticky ukončili, práce na rekonštrukcii parku v Dolnej Strehovej zdržalo verejné obstarávanie, ktoré museli zopakovať.       

Ako TASR povedala riaditeľka SNM - Múzea kultúry Maďarov na Slovensku Gabriella Jarábik, keďže termín ukončenia celého projektu bol v decembri 2019 a všetky práce na obnove parku sa nestihli, múzeum požiadalo koordinátora o predĺženie termínu.       

"Od júla dodnes však firma, ktorá vyhrala verejnú súťaž, stihla zrealizovať už 80 percent všetkých prác. Chýba nám ešte dokončiť výmenu pomníka na hrobke Imreho Madácha, ktorú pamiatkari odporučili zrealizovať až na jar," konštatovala riaditeľka múzea.       

Podľa nej v parku sa po dokončení všetkých prác budú môcť konať aj rôzne kultúrne aktivity. Celý areál má pritom rozlohu asi 2,5 hektára.       

Múzeum získalo na obnovu parku prostredníctvom cezhraničného projektu 281.000 eur, ďalších 70.000 eur poskytlo slovenské ministerstvo kultúry. Kaštieľ, v ktorom sídli Múzeum I. Madácha, prešiel rozsiahlou rekonštrukciou v rokoch 2010 - 2013.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.03.2017
Eurofondy oživia ďalšiu časť bohatej histórie župy
V rámci programu európskych projektov slovensko-poľskej spolupráce schválil monitorovací výbor INTERREG štyri podané žiadosti Žilinského samosprávneho kraja.
viac
15.11.2017
SNM-Múzeum Bojnice chce obnoviť francúzsky park za vyše 200 000 eur
Francúzsky park v okolí Bojnického zámku prejde obnovou. Slovenské národné múzeum (SNM)- Múzeum Bojnice už hľadá dodávateľa, ktorý by mal v okolí národnej kultúrnej pamiatky zrealizovať práce za vyše 200 000 eur.
viac
27.09.2019
Unikátna pamiatka, pôvodný mangeľ na konský pohon, sa dočkal obnovy
V Brezne Horehronské múzeum spravuje národnú kultúrnu pamiatku - mangeľ na konský pohon - technické zariadenie z prvej polovice 19. storočia, ktoré slúžilo na úpravu tkanín.
viac
25.04.2020
SNM pokračuje v obnove Bojnického zámku
Investičné aktivity Slovenského národného múzea (SNM) pokračujú aj počas pandémie nového koronavírusu. Okrem obnovy Spišského hradu a Krásnej Hôrky múzeum v apríli zrealizovalo ďalšie práce na národnej kultúrnej pamiatke Bojnický zámok.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.04 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.23 %