Utorok 07.04.2020
Dnes má meniny 
Zoltán
°C
17.07.2017 06:00

Mesto pripravilo päť projektov na zlepšenie životného prostredia


Mestský park na Sihoti.


Nitrianska radnica pripravuje niekoľko projektov zameraných na zlepšenie životného prostredia v meste. Magistrát vypracoval päť zámerov, na ktoré chce získať peniaze z európskych fondov.


Celkové náklady dosiahnu takmer 1,5 milióna eur. Mesto sa bude na ich spolufinancovaní podieľať sumou vyše 70 000 eur.      

Najväčší projekt, v hodnote viac ako 660 000 eur, chce radnica zrealizovať v novšej časti Mestského parku na Sihoti. Ako sa uvádza v projektovom zámere, hlavnými cieľmi návrhu je zvýšiť environmentálnu kvalitu a atraktívnosť parku pre širokú verejnosť. Mesto tu chce zrealizovať nové výsadby, hlavne bylín, vo forme lúčnych porastov s obmedzeným kosením. Zároveň by sa mala zvýšiť vodozádržná funkcia celého územia a zlepšiť mikroklíma v zastavanej časti mesta.      

Takmer 240 000 eur má stáť regenerácia vnútroblokov na sídlisku Párovce. Mesto tu chce riešiť predovšetkým výsadbu zelene. "Problémom v niektorých častiach územia je existencia vysokej zelene, ktorá nekoncepčnou výsadbou vytvára v blízkosti domov nevhodné podmienky na bývanie. Vysoká zeleň naopak chýba pri cestách a komunikáciách, kde by mohla tvoriť prvotnú izolačnú bariéru," uvádza sa v projekte.      

Nová zeleň pribudne aj na sídliskových vnútroblokoch medzi ulicami Popradská a Kmeťova. "Realizáciou projektu dôjde k prestavbe porastov drevín, doplneniu mestského mobiliáru, výstavbe outdoorového ihriska a dotvoreniu pamätného kameňa. Projekt rieši výsadby stromov a kríkových porastov," informoval magistrát. Celkové náklady na projekt dosiahnu sumu viac ako 66 000 eur.      

Nové vegetačné úpravy pripravuje mesto aj v Brezovom hájiku, kde majú vzniknúť štyri funkčné sektory. Vybuduje sa tu oddychová zóna, fitzóna, bežecká trasa a detské ihrisko. Spolu s výsadbou zelene dosiahnu náklady takmer 300 000 eur.      

Piatym projektom je revitalizácia mestského lesa na Borine. Jeho hlavnými cieľmi je zvýšenie kvality porastov drevín a zatraktívnenie lesného prostredia pre širokú verejnosť na oddych, šport a krátkodobú rekreáciu. "Zámer bude zároveň prezentovať jedinečný úsek dejín mesta viažuci sa k tomuto priestoru z obdobia tureckých vojen v 15. až 17. storočí," uvádza sa v projekte, ktorého náklady dosiahnu sumu vyše 150 000 eur.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.06.2016
Radnica má záujem zrevitalizovať park pred úradom práce
Zrevitalizovať park pred úradom práce v širšom centre mesta má záujem prievidzská radnica. Na prvú etapu projektu za viac ako 220 000 eur, ktorá má riešiť obnovu jeho verejnej zelene, žiada financie z nadácie.
viac
27.10.2016
Mesto hľadá spôsoby a financie, ako zlepšiť starostlivosť o zeleň
Výdavky na údržbu zelene v Nitre by sa mali zvýšiť. Myslí si to viceprimátor Ján Vančo, podľa ktorého radnica vynakladá na tento účel príliš málo. Podľa jeho slov patria výdavky na zeleň v Nitre v porovnaní s ostatnými krajskými mestami k najnižším.
viac
12.04.2017
Bratislava sa pripravuje na zmenu klímy
Keď je v lete v okolí obchodného centra v susedstve bratislavského Sadu Janka Kráľa teplota 33 stupňov, jeho čierna strecha je rozpálená na 50. V korunách stromov v sade je to však len 17,5 stupňa.
viac
28.07.2017
Bratislava pokračuje v revitalizácii Námestia slobody
Od spustenia 1. etapy revitalizácie Námestia slobody došlo koncom mája už k značnému zlepšeniu stavu námestia, pričom práce na jeho revitalizácii stále pokračujú.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.15 %