Utorok 07.02.2023
Dnes má meniny 
Vanda
°C
17.07.2017 06:00

Mesto pripravilo päť projektov na zlepšenie životného prostredia


Mestský park na Sihoti.


Nitrianska radnica pripravuje niekoľko projektov zameraných na zlepšenie životného prostredia v meste. Magistrát vypracoval päť zámerov, na ktoré chce získať peniaze z európskych fondov.


Celkové náklady dosiahnu takmer 1,5 milióna eur. Mesto sa bude na ich spolufinancovaní podieľať sumou vyše 70 000 eur.      

Najväčší projekt, v hodnote viac ako 660 000 eur, chce radnica zrealizovať v novšej časti Mestského parku na Sihoti. Ako sa uvádza v projektovom zámere, hlavnými cieľmi návrhu je zvýšiť environmentálnu kvalitu a atraktívnosť parku pre širokú verejnosť. Mesto tu chce zrealizovať nové výsadby, hlavne bylín, vo forme lúčnych porastov s obmedzeným kosením. Zároveň by sa mala zvýšiť vodozádržná funkcia celého územia a zlepšiť mikroklíma v zastavanej časti mesta.      

Takmer 240 000 eur má stáť regenerácia vnútroblokov na sídlisku Párovce. Mesto tu chce riešiť predovšetkým výsadbu zelene. "Problémom v niektorých častiach územia je existencia vysokej zelene, ktorá nekoncepčnou výsadbou vytvára v blízkosti domov nevhodné podmienky na bývanie. Vysoká zeleň naopak chýba pri cestách a komunikáciách, kde by mohla tvoriť prvotnú izolačnú bariéru," uvádza sa v projekte.      

Nová zeleň pribudne aj na sídliskových vnútroblokoch medzi ulicami Popradská a Kmeťova. "Realizáciou projektu dôjde k prestavbe porastov drevín, doplneniu mestského mobiliáru, výstavbe outdoorového ihriska a dotvoreniu pamätného kameňa. Projekt rieši výsadby stromov a kríkových porastov," informoval magistrát. Celkové náklady na projekt dosiahnu sumu viac ako 66 000 eur.      

Nové vegetačné úpravy pripravuje mesto aj v Brezovom hájiku, kde majú vzniknúť štyri funkčné sektory. Vybuduje sa tu oddychová zóna, fitzóna, bežecká trasa a detské ihrisko. Spolu s výsadbou zelene dosiahnu náklady takmer 300 000 eur.      

Piatym projektom je revitalizácia mestského lesa na Borine. Jeho hlavnými cieľmi je zvýšenie kvality porastov drevín a zatraktívnenie lesného prostredia pre širokú verejnosť na oddych, šport a krátkodobú rekreáciu. "Zámer bude zároveň prezentovať jedinečný úsek dejín mesta viažuci sa k tomuto priestoru z obdobia tureckých vojen v 15. až 17. storočí," uvádza sa v projekte, ktorého náklady dosiahnu sumu vyše 150 000 eur.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.01.2021
Nové Mesto pripravuje revitalizáciu parku na Račianskom mýte
Bratislavské Nové Mesto pripravuje revitalizáciu parku na Račianskom mýte. Cieľom projektu je naplnenie rozvojových plánov v oblasti prispôsobenia sa zmenám klímy.
viac
07.07.2021
Levickí poslanci schválili takmer pol milióna eur na obnovu hradného parku
Mesto Levice zrevitalizuje hradný park. V oplotenom uzatvárateľnom areáli bude obnovené jazierko, vybudované pódium pre kultúrne podujatia aj nové chodníky a osvetlenie.
viac
25.01.2022
Nitra pripravuje projekty za takmer osem miliónov eur
Mesto Nitra pripravuje viaceré projekty zamerané na revitalizáciu verejných priestorov a zelene. Celkové výdavky na osem projektov dosiahnu sumu takmer osem miliónov eur. Podstatnú časť z týchto nákladov chce radnica zaplatiť z európskych fondov.
viac
29.11.2022
V mestskom parku sa začali práce na jeho rozsiahlej obnove
V nitrianskom mestskom parku na Sihoti sa v týchto dňoch začali prvé práce na jeho rozsiahlej revitalizácii. Ako pred časom uviedla radnica, obnova parku pod Nitrianskym hradom v hodnote takmer šesť miliónov eur sa radí svojím rozsahom k najväčším na Slovensku.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.56 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.03 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.41 %