Streda 23.09.2020
Dnes má meniny 
Zdenka
°C
27.01.2020 11:45

Obnova obecného úradu je v záverečnej fáze, obec ušetrí na energiách


Na snímke záverečná fáza rekonštrukcie s cieľom znížiť energetickú náročnosť budovy obecného úradu a kultúrneho domu v obci Valaliky v okrese Košice-okolie. EASYFOTO TASR - Diana Semanová


Stavebné práce na budove obecného úradu a kultúrneho domu v obci Valaliky, okres Košice - okolie, sú v záverečnej fáze. Rekonštrukciu budovy, s cieľom znížiť jej energetickú náročnosť, majú ukončiť do konca tohto mesiaca. Pre TASR to povedal starosta Štefan Petrík.


 „Mali by sme znížiť spotrebu plynu o viac ako 50 percent a zníženie spotreby elektrickej energie by malo byť okolo 30 percent,“ vyčíslil. Podľa jeho ďalších slov je však hlavné to, že budova bude spĺňať energetickú triedu A1. „To znamená, že bude spĺňať slovenskú normu,“ ozrejmil.       

Súčasťou obnovy je výmena okien, zateplenie fasády či časti strechy. „V interiéri sa realizovala kompletná výmena elektrických vedení, výmena svietidiel za LED svietidlá a čo sa týka takých sofistikovanejších vecí, máme tu rekuperáciu – vetranie. Potom je tu namontované tepelné čerpadlo na ohrev teplej úžitkovej vody a solárne panely na streche nám budú pomáhať pri vykurovaní objektu,“ povedal s tým, že v rámci projektu nie je možné meniť dvere či podlahy, ale len veci, ktoré súvisia so znížením spotreby plynu a elektriny.

S rekonštrukciou začali v septembri a práce majú byť hotové do konca januára, v týchto dňoch realizujú terénne úpravy. „V interiéri pracujú ešte elektrikári, dokončuje sa vzduchotechnika,“ dodal.       

Ako Petrík uviedol, peniaze na obnovu získali z grantu Európskej únie, pričom celková suma investície predstavuje 500.000 eur. Z toho päť percent tvorí spolufinancovanie obce. Dodal, že z vlastného rozpočtu by sa im rekonštrukciu nepodarilo zrealizovať.       

Pre stavebné práve zrušili aj niekoľko kultúrnych podujatí, ktoré sa mali v priestoroch budovy konať. Zdôraznil, že tak urobili z dôvodu bezpečnosti.    

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.09.2016
Rekonštrukcia ušetrí mestu vyše stotisíc eur ročne
Liptovskomikulášska radnica získala maximálnu výšku príspevku na projekt zníženia energetickej náročnosti objektu mestského úradu, takmer dva milióny eur. V súčasnosti už v plnom nasadení pracujú stavbári na rekonštrukcii.
viac
30.01.2017
Poruba získala eurofondy na rekonštrukciu Obecného úradu
Budovu Obecného úradu v Porube v okrese Prievidza, kde sídli aj dom kultúry, čaká rekonštrukcia s cieľom zníženia jej energetickej náročnosti.
viac
16.10.2017
V Pliešovciach tento rok najviac investovali do obnovy vyše storočného úradu
Najväčšia investícia pliešovskej samosprávy v tomto roku smeruje do budovy obecného úradu. Na viac ako storočnej budove v týchto dňoch vrcholia práce, ktoré majú znížiť jej energetickú náročnosť. Obec na projekt získala nenávratný finančný príspevok z eurofondov.
viac
28.11.2017
Do rekonštrukcie obecného úradu v Bátke investujú vyše 100 000 eur
Zateplenie a nová fasáda i strecha pribudnú na budove obecného úradu v obci Bátka v Rimavskosobotskom okrese v rámci aktuálne prebiehajúcej rekonštrukcie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.77 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.91 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.33 %