Sobota 09.12.2023
Dnes má meniny 
Izabela
°C
21.11.2022 03:20

Obec bude prevádzkovať dva lyžiarske svahy, využije sociálny podnik


Ilustračná snímka.


Obec Dedinky v Slovenskom raji bude v zime prevádzkovať dva lyžiarske svahy - Dedinky a Biele vody. Starosta Milan Červenka potvrdil, že cieľom je využiť pracovníkov miestneho sociálneho podniku a tiež rozšíriť ponuku cestovného ruchu v regióne aj v zimnom období.


"Máme zriadený sociálny podnik, na ktorý dostávame dotáciu od štátu. Máme tam zamestnaných sedem ľudí, ktorým potrebujeme zadeliť prácu aj teraz v zime. Keďže lanovka na Geravy, pre ktorú boli prioritne zamestnaní, teraz v zime nebude jazdiť, chceme ich využiť takýmto spôsobom. Hlavne však chceme udržať tradíciu lyžovania v týchto dvoch menších strediskách. Pre energetickú krízu hrozilo, že sa tam prevádzka skončí," objasnil starosta. Doposiaľ obec stredisko takouto formou neprevádzkovala, avšak miestni ľudia s tým majú skúsenosti. Personálne by tak mal byť chod areálov podľa starostu zabezpečený.

Dva svahy, ktoré sú viac-menej prepojené, zatiaľ zasnežovať nezačali, Červenka však verí, že do Vianoc budú pripravené. "Zatiaľ sme tam neinvestovali žiadne prostriedky, viac-menej budeme teraz zbierať skúsenosti a tomu sa prispôsobíme. Ťažko povedať, koľko bude stáť prevádzka, keďže stále nevieme, aké budú ceny energií. Odhadujeme, že len na elektrinu budeme potrebovať zhruba 20 000 eur, ďalšie zdroje na zamestnancov, chceme prevádzkovať aj dva bufety," dodal starosta.

V lete budú zamestnanci sociálneho podniku plne vyťažení na prevádzku lanovej dráhy na Geravy, tú by chceli spustiť v máji. Po technickej stránke je funkčná už dlhšie, má za sebou aj úradné skúšky, schvaľovací proces sa však predĺžil. "Chceli by ju potom od ďalšej sezóny prevádzkovať aj v zime," uzavrel Červenka.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.06.2020
Rekonštrukcia lanovky z Dediniek na Geravy mešká aj pre koronavírus
Rekonštrukcia lanovky z Dediniek na Geravy v Slovenskom raji mešká, spôsobila to aj situácia okolo nového koronavírusu. Potvrdila to výkonná riaditeľka krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus (KRT) Lenka Vargová Jurková.
viac
16.10.2020
Podiel samospráv na verejných vodovodoch by nemal ísť do súkromných rúk
Prevod majetkovej účasti štátu, samosprávneho kraja alebo obce na prevádzke verejných vodovodov či kanalizácií by sa mal obmedziť. Zamedziť by sa malo jeho prevodu do súkromných rúk, ostať by mal vo verejnom záujme.
viac
14.12.2020
Kyjatické hračky by sa mohli znova vyrábať priamo v Kyjaticiach
V obci Kyjatice v Rimavskosobotskom okrese by mohla byť obnovená výroba tradičných drevených kyjatických hračiek, ktorá tam zanikla pred niekoľkými desaťročiami.
viac
07.10.2021
Začína sa nová páleničiarska sezóna v Pestovateľskej pálenici Beluša
Miestnosťou sa šíri prenikavá vôňa horiaceho dreva, ktorú po niekoľkých hodinách vystrieda výrazná a nezameniteľná aróma vypáleného destilátu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.95 %