Sobota 27.11.2021
Dnes má meniny 
Milan
°C
05.08.2021 11:30

Obce zapojené v DCOM-e splnia povinnosti zákona proti byrokracii automaticky


Ilustračná snímka.


Obce zapojené v DCOM-e splnia povinnosti zákona proti byrokracii automaticky. Nemusia preto využívať portál www.oversi.gov.sk. Od 1. septembra 2021 začína platiť na Slovensku zákon proti byrokracii.


Podľa neho už nebudú môcť orgány verejnej moci žiadať od občanov výpisy z obchodného a živnostenského registra, z katastra nehnuteľností a registra právnických osôb, či listy vlastníctva. Týka sa to aj obcí a miest.

Dobrou správou však je, že ako samospráva zapojená v IS DCOM, získate všetky potrebné údaje priamo cez tento systém. Všetko sa udeje automaticky, bez nutnosti potrebné dáta manuálne vyhľadávať či prihlasovať sa do ďalšieho informačného systému. V DCOM-e budete mať všetko na jednom mieste.

Napríklad: Občan Vás požiada o pridelenie súpisného čísla pre svoj rodinný dom. Po novom Vám DCOM umožní získať potrebné údaje o vlastníckom vzťahu priamo v elektronickom spise bez potreby výpisu z katastra. Všetky potrebné údaje si totiž DCOM zabezpečí priamo z formulára žiadosti, teda na pozadí. Občan nielenže už nebude musieť priniesť list vlastníctva, ale Vám sa zjednoduší aj správa spisu. Ten bude možné viesť už len v elektronickej podobe bez zbytočného „papierovania“.

Obce, ktoré DCOM nevyužívajú, sú v inej situácii. V ich prípade je dôležité, či im dodávateľ informačného systému zabezpečí do 1. septembra pripojenie na potrebné verejné registre, alebo nie. Faktom je, že aktuálne touto funkcionalitou disponuje iba DCOM. 

Preto obce, ktoré DCOM nevyužívajú, budú musieť potrebné údaje získavať cez portál  www.oversi.gov.sk a žiadať o registráciu doň. Táto povinnosť sa však Vás, ako obce pripojenej k DCOM-u, netýka. ZMOS sa totiž dohodol s Úradom podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, že samosprávy využívajúce DCOM, tento portál používať nemusia. Všetky potrebné údaje získajú práve cez DCOM. 

Autor: (dcom.sk)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.08.2020
Poradia si obce a mestá s kuchynským odpadom?
Od januára 2021 musia mestá a obce zabezpečiť občanom možnosť triedenia zberu kuchynského odpadu.
viac
04.09.2020
ZMOS požiadal poslancov parlamentu o legislatívnu aktivitu kvôli kuchynskému bio
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Branislav Tréger sa listom obrátil na poslankyne a poslancov parlamentu, ktorí pôsobia v samospráve. Dôvodom je požiadavka o poslaneckú zmenu zákona o odpadoch vo vzťahu ku kuchynskému bioodpadu.
viac
23.11.2020
Informácia k tvorbe rozpočtov
Mestá a obce vstupujú do obdobia tvorby rozpočtov na rok 2021 s výhľadom na roky 2022 a 2023, ako základného nástroja finančného riadenia miest a obcí.
viac
04.11.2021
ZMOS analyzuje miestne dane a poplatky
Združenie miest a obcí Slovenska spracováva ďalšiu, pre samosprávu mimoriadne užitočnú analýzu. Pripravovaná analýza sa sústredí na miestne dane a poplatky ako nástroj na skvalitnenie života obyvateľov miest a obcí.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.66 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.60 %