Streda 26.02.2020
Dnes má meniny 
Viktor
°C
25.07.2019 08:25

Obce dokážu efektívne plniť svoje úlohy aj bez úpravy kompetencií


Prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček


Obce dokážu efektívne plniť svoje úlohy aj bez úpravy kompetencií podľa ich veľkosti alebo ekonomickej sily, ak budú efektívne spolupracovať. Vyplýva to z vyjadrenia prezidenta Únie miest Slovenska (ÚMS) Richarda Rybníčka.


Reagoval tak na výsledky prieskumu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) o kompetenciách obcí.       

Podľa ÚMS môžu obce v súčasnosti efektívnejšie plniť svoje úlohy napríklad rôznymi formami spolupráce alebo dobrovoľným zlučovaním. „Vieme diskutovať aj o možnosti, nad rámec súčasnej legislatívy, že v niektorých kompetenciách je vhodnejšie prikázať spoluprácu cestou zákona, ako vytvárať nové kategórie obcí. Malo by sa tak udiať v prípadoch, ak dobrovoľná spolupráca spôsobuje neefektívnosť a nedostupnosť služieb, ale nie je žiaduce, aby ju plnila iná úroveň alebo štátna správa,“ reagoval Rybníček.       

Stupňovanie kompetencií podľa veľkosti obce nie je podľa Únie riešením pri otázke efektívneho plnenia kompetencií. „Vychádzame aj z toho, že pre výkon úloh nie je dôležitá veľkosť obcí, ale efektivita plnenia úlohy. Každá obecná úloha potrebuje pre svoju efektivitu iný počet klientov, odberateľov,“ doplnil.       

Únia miest Slovenska pripravuje aj vlastnú víziu o rozdelení úloh vo verejnej správe a úprave ich financovania, o ktorej chce diskutovať aj s politickými stranami. Mestá a obce môžu podľa nich cestou spolupráce v rámci mestských regiónov a metropolitných oblastí zabezpečovať kompetencie vyšších územných celkov.       

ZMOS v uplynulom období realizovalo prieskum, v ktorom odpovedalo 74,3 percenta respondentov, teda starostov a primátorov, že je potrebný audit kľúčových originálnych kompetencií. Skúmalo sa tiež, či využívajú obce všetky svoje právomoci a či sú za to, aby boli kompetencie rovnaké, prípadne podľa čoho ich odstupňovať. Výsledky prieskumu majú byť pre ZMOS podkladmi na pripravovaný audit kľúčových originálnych kompetencií, ich porovnanie so samosprávami na úrovni V4 a následné formulovanie Nového komunálneho manažmentu.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.11.2017
Fiškálna decentralizácia nie je prekážkou pri budovaní sociálneho štátu
„Naplnenie princípov fiškálnej decentralizácie, ktorá bola pokračovaním procesu decentralizácie verejnej správy, nepovažujeme za prekážkou pri budovaní sociálneho štátu, naopak v mnohých oblastiach tomuto procesu pomáha,“ myslí si podpredseda ZMOS Jozef Turčány.
viac
20.11.2018
ZMOS: Príklady dobrej praxe môžu byť inšpiráciou pre ďalšie samosprávy
Obec Muráň s aktivitou týkajúcou sa obnovy pečenia tradičných muránskych buchiet, bratislavská miestna časť Petržalka s dlhoročnou tradíciou podpory zveľaďovania predzáhradiek pri panelákoch, či multimediálna optická sieť mikroregiónu Horné Kysuce.
viac
20.09.2019
ÚMS: Zákon o daniach pripraví mestá o milióny, na budúci rok musia zvýšiť dane
Za vrcholne antisociálny označila Únia miest Slovenska (ÚMS) zákon o zvýšení nezdaniteľnej časti základu dane fyzických osôb z dielne strany Most-Híd.
viac
14.01.2020
Od roku 2021 majú o regionálnych eurofondoch rozhodovať samosprávy
O fondoch EÚ určených na regionálny rozvoj by mali od začiatku roka 2021 rozhodovať samosprávy. Povedal to v utorok 7. januára podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu R. Raši po podpise memoranda o spolupráci so zástupcami ZMOS, ÚMS a SK8.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.90 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.84 %