Nedeľa 28.02.2021
Dnes má meniny 
Zlatica
°C
17.02.2018 09:47

O zber elektroodpadu majú najväčší záujem domácnosti z Nového Mesta


Ilustračná snímka.


Najviac kilogramov elektroodpadu (17 169 kg) v rámci bratislavského mobilného zberu vyzbierali v roku 2017 v Novom Meste. V tejto mestskej časti sa tiež do zberu organizovaného Združením výrobcov elektrospotrebičov pre recykláciu - Envidom zapojilo i najviac domácností.


 "Spolu 1007 nefunkčných elektrospotrebičov sme odvážali z 536 adries v Novom Meste,“ spresnila Jana Nahálková zo združenia.       

Medzi ďalšími mestskými časťami, ktorých obyvatelia prejavili najväčší záujem o mobilný zber, patril Ružinov (434 domácností, ktoré celkovo odovzdali 811 ks elektrospotrebičov a 15 350 kg elektroodpadu) a takisto Karlova Ves, kde 833 ks elektrospotrebičov celkovo vážiacich 11 600 kg odovzdalo 373 domácností. V prepočte odovzdaných kg na obyvateľa sú na prvých miestach okrem Nového Mesta (0,45 kg na obyvateľa) a Karlovej Vsi (0,35) aj Podunajské Biskupice a Dúbravka (0,34 kg na obyvateľa).       

Naopak, na opačnom póle sú mestské časti Rusovce a Čunovo, ktoré sa do mobilného zberu elektrospotrebičov podľa štatistík Envidomu vôbec nezapojili, pri prepočte odovzdaných kg na obyvateľa sú na spodných priečkach tiež Záhorská Bystrica, Jarovce, Devín, ale aj 16-tisícová Devínska Nová Ves, kde sa do mobilného zberu zapojilo iba 13 domácností.       

Nahálková ozrejmuje, že na výsledkoch sa výrazne prejavuje komunikácia samotnej mestskej časti. "Tie samosprávy, ktoré sa snažia svojich obyvateľov intenzívne informovať prostredníctvom svojich infokanálov – miestneho rozhlasu, novín či letákov, sa zapájajú do mobilného zberu výraznejšie," skonštatovala.       

Bezplatný celoročný mobilný zber elektroodpadu v Bratislave organizuje Envidom prostredníctvom stránky www.zberelektroodpadu.sk. Záujemcovi stačí navštíviť webstránku, vybrať si termín mobilného zberu elektroodpadu v mestskej časti Bratislavy, v ktorej býva, a postupovať podľa ďalších inštrukcií. "Termíny zberov dopĺňame priebežne. Objednávanie na jednotlivé termíny zberu uzatvárame dva dni pred konaním zberu. Po uzavretí objednávok na daný termín zverejníme nový termín zberu," vysvetľuje generálny riaditeľ združenia Peter Valent. Celoročný mobilný zber s online registráciou organizuje od roku 2015.       

Za rok 2017 sa do mobilných zberov združenia zapojilo 2391 bratislavských domácností, ktoré odovzdali 5232 kusov starých spotrebičov s celkovou hmotnosťou viac ako 87 ton.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.03.2016
Jarné upratovanie – ako bude prebiehať v mestských častiach Bratislavy?
S jarou prichádza aj čas zveľaďovania. Životné prostredie si zaslúži odbremenenie od odpadkov a predmetov, ktoré sú nežiaduce. Práve na jar sa v mnohých mestách organizuje veľké jarné upratovanie, do ktorého sa zapája množstvo ľudí.
viac
08.11.2016
Ruky preč od starých chladničiek!
V roku 1930 objavili vedci netoxický a nehorľavý freón, pre ktorý našiel priemysel široké využitie – od výroby riedidiel a čistiacich prostriedkov, či prísad do automobilovej klimatizácie až po výrobu chladničiek, kde sa používal ako chladiaci a izolačný plyn.
viac
30.12.2018
Nitra: Poslanci odsúhlasili zmeny pri zriaďovaní výborov mestských častí
Pri zriaďovaní nových výborov v jednotlivých častiach Nitry dôjde v novom volebnom období k viacerým zmenám. Schválili ich mestskí poslanci na svojom decembrovom rokovaní.
viac
26.01.2021
Mesto Martin začne od februára zbierať kuchynský odpad z domácností
Mesto Martin začne vo februári so zberom kuchynského odpadu z domácností. Podľa primátora Jána Danka budú odpad v závislosti od ročného obdobia pravidelne vyvážať na skládku mimo mesta.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.70 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %