Štvrtok 14.11.2019
Dnes má meniny 
Irma
°C
09.09.2019 04:34

O drobný stavebný odpad by sa mal postarať jeho pôvodca, myslia si obce


Ilustračná snímka, zdroj: Odpady-Portal.sk


O drobný stavebný odpad by sa mal postarať jeho pôvodca, myslí si značná časť starostov a primátorov. Presvedčených je o tom 45 percent starostov. Vyplýva to z prieskumu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) o odpadovom hospodárstve.


Súčasný systém starostlivosti o drobný stavebný odpad nevyhovuje 39 percentám obcí. "Nevyhovuje im to napríklad kvôli nedostatku financií. Avšak presunutie starostlivosti o drobný stavebný odpad na jeho pôvodcu by bolo nesprávne napríklad kvôli vzniku čiernych skládok," uviedol hovorca ZMOS Michal Kaliňák.       

Združenie sa zaujímalo aj o spracovanie biodpadu v samosprávach. Zber použitého kuchynského oleja z domácností si 28 percent obcí zabezpečuje sama. Také isté percento obcí si kompostuje zelený odpad, ktorý vznikol pri ošetrovaní zelene.       

"Na nákup kompostérov alebo ich poskytnutie priamo do domácností prispieva 18 percent obcí. Triedený zber odpadu formou hnedých kontajnerov zabezpečuje sedem percent obcí. Následne zabezpečí aj odvoz tohto odpadu na skompostovanie," približuje Kaliňák.       

Šesť percent obcí spolupracuje s chovateľmi na využití zvyškov jedla z obecných kuchýň na výkrm zvierat.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.11.2016
Rada ZMOS riešila aj skládkovanie a zrušenú výzvu
Pripravovaná novela zákona, ktorá hovorí o tom, že by sa malo čo najmenej odpadov ukladať na skládky a viac separovať, bola jedným z predmetov rokovaní Rady Združenia miesta a obcí Slovenska v Štrbskom Plese, ktorá zasadala 7. a 8. novembra.
viac
13.11.2017
Odvoz bioodpadu z hnedých zberných nádob potrvá do konca novembra
Odvoz biologicky rozložiteľného odpadu z hnedých zberných nádob v Bratislave ukončia 30. novembra. Opätovný odvoz bude prebiehať od 1. marca 2018. Informovala o tom hovorkyňa bratislavskej mestskej spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) Beáta Humeniková.
viac
17.08.2018
Triedenie bioodpadu obce zabezpečujú rôzne, pomáhajú im aj eurofondy
Už viac ako rok a pol platí na Slovensku vyhláška, ktorá upravuje, akým spôsobom majú obce zabezpečiť triedenie biologického odpadu. Tie musia, až na výnimky, zaistiť svojim obyvateľom zberné nádoby alebo záhradné kompostéry.
viac
05.08.2019
S komunitným kompostoviskom by mal súhlasiť majiteľ pozemku i domácnosti
Pred zriadením komunitného kompostoviska je vhodné získať súhlas vlastníka pozemku, kde bude kompostovisko stáť. Súhlasiť by mala aj nadpolovičná väčšina domácností, ktorých sa zriadenie kompostoviska bezprostredne dotýka.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.85 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.75 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.40 %